Najvyššie hory Slnečnej sústavy
Ak ste si mysleli, že najvyššou horou v Slnečnej sústave je Mount Everest, boli ste na veľkom omyle. Technicky vlastne nie je ani najvyššou horou na Zemi. S nadmorskou výškou 8848 metrov je len najvyššie týčiacou sa horou. Status skutočne najvyššej hory na Zemi si drží pohorie Mauna Kea na Hawaji. S nadmorskou výškou 4207 metrov sa síce ani nechytá na Mount Everest, no pod hladinou je raz tak dlhá. Niektoré údaje úvadzajú, že kompletná dĺžka hory je 9000 metrov a niektoré dokonca hovoria o dĺžke okolo 10 000 metrov. Avšak ani táto dĺžka by ju nekatapultovala medzi najvyššie hory Slnečnej sústavy.
Toto je 10 najvyšších hôr v našej Slnečnej sústave.
1. Rheasilvia, 4 Vesta
Výška: 22 km
Presne tak, najvyššia hora Slnečnej sústavy sa nachádza na planétke zvanej 4 Vesta. Rheasilvia je impaktný kráter, ktorý s priemerom 505 km dosahuje až 90% priemeru celého telesa. Predpokladá sa, že kráter vznikol približne pred 1 miliardou rokmi po zrážke s meteoritom. Je hlboký 13 km, čo ho zároveň robí jedným z najväčších kráterov Slnečnej sústavy. Približne v jeho strede sa nachádza vyvýšenina, ktorej priemer je 200 km a výška 22 km. Rheasilvia bola objavená v roku 1997 Hubblovým teleskopom a pomenovaná po mytologickej postave Rhea Silvia.
2. Olympus Mons, Mars
Výška: 21,9 km
Olympus Mons na Marse je najvyšším planetárnym vrchom Slnečnej sústavy. Posledné dáta vedcov mu po porovnaní s Rheasilviou zobrali prvé miesto úplne najvyššej hory, aj keď je to stále diskutabilné. Ide o obrovskú štítovú sopku s priemerom až 624 km, čo približne zodpovedá šírke Francúzska. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že je Mars 2-krát menší ako Zem, je jeho najvyšší vrch takmer 3-krát vyšší ako Mount Everest. Pozorovateľ stojací na jeho vrchole by si nevšimol, že stojí na vysokej hore. Jeho svah totižto stúpa iba pod uhlom 7°, čo má za následok jeho obrovská rozloha. Existuje šanca, že by Olympus Mons mohol byť stále aktívny. Je vôbec najmladšou sopkou na Marse a vedci sa domnievajú, že jeho posledná erupcia bola pred 25 miliónmi rokov, čo je z geologického hľadiska nedávno. Objavený bol už v 19. storočí a pomenovanie dostal po po bájnej hore Olymp.
3. Rovníkový hrebeň, Japetus
Výška: 20 km
Japetus je tretím najväčším mesiacom planéty Saturn. Okrem svojej zvláštnej povrchovej farby skrýva aj jedno veľké tajomstvo v podobe možno najvyššieho vrchu Slnečnej sústavy. V roku 2007 sonda Cassini vyhotovila niekoľko snímkov povrchu Japetusu, ktoré odhalili dlhý horský hrebeň. Ten sa tiahne po rovníku a dosahuje dĺžku okolo 1300 km a šírku 20 km. Väčšina vyvýšenin má výšku do 13 km, no niektoré dosahujú až 20 km. Je teda možné, že niektorý z vrchov Japetusu predsa len predbehne Rheasilviu.
4. Boösaule Montes, Io
Výška: 17,5 km
Tretí najväčší mesiac planéty Jupiter Io je známy svojou búrlivou geológiou. Jeho povrch je prakticky neustále bombardovaný vulkanickou aktivitou a dodnes na ňom bolo nájdených 135 hôr. Aj napriek aktívnej sopečnej činnosti sa však predpokladá, že väčšina hôr vznikla tektonickými procesmi. Priemerná výška vrchov na pekelnom mesiaci je 6 km, pričom najvyššia zaznamenaná dosahuje až 17,5 km. Hora Boösaule Montes sa nachádza v pohorí Boösaule, ktoré má priemer 590 km.
5. Ascraeus Mons, Mars
Výška: 14,9 km
Ascraeus Mons je ďalšia obrovská štítová sopka na Marse. Nachádza sa v sopečnej oblasti Tharis a objavená bola pri misii Mariner 9 v roku 1971. Rovnako ako ostatné sopky v oblasti je tvorená bazickými horninami a plagioklastickým materiálom. Na základe analýzy vrcholu sopky vedci prišli so zistením, že posledná sopečná aktivita sa v hore odohrala približne pred 100 miliónmi rokov. To znamená, že rovnako ako Olympus Mons bola sopka geologicky aktívna v nedávnej dobe. Ascraeus Mons dosahuje priemer 400 km a výšku 14,9 km, čo z neho robí druhú najvyššiu horu na červenej planéte.
Stoja za zmienku
6. Ionian Mons East Ridge, Io – 12,7 km
7. Elysium Mons, Mars – 12,6 km
8. Euboea Montes, Io – 10,3 – 13,4 km
9. Arsia Mons, Mars – 11,7 km
10. Limb Mountain, Oberon (mesiac Uránu) – 11 km
13. Mount Everest – 8,8 km
Čo hovoríte na najvyššie hory Slnečnej sústavy? Prekvapilo vás, že je Mount Everest tak nízko?
Zdroje: wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org
Zdroj titulného obrázka: NASA/MOLA Science Team