Peoples Temple – Najväčšia masová samovražda moderných dejín!

-

Novinky

CITLIVÝ OBSAH: 18+

Nasledujúci článok nie je vhodný pre mladšie publikum. Obsahom článku môže byť:
  • krv, násilie, nahota, sex či iný nevhodný obsah pre citlivejšie povahy
  • predmety či služby dostupné len pre osoby staršie ako 18 rokov

Najväčšia masová samovražda moderných dejín – vyše 900 mŕtvych

Nie je to nič nové, že v dobách, keď ľudia strácajú nádej, obracajú sa na vieru. Ale čo sa stane, ak práve túto moc ovládať ľudí pomocou viery niekto využije nesprávne?

18.november 1978 sa do histórie zapísal ako deň, kedy bolo prvýkrát naozaj nahlas upozornené na nebezpečenstvo členstva v sekte. Spomienka na Chrám ľudu (Peoples Temple), na ktorom čele stál Jim Jones ako kazateľ, bude navždy budiť hrôzu v komkoľvek, kto o tejto hroznej tragédii niekedy počul. Najväčšia masová samovražda v moderných dejinách a celý jej príbeh vám vylíčime v nasledujúcich riadkoch.

Odsúdený na úspech

Chrám ľudu prišiel do života ľudí práve vtedy, keď ho najviac potrebovali. V päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bola Amerika na začiatku studenej vojny a rasizmus sa stále stupňoval. Jim Jones ako zarytý komunista vytvoril preto priateľské prostredie pre afro-američanov, ktorých presvedčil nielen svojimi netradičnými kázňami, v bielom obleku a so slnečnými okuliarmi so zlatým rámom, ale aj skutočnosťou, že si sám adoptoval jedného afroamerického syna. Okrem troch ďalších detí z Kórey.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vrah Ted Bundy: Svoje obete dokaličoval a ženy ho milovali!

Mimo kázní, v ktorých nahlas hlásal, že sme si všetci rovní, ľudí prinútil svojimi “zázračnými” činmi veriť v jeho nadpozemské schopnosti. Dáma na vozíku po jeho zázračných dotykoch už viac vozík nepotrebovala alebo slepý pán po Jonesových slovách videl lepšie než bežný človek. V burcujúcom kostole sa to, že nič z toho nebola pravda, veľmi rýchlo stratilo. Ľudia jednoducho chceli veriť, že prišiel človek, do ktorého môžu vložiť dôveru a ktorý tu pre nich bude v tých veľmi zlých časoch.

“Ak by Chrám ľudu neskončil, mohla to byť jedna z najúspešnejších siekt, aké poznáme.”

Jones sa postupne stal takým úspešným, že okolo roku 1960 mala jeho sekta takmer 20 000 členov. Pravidelne každú nedeľu robil výjazdy autobusmi, kde nabral čo možno najviac stúpencov, aby mohol vždy v novom meste šíriť svoje myšlienky. Stala sa z toho nedeľná tradícia, ktorá sa však neušla pozornosti okolitého sveta, ktorej sa Jim Jones chcel za každú cenu vyhnúť. S menom sekty boli už v tom období spojené rôzne emočné, fyzické či sexuálne zneužívanie. V záujme čo najviac izolovať členov sekty Jones vyhlásil odchod do džungle v Guyane. Vyše 1000 ľudí teda predalo svoje majetky a peniaze venovali sekte, s ktorou ho potom nasledovali do budúceho Jonestownu.

Rýchly koniec veľkej slávy

Svet videl Jonestown úplne inak, aký naozaj bol. Prezentoval sa ako nádherné pokojné miesto, kde si ľudia všetko pestujú a vyrábajú sami, teda nie sú závislí od okolitého sveta. Pravdou však bolo, že členovia sekty zvykli pracovať 16 hodín denne 6 dní v týždni. Počas toho bol z ampliónov neustále počuť Jonesov hlas, ktorý ľuďom pripomínal ako je im dobre a ako sa majú oveľa lepšie než tí vonku.

Okrem videí, na ktorých ľudia šťastne tancujú a smejú sa, z Jonestownu unikli z času na čas aj správy o naozajstnom fungovaní sekty. Nebolo ich veľa, pretože Jones svojich stúpencov úplne odrezal od okolitého sveta. Žiadne knihy, noviny, správy, žiadny kontakt s rodinami. Situácia bola stále horšia a horšia, až sa nakoniec podarilo skupine pár odpadlíkov s ozbrojencami prísne stráženého Jonestownu utiecť a porozprávať o hrôzach dejúcich sa v sekte.

18. november 1978

Po tom, ako sa verejnosť dozvedela o správach zo sekty, sa kongresman Leo Rayn rozhodol spolu s ďalšími 18 ľuďmi, medzi ktorými boli novinári, politik, ale aj rodiny členov sekty, ísť do Jonestownu zistiť, čo sa deje. Dalo by sa povedať, že do poslednej chvíle nič nekalé či nezvyčajné nespozorovali. Veď ako by aj, všetci obyvatelia mesta dostali jasné inštrukcie, ako sa majú správať a že nemajú nič skúšať. Hovorí sa o malom papieriku, na ktorom bol odkaz, ktorý všetko prekazil, ale to nikto nevie isto. To, čo nasledovalo, znemožnilo výpovede očitých svedkov. Keď sa výprava spokojne vracala k lietadlu, Jonesovi stúpenci každého jedného postrieľali. Nik neprežil.

Slepé nasledovanie až do samého konca

Jonesovi bolo jasné, že mu dochádza čas a ak sa delegácia, ktorá teraz už ležala pri lietadle mŕtva, nevráti domov, prídu ďalšie. Nedá sa hovoriť o veľkom prekvapení pre vodcu, pretože scenár pre takúto chvíľu už nejakú dobu nacvičoval. Stúpenci boli často povolaní na nácvik samovrážd, kedy mali vypiť pohár s kyanidom, pri čom nikdy presne nevedeli, či sa v pohári kyanid naozaj nenachádza. Jones tvrdil, že takto testuje ich oddanosť, ktorá je pre fungovanie sekty nevyhnutná.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Let´s talk about sex - Bondage, zväzovanie, škrtenie a podobné srandy

Nechal si teda znovu všetkých zavolať a nakázal im vypiť poháre, ktoré mali pripravené. To bol prvý aj posledný raz, kedy v nich bol naozajstný jed. Posledné slová pre takmer 900 ľudí si môžete vypočuť v nahrávke aj vy.

Bolo jedno či dieťa, či dospelí, či starci, všetci do jedného museli poslúchnuť Jonesov rozkaz. Ten si napokon ako úplne posledný po tom, ako mŕtve telá s penou okolo úst padli jedno na druhé, strelil do hlavy. Po tom, ako po niekoľkých hodinách prišla pomoc, zem už pokrývala kopa tiel namiesto trávnika. Niektorí boli zastrelení, ak nechceli vypiť kyanid, iným bol vpichnutý do žily. Niektorí ešte  stále držali poháre v bezvládnych rukách. Príbeh tejto nešťastnej udalosti sa o pár dní neskôr objavil na predných stranách novín celého sveta s palcovým titulom „najväčšia masová samovražda“.

On November 18, 1978 912 followers of American cult leader Jim Jones ("Peoples Temple") died in a remote South American jungle compound called "Jonestown" in British Guyana. Some members were shot, others were forced to drink poison.
by u/jeez69 in TerrifyingAsFuck

Celkový počet mŕtvych z dňa 18. 11. 1978 v Jonestowne bolo 909 ľudí.

Všade po internete sa vám po vyhľadaní “Jonestown” zobrazí veľké množstvo videí a príbehov bývalých členov Chrámu ľudu. Na motívy tejto hroznej udalosti možno aj ako pripomenutie, že si musíme dávať pozor, koho nasledujeme, vznikol film The Sacrament – Sväté tajomstvo. Tvorcovia sa s tým nemaznali a krutosť tejto sekty zobrazovali skoro od úplného začiatku.

Vedeli ste o tom, že sa v Jonestowne stala najväčšia masová samovražda v modernej histórii?

Zdroj: britannica.com
Zdroj titulného obrázka: Instagram/13oclockpodcast

Ďalšie novinky

Viac od autora