Najdetailnejšie zábery Slnka
Už 4,5 miliárd rokov plní úlohu dirigenta našej Slnečnej sústavy. Vďaka nemu nevznikli len planéty okolo neho, ale aj život. Vďaka nemu rozoznávame deň a noc, ročné obdobia či farby. Práve nedávno sa vedcom podarilo vyhotoviť vôbec najdetailnejšie zábery Slnka. Ide o dôležitý krok k ďalšiemu sledovaniu stredu našej Slnečnej sústavy.
Snímky odhalili búrlivú štruktúru povrchu hviezdy
Na záberoch, ktoré zachytil solárny Teleskop Daniela Inouya na Havaji je možné pozorovať bunkovú štruktúru a plazmu na povrchu Slnka. Každá z „buniek“ je veľká asi ako Francúzsko a vzniká pri pohyboch, ktoré prenášajú teplo z vnútra Slnka až na jeho povrch. Ten je posiaty plazmou, ktorá stúpa vysoko do atmosféry predtým, ako sa vráti spať na povrch a stratí sa v hlbších vrstvách hviezdy. Podľa vedcov ide o mimoriadne kvalitné zábery, keďže Slnko je od zeme vzdialené takmer 150 miliónov kilometrov.
V dnešnej dobe sa na sledovanie povrchu Slnka upína čoraz viac pozornosti. Naša hviezda totižto vyžaruje prúdy častíc, ktoré môžu byť nebezpečné pre astronautov vo vesmíre, satelity či komunikačné siete na zemi. Raz za čas je však takzvaný slnečný vietor silnejší a môže mať aj horšie následky. Preto nám štúdium Slnka pomôže pochopiť jeho správanie a predpovedať jeho aktivity, respektíve vesmírne počasie. Pomôcť by k tomu mala vesmírna sonda Solar Orbiter, ktorá už je na ceste k Slnku a jej úlohou ho bude pozorovať z rekordnej blízkosti 42 miliónov kilometrov.
This is the highest resolution image of the Sun’s surface ever taken. The National Science Foundation’s Daniel K. Inouye Solar Telescope took the images from the summit of Haleakala, Maui, in Hawai‘i. Learn more: https://t.co/bEPY9apj7A
Credit: NSO/AURA/ @NSF pic.twitter.com/Di5WHsPa77
— WIRED Science (@WIREDScience) January 30, 2020
Teleskop Daniela Inouya
Zaujímavosťou je, že teleskop pomenovaný po bývalom senátorovi USA je s priemerom 4.24 metra najväčším svetovým ďalekohľadom zameraným na Slnko. Nachádza sa na Havajskom ostrove Maui a bol postavený v roku 2013 za cieľom skúmať povrch Slnka v infračervených vlnových dĺžkach. Teleskop by mal okrem iného pomôcť rozlúsknuť otázku prečo je najvrchnejšia vrstva atmosféry Slnka oveľa horúcejšia ako samotný povrch hviezdy. Zatiaľ čo povrchová teplota je asi 5500 °C, tak teplota vrchnej atmosféry dosahuje hneď niekoľko miliónov °C.
Zdroje: Sciencemag, Nature