Mars prichádzal o vodu dlhšie, ako sme si pôvodne mysleli!

-

Novinky

Mars prichádzal o vodu

Dnes je Mars studenou a nehostinnou planétou, ktorá nepripomína nič, čo by mohlo hostiť život. Kedysi dávno na nej však bola voda a oceány, ktoré mohli pokrývať až celý povrch. Najnovšie štúdia dokázali, že Mars prichádzal o vodu dlhšie, ako sme si mysleli.

Mars prichádzal o vodu
Zdroj: advancedtech.airliquide.com

Zmeny období

Mars prechádzal viacerými mokrými a suchými obdobiami až do bodu, keď z neho ostalo miesto tisíckrát suchšie ako najsuchšia púšť na Zemi, Atacama v Čile. Červená planéta teda o vodu neprišla naraz, ale postupne. Aby vedci odkryli túto záhadu, pozreli sa na dáta z rovera Curiosity na Marse. Ten momentálne skúma horu Mount Sharp siahajúcu do výšky 5,5 km.

Práve táto hora je jedným z dôkazov. Je v podstate tvorená materiálom, ktorý tam dostal vietor a voda. Vedci sa zamerali konkrétne na jej strmý povrch. Dokázali tam identifikovať hrubú vrstvu hliny, ktorá naznačuje dávnu prítomnosť jazier. Ďalej široké vrstvy náchylné na eróziu, ktoré sa mohli vytvárať počas dlhšieho suchého obdobia pomocou dún vytvarovaným vetrom. Nakoniec vedci našli aj tenké lôžka svetlých a tmavých hornín hrubých asi 400 metrov, ktoré sú typické pri prieplave riek. To by mohlo signalizovať návrat „mokrých“ časov.

Mars prichádzal o vodu
Zdroj: space.com

Počas veľmi dlhého obdobia geologické udalosti môžu ukladať vrstvy hornín. Napríklad vulkanická erupcia môže položiť tenkú vrstvu popola alebo hrubú vrstvu lávy. Veci teda vedia sledovať rôzne miesta a prísť na to, ako boli vytvorené a aká bola história daného miesta či planéty.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Mesiac Europa - Zamrznutý svet, ktorý skrýva potenciál na život!

Jemná odchylka

Podľa zistení predchádzajúcej štúdie sme si mysleli, že Mars úplne vyschol pred 3 miliardami rokov. Lenže teraz vieme, že si prešiel silnými klimatickými zmenami a výkyvmi medzi mokrými a suchými obdobiami. Striedali sa tam teda časy, keď tam boli jazerá či rieky vody a potom len suché púšte, ako je tomu teraz.

Po roveri Perseverance je Curiosity druhým marťanským strojom, ktorý sa oplatí sledovať. V budúcnosti má vyliezť na úpätie hory Mount Sharp a prevŕtať sa do hornín, aby zistil niečo viac o ich konzistencii.

Zdroj: space.com
Zdroj titulného obrázka: nytimes.com

Ďalšie novinky

Viac od autora