piatok, 5 marca, 2021

Moderátor Larry King: Zaujímavosti zo života svetoznámeho moderátora!

-

Larry King: (Ne)smrteľný moderátor

Známy americký televízny a rozhlasový moderátor Larry King bol hospitalizovaný 2. januára 2021 kvôli ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. V sobotu 23. januára v Los Angeles vo veku 87 rokov podľahol následkom koronavírusu. Larry King bol moderátorom, na ktorého rozhovoroch vyrástlo niekoľko generácií Američanov. Počas svojej 64-ročnej moderátorskej kariéry natočil viac ako 60 000 rozhovorov a my sa v tomto článku pozrieme na jeho dlhoročnú kariéru a osobný život.

Detstvo a začiatky

-REKLAMA-

1) Narodil sa ako Lawrence Zeiger v Brooklyne v New Yorku 19. novembra 1933. Obaja jeho rodičia zrejme pochádzali z Bieloruska.

2) Aby mohol začať pracovať ako moderátor, presťahoval sa na Floridu. Svoju kariéru začal 1. mája 1957 v rádiu WAHR v Miami Beach. Zo začiatku vysielal len spravodajstvo a šport a púšťal pesničky do éteru.

Zdroj: floridamemory.com

-REKLAMA-

3) Pár minút pred začatím prvého vysielania mu manažér rádia WAHR poradil, aby svoje meno zmenil, pretože Lawrence Zeiger bolo ťažko zapamätateľné. V inzercii denníka Miami Herald moderátor zbadal slovo “king”, a tak sa zrodila rozhlasová a neskôr aj televízna legenda Larry King.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Seriálové pecky, na ktoré nemožno zabudnúť: Seriál Mestečko Záhad!

Metódy vedenia rozhovoru a stĺpček v denníku

4) Vždy, keď Larry v interview dostal otázku, ako robiť rozhovory tak dlho a tak dobre, odpovedal, že úspešnosť pramení z čírej zvedavosti a úprimného záujmu. Kľúčom pre zaujímavé interview podľa neho tkvie v zvedavosti moderátora, ktorý má otvorenú myseľ a nevnucuje svoj názor na danú tému.

5) Bol známy tým, že si svoje rozhovory takmer nikdy dopredu nepripravoval a teda jeho otázky boli väčšinou spontánne.

6) Počas svojich začiatkov mal svoj stĺpček v denníku Miami Beach Sun. Neskôr v rokoch 1982-2001 písal pre noviny USA Today.

Larry King: Športový komentátor ide do väzenia!

7) Začiatkom 70. rokov sa stal športovým komentátorom tímu Miami Dolphins. Krátko nato bol obvinený z krádeže a odsedel si 3 mesiace, potom bolo obvinenie stiahnuté. Následne mu trvalo niekoľko rokov, kým očistil svoju reputáciu. V tomto období moderoval svoju talkshow Sports a la King, ktorej obsahom boli rozhovory so športovcami.

Nočná The Larry King Show

8) V rokoch 1978-1994 vysielal nočnú talkshow s názvom The Larry King Show v  Mutual Broadcasting System. Show bola vysielaná každú noc od polnoci do pol šiestej rána. Prvá polovica vysielacieho času bola venovaná rozhovoru s hosťom v štúdiu. Následne od 3:00 až do konca talkshow mohli Kingovi volať poslucháči a rozoberať s ním ľubovoľné témy. Ak nikto nevolal (čo sa nestávalo často), Larry rozprával poslucháčom rôzne historky zo svojej mladosti.

25 rokov Larry King Live na CNN!

9) V rokoch 1985-2010 Larry natáčal talkshow Larry King Live pre CNN. Počas 25 rokov existencie tejto show v nej King vyspovedal veľmi pestrú škálu hostí. V štúdiu s ním sedeli mediálne známe osobnosti, politici, herci, nadšenci pre UFO, športovci, policajti, svetoví vodcovia či väzni odsúdení na doživotie.

10) Talkshow Larry King Live je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšie bežiaca talkshow moderovaná nepretržite jedným moderátorom.

Pestrá zmes hostí v televíznom štúdiu

11) Larryho hosťami boli napríklad Vladimír Putin, Donald Trump (niekoľkokrát), Nelson Mandela, ale aj “Krstný otec” Marlon Brando, Snoop Dogg či vrah Johna Lennona. Niekedy jeho hosťami boli dokonca aj filmové postavy. Stalo sa tak v prípade herca Sasha Barona Cohena (Borat), ktorý bol u Larryho Kinga ako Aladin z filmu Diktátor (2012).

Larry King a Jan Kraus v Bratislave

12) V roku 2011 zavítal Larry King na Slovensko. V televízii TA3 bol hosťom českého moderátora Jana Krausa. Počas tohto interview sa ho Kraus pýtal na jeho kariéru, ale najmä na súkromný život.

8 manželstiev, 7 žien, 5 detí a bývalý slovenský premiér ako hosť

13) V súkromnom živote bol Larry King veľmi prelietavý a nestály. Bol 8-krát ženatý, z toho dvakrát s jednou a tou istou ženou. Prvýkrát sa oženil ako 19-ročný so svojou stredoškolskou láskou, no hneď rok na to bolo toto manželstvo anulované. Naposledy sa King oženil v roku 1997 s herečkou Shawn Engemann, ktorá bola od neho o 26 rokov mladšia. Ich manželstvo vydržalo až do Larryho smrti. To však iba preto, lebo Larry zomrel uprostred práve prebiehajúceho rozvodového konania, ktoré začalo v auguste 2019.

14) Napriek vysokému počtu Kingových vzťahov a manželstiev mal “iba” 5 detí. Jeho dve deti (Andy a Chaia) zomreli v auguste 2020 len pár týždňov od seba. Chaia na rakovinu pľúc a Andy na infarkt.

Zdroj:eu.usatoday.com

15) Svojho druhého syna, Larryho Kinga Jr., King spoznal až keď mal Larry junior 30 rokov, pretože v čase jeho narodenia bol s jeho matkou v rozvodovom konaní. Jeho najmladšími deťmi sú 21-ročný Chance a 20-ročný Channon.

16) V roku 2001 bol hosťom Larryho Kinga aj vtedajší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Život a smrť: Musaši Mijamoto

Larry King Now a Politicking

17) V roku 2012 (2 roky po ukončení Larry King Live na CNN) presídlil na stanicu RT America, na ktorej vysielal relácie Larry King Now (v podstate pokračovanie Larry King Live) a Politicking (rozhovory iba na politické témy). Tieto dve jeho talkshows sa neskôr premiestnili na Youtube. Larry tak naďalej spovedal hudobníkov, hercov, politikov a skrátka všetky známe osobnosti Ameriky.

Zdroj:thearchive.tv

18) V roku 2017 Kingovi našli a vyoperovali nádor na pľúcach.

19) Larry King moderoval v podstate nepretržite od mája 1957 až do decembra 2020. Jeho posledné interview vyšlo 15.1.2021.

Kingove koníčky: Účinkovanie v seriáloch a filmoch a písanie autobiografií

20) Svetoznámy moderátor si zahral samého seba v mnohých filmoch a seriáloch napríklad, ako Pán včielka (2007) či Studio 30 Rock (2006-2013) v epizóde “Larry King” alebo v seriáli Frasier (1993-2004)).

21) Vo filmoch Shrek 2, Shrek Tretí a Shrek: Zvonec a koniec nadaboval Škaredú sestru.

Zdroj: sk.pinterest.com

22) Larry po svojom infarkte v roku 1987 založil neziskovú organizáciu Larry King Cardiac Foundation, cez ktorú prispieval na operácie kardiologickým pacientom, ktorí by si ich inak nemohli dovoliť.

23) Larry King okrem bohatej televíznej a rozhlasovej kariéry počas svojho života stihol napísať približne 20 kníh. Za zmienku stoja napríklad:

Mr. King, You’re Having a Heart Attack: How a Heart Attack and Bypass Surgery Changed My Life(1989) – o jeho infarkte z roku 1987 a následnej rekonvalescencii

How to Talk to Anyone, Anytime, Anywhere: The Secrets of Good Communication, (1995) – “self-help” motivačná kniha

Tell it to the King (1988) -autobiografia

My remarkable journey (2009) -autobiografia

Sledovali ste niekedy talkshow Larryho Kinga? Ktorý zo zahraničných či slovenských moderátorov je váš obľúbený?

Radi sledujete zaujímavé rozhovory či podcasty? Tak si určite nenechajte ujsť náš podcast Moja planéta so zaujímavými hosťami!2

Zdroje: Youtube, en.wikipedia.org, ČSFD, ta3.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -