Kleopatra tmavej pleti ako symbol našej doby: Čo to všetko znamená?

-

Novinky

Kleopatra tmavej pleti – Čo to všetko znamená?

Africké kráľovné – kráľovná Kleopatra je názov dokumentárnej dramatickej série na Netflixe ktorá sa zaoberá poslednou egyptskou panovníčkou. Do povedomia sa tento dokument zapísala tým, že spochybňuje predstavu o výzore kráľovnej Kleopatry. Vyobrazuje ju totiž s tmavou pleťou. Je však všeobecne známou skutočnosťou, že Kleopatra bola gréckeho pôvodu. Pochádzala z rodu Ptolemaiovcov ktorý po smrti Alexandra Veľkého vládli Egyptu. Mala teda nespochybniteľne grécke korene. Medzi odborníkmi je prakticky totálna zhoda na tom, ako asi Kleopatra vyzerala. Jej podobu odvodzujú z rôznych podobizní ktoré sa dochovali a historických záznamov. Vyobrazenie Kleopatry s tmavou pleťou je teda tým zatiaľ najväčším zásahom do historických faktov v modernej kultúre.

Symbol našej doby

V popkultúre sme si už zvykli na raceswaping, teda zmenu rasy postáv. Povedzme že v rámci fiktívnych príbehov je to obhájiteľné umeleckou licenciou. Teda, že scenárista, režisér alebo producent sa z umeleckého hľadiska domnieva, že tú ktorú postavu by lepšie zahral černoch či aziat. A treba povedať, že nie vždy to je na škodu. Uveďme si dva príklady.

Vo svete Marvelu je to Nick Fury, ktorý je v komiksoch biely, ale vo filmoch ho hrá Samuel L. Jackson. Ten je skvelý herec a zrejme by nikto neprotestoval, že ho hrá práve on. Druhým príkladom je film Vykúpenie z väznice Shawshang. Tam postavu Reda hrá Morgan Freeman i keď v originálnej poviedke je napísané, že Red je ryšavý ír, preto má aj takú prezývku. Toto sú dva pozitívne príklady kedy sme vďaka raceswapingu dostali dve výnimočné postavy ktoré stvárnili dvaja vynikajúci herci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Plot-Talk #7: Miliardová dohoda medzi SONY a NETFLIXOM?

Úplne niečo iné je však zmena rasy v historických snímkach. Opäť je tu snaha odvolať sa na umeleckú licenciu avšak tu už sa vstupuje na veľmi tenký ľad. Ak točíte historický film mali by ste dbať na čo najvernejšie zachytenie dobových reálií. Umiestnenie osoby inej rasy niekam kde historicky nikdy nemohla byť ide práve proti takejto zásade. A úplne za čiarou je raceswaping v niečom čo samo seba prezentuje ako dokument.

Čo to všetko znamená?

Detailnejší rozbor všetkého spomenutého nájdeš v nasledujúcom videu. Preto sa pohodlne usaď a vychutnaj si ho.

Zaujala ťa kontroverzia okolo tmavej Kleopatry? Ak sa chceš dozvedieť viac navštív kanál Čo to všetko znamená.

Poprípade si prečítaj článok o Alfa a sigma jedincoch.

Pre viac podobných zaujímavostí navštív môj Instagram.

Zdroj titulného obrázka: Netflix

Ďalšie novinky

Populárne