utorok, 30 novembra, 2021

Travel tips: Jaskynný park Grabovača v Chorvátsku!

-

-REKLAMA-

Jaskynný park Grabovača v Chorvátsku

 

Karta Hrvatske - interaktivna satelitska karta Hrvatske
Zdroj: karta-hrvatske.com.hr

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou väčšiny Slovákov a Čechov. Takmer každý z nás túto krajinu so “slovenským morom” pravdepodobne aspoň raz za život navštívil. Keďže nás v tejto krajine lákajú predovšetkým kamenné pláže a vysoké teploty, populárne sú predovšetkým známe destinácie, ako napríklad Zadar, Split či Dubrovník. Málokto však vie, že Chorvátsko ponúka okrem ostrovov a prímorských oblastí aj skutočne nádhernú prírodu s množstvom pohorí a lesov. Najvyšším vrchom tejto balkánskej krajiny je Velebit s výškou 1758 metrov nad morom.

Dobrovoľníctvo

Why do people volunteer? ELREC as a case study | European Youth Portal
Zdroj: europa.eu
-REKLAMA-

V tomto článku vám však chcem predstaviť jedno pre mňa veľmi špeciálne miesto, na ktorom som strávil nezabudnuteľné tri týždne. V polovici leta som sa rozhodol zdvihnúť kotvy, vypnúť wifi a vyskúšať niečo, k čomu by som sa za normálnych okolností asi nikdy nedostal. A tým myslím dobrovoľníctvo.

Hľadanie ihly v kope sena

PARTNERS – *** entrepreneurship _ as a way ***
Zdroj: entrepreneurshipway.wordpress.com/partners/

Od apríla som tri mesiace posielal svoj životopis na všetky možné pracovné pozície. Nanešťastie, zo žiadnej z firiem mi neodpovedali. V júli som už začal hľadať aj na rôznych iných stránkach a facebookových skupinách týkajúcich sa výmenných pobytov v zahraničí. Natrafil som na organizáciu ADEL Slovakia, ktorá realizuje rôzne medzinárodné projekty. Keďže som mal dosť vysedávania doma, vybral som si projekt “Guardian of nature”, ktorý sa konal v chorvátskej obci Perušić v regióne Lika.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Let spoločnosti Sriwijaya Air zmizol v oceáne. Ako došlo k tejto tragédii?

Úvodné (ne)milé prekvapenie

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka (Pozn. autora: Na fotke vpravo organizátor projektu Mario Paral, naľavo sprievodca Marin.)

Môj príchod na toto krásne miesto by najlepšie definovala veta: Noc je najtemnejšia práve pred svitaním. Po štyroch hodinách cesty vlakom zo Zagrebu som vystúpil zdanlivo uprostred ničoho. Vlaková stanica v Perušići pripomínala starú stodolu. Okrem jedného výpravcu tam nikto nebol. Veľmi ma prekvapilo zistenie, že je v celej obci tma. Postavil som sa na chodník a volal som hlavnému organizátorovi projektu, Chorvátovi Mariovi. Keďže mi Mario nedvíhal, začal som sa zmierovať s tým, že asi strávim zvyšok noci niekde vonku. Po pár minútach vyšlo z jednej zo záhrad auto a prišlo ku mne. Bol to Mario. Cestou na ubytovanie mi v polospánku vysvetlil, že pouličné osvetlenie po polnoci vypínajú, aby ušetrili. Odviezol ma na ubytovanie na okraji obce a dobrodružstvo sa začalo.

Workshopy a letná škola v prírode

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka
-REKLAMA-

Nasledujúce tri týždne som strávil ako jediný Slovák v spoločnosti úžasných ľudí z Francúzska, Maďarska, Pakistanu, Vietnamu či Jordánska. Zúčastnili sme sa workshopov o ochrane prírody či o netopieroch, ktoré tu v jaskyniach žijú. Pomáhali sme organizovať letnú školu v prírode, vďaka ktorej sme spoznali partiu skvelých detí.

Grabovača – Jediný jaskynný park v Európe

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka

Obec Perušić  je  výnimočná tým, že sa v nej nachádza jediný jaskynný park v Európe. Jeho názov je Grabovača. Počas dobrovoľníckeho pobytu v tomto jaskynnom parku sme mali možnosť navštíviť niekoľko jaskýň a bol to naozaj zážitok, a to najmä vďaka sprievodcom.

Zlaňovanie útesu v jaskyni a rieka Lika

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka

Popri príjemných povinnostiach sme mali kopu času spoznávať okolie parku. Napríklad sme veľmi často a radi chodievali plávať do rieky Lika. Tá svojím vzhľadom pripomína horské jazero. Cez deň sme plávali v rieke a v noci sme na kamennom útese sledovali padajúce hviezdy. Jedným z najlepších zážitkov bolo zlaňovanie útesu vnútri jaskyne. Jaskynný park Grabovača ponúka úchvatné scenérie a jaskyne ukrývajú množstvo prírodných pokladov.

Mariov kúsok Nového Zélandu v Grabovači

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka, na fotke je jeden z dobrovoľníkov- Arsalan z Pakistanu.

Organizátor projektu “Guardian of nature”– Mario Paral vytvoril v parku kúsok Nového Zélandu. Vysadil tam záhradu s ovocnými stromami a postavil malý Hobití domček.

Najmladší sprievodca s vášňou pre svoju prácu

Zdroj: archív autora článku Jakuba Kureka

So sprievodcami v parku Grabovača sa zaručene nudiť nebudete. Väčšina z nich tu totiž žije odmalička a okolie poznajú takmer dokonale. Zakaždým vás tu privítajú s otvorenou náručou. Navyše pre svoju prácu majú vášeň a byť s nimi v jaskyni je naozajstné dobrodružstvo. Najmladší z nich, len 19-ročný Marin Delać, je naozaj skúseným a sčítaným sprievodcom napriek svojmu nízkemu veku. Je sprievodcom a rockerom srdcom, telom aj dušou.

Jaskynný park Grabovača čaká na vás!

Pećinski park Grabovača |
Zdroj: pp-grabovaca.hr

Ak ste zatúžili po zmene a chceli by ste okrem tradičnej dovolenky pri Jadranskom mori  zažiť aj kus chorvátskej prírody, určite pridajte jaskynný park Grabovača na váš zoznam cestovateľských snov. V Grabovači každoročne vítajú dobrovoľníkov z celého sveta. Ak chcete zažiť nezabudnuteľné leto v srdci chorvátskej prírody, neváhajte ich kontaktovať.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránku parku Grabovača.

Zaujímavosť: Len 20 kilometrov od obce Perušić v obci Smiljan sa nachádza Múzeum vynálezcu Nikolu Teslu, ktoré je zároveň jeho rodným domom.

Tak čo vravíte na trochu iné Chorvátsko? Išli by ste do toho? Dajte nám vedieť do komentárov. Ak sa vám článok páčil, určite si prečítajte aj o lete v USA.

Zdroje: autorský článok Jakuba “KubJu” Kureka, Cave Park Grabovača

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img