Kniha alebo film? – Harry Potter a Kameň mudrcov

-

Novinky

Prvý diel: Harry Potter a Kameň mudrcov

Keďže som ako malý vedel prečítať zopár knižiek, moji rodičia a celá rodina ma neustále zásobovali novými knihami. Či už boli narodeniny, alebo Vianoce, stále som si na poličku pridával ďalšie a ďalšie diela. Ale keďže ako každý rastúci chlapec som chcel byť v škole cool, čítanie kníh bolo rozhodne v očiach ostatných kamošov nudné, trápne alebo len nezaujímavé. Harry Potter však v tej dobe frčal už ako filmová séria, ktorú si myslím, že sledoval každý v mojej škole.

Hneď, ako sa filmy vysielali v televízii, moje zručnosti nahrávania na kazety sa vyplatili a celé moje detstvo som ich sledoval týmto spôsobom. Rodina videla, že ma prvé Harryho filmy pohltili a zaujali a samozrejme, postupne mi doplnili knižnú kolekciu všetkými siedmimi dielami. Ja však ako klasický osemročný chalanisko som sa len potešil, že som si mohol knižky pekne doplniť do knižnice, no v živote som ich ani neotvoril (teda možno len prvú stranu, kde sa väčšinou nachádzalo zopár korún na narodeniny.)

Harry Potter knihy a filmy
Zdroj: Warner Bros.

Momentálne mám 20 rokov a konečne som prišiel na to, kde sa nachádza čaro čítania kníh. Mimo všetkých rozčítaných sérií som si teda povedal, že konečne splním sľuby, ktoré som mame vravel ako malý, že určite tie Harry Potter knižky prečítam. Napriek tomu, že filmy mám napozerané už asi stokrát, som sa podujal na túto úlohu a prečítal všetky knihy z tejto série. Čo je teda lepšie, knihy alebo filmy? Čo by ste mali zažiť ako prvé? Aké sú rozdiely? Toto všetko vám budem prinášať nasledujúcich šesť týždňov v takýchto článkoch, akým dnes začíname. Poďme teda porovnať prvý diel v tejto úžasnej sérii – Harry Potter a Kameň mudrcov.

Film

Keďže som teda ako prvý videl film, musím začať s ním. Bol to naozaj geniálny ťah dať prvý diel v sérii Chrisovi Columbusovi, režisérovi známemu najmä vďaka dvom filmom Sám doma. Jeho cit a rukopis tu je cítiť prakticky všade. S takým citom, ako odhaľoval malého Kevina vo filmoch Sám doma,  sa tak isto zameral aj na tohto malého kúzelníka. Film nás mal predstaviť s postavami a odhaliť tento čarovný svet a myslím si, že lepšieho predstavenia sme sa asi dočkať nemohli.

Každé Harryho objavovanie podnecuje diváka prežívať to spolu s ním. Film využíva reálne sety a kulisy, ktoré tento svet jednoducho zadefinovali. Rokfort vašimi očami cítite. No a keď pridáme hudbu majstra Johna Williamsa, tak si myslím, že ani netreba hovoriť o tom, ako veľmi čarovný je tento svet vďaka nemu. Samozrejme, dnes už ide o ikonické znelky, ktoré však neustále vyčnievajú ako jedny z najlepších hudobných kompozícií vo filmovej histórii.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Jaké horory vás zaručeně hodí do té správné nálady?

Ide o vynikajúce oboznámenie s týmto svetom, kde všetky prvky hrajú ako majú. Dej ide pekne chronologicky, tvorcovia nijak zvlášť neinovujú, len vdychujú do príbehu život. Vďaka očiam Chrisa Columbusa má film dušu ako žiaden iný. Charizmatickí detskí herci dokážu tieto filmy niesť na svojich pleciach. Aj napriek tomu, že mnohí z nás tento film preskakujeme, keďže už všetko poznáme a zaujímavejšie príbehy sa dejú až neskôr, len vďaka takémuto perfektnú začiatku tu dnes môžeme sledovať ďalšie filmy v sérii, ktoré sa už nemuseli babrať s predstavovaním. Film Kameň Mudrcov má tie pevné základy, ktoré si dnes prajú aj ostatné filmové série, aby ich mali. Aj tak to však celé stojí na dobrom príbehu…

Harry Potter a kameň mudrcov
Zdroj: Warner Bros.

Kniha

A o ten sa nepostaral nik iný ako autorka J.K. Rowlingová. Kniha nemá tú čarovnú hudbu. Nemá to prostredie. Ani kostýmy, ani efekty. Má len slová. No práve tie slová sú čarovnejšie než všetky tie elementy dokopy. Toto nie je len zaujímavá kniha, je to kniha napísaná zaujímavou autorkou. Po prvých 50 stranách zistíte, že v tejto autorke sú zvláštne kvality. Niečo, o čom počúvate pri dnes už ospevovaných autoroch ako J.R.R. Tolkienovi alebo Stephenovi Kingovi. Nespoznávate len nový svet a postavy, ale myšlienky autorky samotnej.

Z knihy cítite, že tento nápad musela mať v hlave neskutočne dlho, no vedela, že ho musí predať najlepšie ako môže. Musí vytvoriť také pravidlá, také postavy a taký príbeh, ktoré vás musia prinútiť pretáčať ďalšie strany. Spojiť niečo, čo neexistuje tak, aby sme sa s tým vedeli stotožniť. Ak ste si niečo zistili ohľadom života Rowlingovej, viete, že od tejto knihy prakticky závisel jej život (zveľaďujem, ale určite ma chápete). Celý postoj k tomu, že buď z tohto urobím niečo úžasné, alebo sa mi to nepodarí a skončím, je teda v slovách tejto knihy. Vedela, že musí dať zo seba všetko a toto je z jej slov cítiť. Filmárom to stačilo dobre adaptovať, zamerať sa na dôležité veci a veriť, že ten úspech zopakujú. Rowlingová však musela ísť all in.

A práve pre toto je táto prvá kniha a jej opis sveta a postáv omnoho zaujímavejšia ako film. Je to absolútne jedinečné dielo, ktoré podobne ako film vystavia svet a postavy, no príbeh píše akoby už nemal byť žiaden iný. Možno ste od niekoho počuli, že je to moc detské a podobne. Nesúhlasím. Určite je rozmýšľanie postavy detskejšie, veď Harry má 11, no nemyslím si, že by bol príbeh alebo štýl nejako odľahčený. Pod pojmom detská kniha si predstavím niečo typu Šuflík Karol, Nešikovná hokejka a kliatba Kašlíka Mašlíka. Nie. Toto je normálna fantasy literatúra a príbeh sledujeme očami 11-ročného chlapca.

Harry Potter a kameň mudrcov
Zdroj: Scholastic

Rozdiely bez vyzradenia deja

Harry iba jednoducho nevie takto v začiatkoch ešte rozmýšľať nad vecami ako dospelí hrdinovia, to všetko však príde a ide o úplne naturálny vývoj. Ale v čom je teda taký hlavný rozdiel knihy oproti filmu? Film sa vám snaží predať Rokfort, tento čarovný hrad. V knihe však len idete do školy. Celých 300 strán len sledujete školský rok troch kamarátov, ktorí len namiesto matiky čarujú. Učitelia, predmety… všetko je písané, akoby ste si tým už prešli aj vy a iba sledujete, ako sa s tým popasuje tento chlapec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Be2Can 2023: Jubilejný desiaty ročník štartuje! Čo prináša?

Je to úžasne vtipná kniha, ktorá sa neustále stupňuje svojím dejom. Spoznávate osoby, školu a prirovnávate si ich k svojmu životu a vašim spomienkam. To sa vám pri filme stane asi len ťažko. Vo filme iba zažívate, ako vyzerajú elixíry, ako sa hrá metlobal. V knihe riešite tieto veci tak, akoby patrili do vášho života. Kedy stihnem urobiť úlohu na elixíry, keď musím ísť ešte na tréning metlobalu? V tomto sa nájde myslím nejeden z nás.

Zatiaľ čo film je výborná adaptácia a naozaj idú scény podľa knihy tak ako majú, chýba tomu ten nadhľad a prežitie, čo sa, bohužiaľ, v žiadnom filme urobiť nedá. Vnútorné monológy a pocity z toho, čo sa deje, sú jednoducho zaujímavejšie, ako sa len na tie udalosti pozerať a maximálne cítiť potešenie a strach.

Knižka má jednoducho dosť odlišný feel. Po filme si poviete, že toto bolo super, super svet a postavy a zaujímavý príbeh a určite radi uvidíte, kam to pôjde ďalej. V knihe si však poviete, že ide o neskutočne brilantný nápad, ste úplne zžití s týmito deťmi a veľmi vás upúta zaujímavý príbeh, ktorý vás bude nabádať k otvoreniu ďalšej knihy. A to som si povedal aj ja, pričom som všetko vedel kam ide a čo sa udeje ďalej.

Po čom siahnuť ako prvom?

Po prečítaní som teda zistil, že tieto príbehy a všetko čo k tomu patrí, budem na stránkach vnímať úplne inak. Ak ste teda ešte nezažili ani knihu, ani film, určite vám ako prvé odporučím knihu. Film je už predsa len trochu starý a viac vás svet upúta vo vašej predstavivosti. Ak však chcete len dobré základy k príbehu, film je rovnako vynikajúci začiatok pre ďalšie diely.

Konkrétne rozdiely

No a teraz pre tých, ktorých možno zaujímajú nejaké konkrétne rozdiely. Musím povedať, že ma hneď zaskočilo, ako na stránkach pôsobí Dumbledore. Vo filme ide o toho milého starého riaditeľa. V knihe však pôsobí ako ten váš vtipný starý dedko, ktorý síce má nejakú autoritu, no akoby ju sám nevnímal. Hermiona je tiež viac tá tradičná bifľoška a Harry si nenechá kydať na hlavu.

Medzi ďalšie rozdiely určite patrí celé študovanie. Ako som už spomínal, toto je akoby opísaný jeden rok študenta. Chodíte s ním na hodiny, robíte si názory na učiteľov, máte tréningy, riešite s kamarátmi záhady a podobne. Takto viac spoznávame aj postavu Snapea, o ktorom hneď zistíte niečo z jeho minulosti.

Harry Potter a kameň mudrcov
Zdroj: Warner Bros.

Veľkými postavami sú tu všetci Weasleyovci. Vo filme sa dvojčatá Fred a George spolu s Percym len tak mihnú. Tu ide o prominantné a väčšie vedľajšie postavy. Tak isto to platí aj o Dracovi Malfoyovi, ktorý sa tu objavuje takmer neustále a správa sa ešte o niečo horšie ako ten filmový. Máme tu novú postavu ducha Zloducha, ktorý stále robí zle všetkým študentom a objavuje sa v knihe neustále. Sú tu aj scény, ktoré sa do filmu nedostali. Harry spomína na telocvik v jeho starej muklovskej škole, ako pán Dursley chodí do práce a stretáva čarodejníkov, pričom o tom nevie, ako Harry postupne objavuje že je zvláštny. V škole neskôr zažívate všetky hodiny a poobedňajšie voľná. Draco dokonca Harryho vyzýva na súboj a aj vo finále je tu úloha navyše, ktorú Harry vyrieši len s pomocou Hermiony.

Ak sa teda bojíte, že budete len čítať to, čo ste už videli, celkovo je kniha Harry Potter a Kameň mudrcov úplne iný zážitok a verím, že ho oceníte rovnako ako ja. No a opäť len pripomínam, je to všetko ešte len začiatok. V ďalších dieloch je tu toho omnoho viac, no o tom už o týždeň 😉

Kniha alebo film? – Harry Potter a Kameň mudrcov. Ako ich porovnáte vy? Spoznali ste obe médiá? Čo preferujete?

Odkazy na porovnanie všetkých dielov:

  1. Harry Potter a Kameň mudrcov – odkaz na článok
  2. Harry Potter a Tajomná komnata – odkaz na článok
  3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu – odkaz na článok
  4. Harry Potter a Ohnivá čaša – odkaz na článok
  5. Harry Potter a Fénixov rád – odkaz na článok
  6. Harry Potter a Polovičný Princ – už čoskoro
  7. Harry Potter a Dary smrti – už čoskoro

Ďalšie novinky

Populárne