Filmy na Deň Zeme
Deň Zeme je deň venovaný planéte Zem a jej prírodnému bohatstvu. Deň Zeme sa slávi každoročne 22. apríla. Prvýkrát sa slávil v roku 1970. Od roku 1990 si tento deň pripomíname aj v Česku a na Slovensku. V súčasnosti Deň Zeme slávi viac ako miliarda ľudí v 193 krajinách po celom svete. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu prírody. Z tejto príležitosti som pre vás pripravil zoznam filmov, ktoré sa aspoň okrajovo dotýkajú ochrany životného prostredia. Toto sú tie najlepšie filmy na Deň Zeme!
Erin Brockovich (2000)
Začneme trochu netradične. Erin Brockovich (Julia Roberts) je dvakrát rozvedená matka troch detí. Je k tomu bez práce a bez peňazí. Nakoniec sa jej konečne podarí získať miesto ako sekretárka v advokátskej kancelárii Eda Marsyho (Albert Finney).
Pri rešerši jednoho banálneho prípadu narazí Erin na stopu znečisťovania podzemných vôd elektrárenskou spoločnosťou. Následky, ktoré jedovatý chróm zanechal na životnom prostredí a najmä na ľuďoch z blízkych miest sú katastrofálne. Erin získa dôveru miestnych ľudí aj svojho šéfa a pustí sa do súdneho boja s miliardovou korporáciou. To najlepšie na tomto súboji Dávida s Goliášom je fakt, že príbeh je podľa skutočnej udalosti. Julia Roberts je v jednej zo svojich najikonickejších rolí vynikajúca a dodáva postave Erin to správne kúzlo silnej ženy, ktorá sa nebojí ísť si za svojím. Nie nadarmo za ňu získala Oscara. Aj keď viac ide o film zo súdneho prostredia, myšlienka ochrany prostredia a vyvodenie zodpovednosti za jeho znečisťovanie je tu zrejmá.
Nepríjemná pravda/ An Inconvenient Truth (2006)
Film režiséra Davisa Guggenheima opisuje zanietený boj jedného muža s mýtami a nepravdami ohľadom fenoménu globálneho otepľovania a jeho návod na únik pred záhubou. Tým mužom je bývalý kandidát na prezidenta, politik Al Gore, ktorý po neúspešných volbách v roku 2000 presedlal na boj proti klimatickým zmenám. Film získal dva Oscary, za nejlepší dokument a titulnú pieseň. Aj cez starší film sú fakty, ktoré v ňom odznejú stále aktuálne. Al Gore je veľmi schopný vyprávač a pre nezasväteného človeka je tento film veľkým prínosom. V roku 2017 vzniklo aj pokračovanie Nepríjemná pravda 2, ktorý ešte viac osvetlil, ako blízko sme globálnej katastrofe.
Naša Planéta/Our Planet (2019) – Planéta Zem/ Planet Earth (2006)
Tieto dokumentárne seriály pozostávajú z 8, resp. 11 dielov. Poodhaľujú krásu našej planéty a zároveň ukazujú, ako zmena klímy ovplyvňuje všetky jej živé tvory. Každý diel sa jednotlivo venuje určitému ekosystému na našom svete. Vždy sú k videniu oku lahodiace zábery, skvelá výprava a to všetko doplnené poučnými informáciami. Dokumenty sa nesnažia iba kázať, ale skôr poukazovať na problémy, ktoré životné prostredie trápia. V zásade je Our Planet od Netflixu kópiou svojho staršieho brata od BBC. Spoločným bodom ostáva vedúci výpravy David Attenborough.
WALL-E (2008)
Štúdio Pixar v roku 2008 prinieslo do kín animák WALL-E. Film začína v roku 2070, kedy je planéta vyľudnená a posledný operačný robot stále plní svoju úlohu v podobe očistenia našej planéty od odpadkov. Jedného dňa pomedzi odpadkami nájde aj malú rastlinku. Po príchode prieskumnej sondy na planétu, ktorá zistí, že život na planéte je opäť možný, sa Wall-e vydáva na veľké dobrodružstvo s cieľom doviesť späť ľudí na domovskú planétu. Snímka je určena predovšetkým pre detské publikum, ale pobaví a hlavne poučí aj dospelých. Vidíme tu vlastne výsledok klimatickej krízy a dôsledok toho, ako to s planétou skončí, ak ľudstvo zotrvá na momentálnej ceste seba deštrukcie. Tu ľudia dostali druhú šancu a využili ju. Budeme aj my spoliehať na šťastie alebo s tým spravíme niečo už teraz?
Moja učiteľka chobotnica/My Octopus Teacher (2020)
Opäť ďalší dokument. V tomto nás juhoafrickí filmári zavedú pod vodu. Celý film popisuje krehký, no napriek tomu neuveriteľne silný vzťah medzi Craigom Fosterom a chobotnicou. Príbeh je retrospektívny a rozpráva o ňom sám Craig, ktorý je vášnivým potápačom, dokumentaristom a milovníkom prírody. Tento dokument však nezobrazuje prírodu typickým spôsobom, ako sme zvyknutí pri bežných prírodopisných filmoch. Snímka zobrazuje krehkosť a stiera hranice medzi naším svetom a zvieracou ríšou. Film môžete nájsť na Netflixe a pre dôkladnejšiu recenziu kliknite tu.
Avatar (2008)
Asi sa pýtate, prečo sem dávam tento megalomanský film Jamesa Camerona. V tomto filme okrem veľkého množstva sci-fi a fantasy prvkov môžeme taktiež nájsť kruto nastavené zrkadlo voči ľudskej rase, ktorá v drancovaní prírodného bohatstva pokračuje aj na cudzej planéte. Celým filmom sa nesie dôležitosť bohatstva prírody a ducha onej planety Pandora. Možno to na prvý pohľad cez tie efekty a epické súboje nie je vidieť, ale paralelu s našou Zemou v podobe neváženia si prírody a jej zdrojov tam nájdeme. Okrem posunu kinematografie tento film priniesol aj veľa dobrých myšlienok v rámci váženia si ekosystému a prírodných krás.
Pravá tvár udržateľného rybolovu/Seaspiracy (2021)
Seaspiracy je nový dokument Netflixu, ktorý odkrýva pravú tvár udržateľného rybolovu, korupcie a novodobého otroctva. Autorom dokumentu je Ali Tabrizi, ktorý odhalí okolností výrazného úbytku oceánskeho života v posledných desaťročiach. Natočil dokument o tom, ako ľudia ničia život v mori. Vašu pozornosť si určite zaslúži. Pre hlbší rozbor stačí kliknúť sem.
Zac Efron nohami na zemi/ Down to Earth with Zac Efron (2020)
Ak sa čudujete, čo to je za divný názov a o čom tento dokument už len môže byť, vedzte, že ostanete prekvapení. Obľúbený herec Zac Efron putuje po svete s expertom na wellness Darinom Olienom a zisťuje, ako v rámci jednotlivých svetových regiónov žiť zdravo a udržateľne. Naozaj som bol prekvapený, ako ma daný dokument chytil. Najmä osobitosť a odlišný prístup príde vhod oproti ostatným „zeleným“ filmom. Každý z 8 dielov sa venuje inej časti sveta. Tvorcovia nás zavedú na Sardíniu, Portoriko alebo Kostariku, ale aj do Francúzska, Londýna a peruánskej Limy. Výber je teda rôznorodý. Ak hľadáte niečo iné okrem typických výziev na odvrátenie globálnej hrozby, je tento seriál to pravé orechové.
David Attenborough: A Life On Our Planet (2020)
Meno David Attenborough je v rámci ekologických dokumentov veľkým pojmom. David už ako malý rád trávil čas objavovaním prírody či dokonca zbieraním fosílií, kameňov a iných prírodnín. Postupom času sa z jeho vášne stala práca a David započal svoju kariéru v BBC ako prírodovedec a geológ. Ukazuje nám zábery zo svojich výprav, kde kedysi zvieratá nepoznali ľudí a žili v nedotknutom lone prírody. To všetko je však retrospektívny pohľad. Prítomnosť už taká láskavá k divokej prírode nie je.
Tam, kde rástol bujný porast džungle, dnes rastú polia palmy olejnej. Nekonečné pláne Serengeti dnes s istotou majú vymedzenú svoju konečnú hranicu a tam, kde zvieratá chodili na pastvu, dnes ťažko budú hľadať vodu či potravu. Celý film funguje ako varovný prst a David nás nabáda, aby sme svoj postoj k prírode zmenili, inak nás čaká nevyhnutné. Dokument otriasol mnohými ľuďmi a skrz človeka, ktorý celý život zasvätil do boja za lepšie životné prostredie, má odkaz filmu o to väčšiu váhu. Ak by ste sa chceli o danom filme dozvedieť viac, recenziu naň nájdete tu.
motka!/mother! (2017)
Na záver si dovolím odporučiť túto netradičnú snímku. Film od Darrena Aronofskeho buď milujete, alebo nenávidíte. Ja sa radím k prvej skupine, ale po prvom pozretí som ostal mierne zaskočený, že čo som to vlastne pozeral. V popisku sa dočítate, že ide o hororový, psychologicko-mysteriózny film s prvkami drámy. A naozaj toto všetko tam nájdete. No ale kde je odkaz na životné prostredie, ekológiu a podobne? V tomto prípade ide o symbolickú rovinu. Režisér nám predstavuje manželský pár, ktorých hrajú Jennifer Lawrence a Javier Bardem. Jedného dňa k nim dorazí nečakaná návšteva a to spustí sled neočakávaných a hrozných udalostí.
Ak sa zadívate pozorne, zistíte, že režisér tu symbolicky poukazuje na dejiny v rámci Biblie a dostáva sa až po súčasnosť. Javier Bardem predstavuje Boha a jeho žena je duchom matky prírody. Prírodu a svet potom predstavuje samotný dom manželov. Počas snímky môžeme v minimalistickom prevedení sledovať, ako sa ľudstvo behom svojej histórie k matke prírode správalo. Vo filme sa naďalej nachádza plno odkazov či už na históriu, náboženstvo a mnoho iného. V človeku, ktorý pochopí súvislosti, zanechá snímka naozaj hlboký dojem a bude nad ňou premýšľať ešte dosť dlho.
Záver
Toto bol zoznam niekoľkých filmov a seriálov pre Deň Zeme. Určite tento výber nie je myslený ako rebríček toho najlepšieho. Chcel som ho spraviť pestrý a nezameriavať sa čisto iba na typické dokumenty. Určite sa nájdu aj ďalšie filmy a seriály, ktoré by si tu zaslúžili byť, ale o tých možno zasa nabudúce. Všetky tieto kinematografické počiny v nás majú vyvolať uvedomenie, že naša planéta Zem a jej krása je jedinečná a treba si ju chrániť.
Videli ste niektorý z týchto filmov a seriálov? Aký film alebo seriál, ktorý sa dotýka ochrany životného prostredia, máte najradšej? Povedzte nám v komentároch. Pekný Deň Zeme!