streda, 20 januára, 2021

Tip na film: Multižánrový Atlas mrakov – 6 dejových línií, 6 žánrov!

-

Atlas mrakov od súrodencov Wachowskich

Dnešný tip na film je venovaný filmu súrodencov Wachovskich (Lily a Lana)- Atlas mrakov. Toto režisérske duo je vo filmovom priemysle známe už dlhé roky. V roku 1999 sa preslávili prvou časťou kultovej trilógie Matrix (v tej dobe ešte ako bratia Larry a Andy Wachowski), kedy priniesli revolúciu v žánri science-fiction. Matrix vytŕčal z davu nielen po technickej stránke, ale aj svojou filozofiou.

Daily Mail denies forcing 'Matrix' director Lilly Wachowski to come out as transgender
Zdroj: dnaindia.com

Knižná adaptácia

-REKLAMA-

V roku 2012 sa po niekoľkých projektoch (za zmienku stojí V ako vendeta (2008)) súrodenci Wachowski opäť stretli pri adaptácii románu Davida Mitchella s názvom Atlas mrakov z roku 2004.

CLOUD ATLAS-WOLKENATLAS O.S.T. - Cloud Atlas (Original Soundtrack) - Amazon.com Music
Zdroj: amazon.com

6 dejových línií, 6 žánrov

Film je skutočne originálne vyskladaný zo šiestich zdanlivo nesúvisiacich príbehov, z ktorých každý sa odohráva v inom časovom období od dávnej minulosti naprieč prítomnosťou až po ďalekú budúcnosť. Navyše každý z týchto šiestich príbehov má odlišný žáner, preto je film takpovediac multižánrový. Je komédiou z domova dôchodcov, dobrodružstvom z Viktoriánskej éry, kriminálnou drámou zo 70. rokov či post-apokalyptickým sci-fi.

Cloud Atlas (2012) | Bomb Report
Zdroj: bombreport.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  TIP NA SERIÁL: Cosmos: A Spacetime Oddysey - Prekonajte strach!

V hlavných (multi) úlohách…

V hlavných úlohách sa predstavili Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Jim Broadbent či Hugo Weawing. Zaujímavosťou je, že herci si vo filmovej adaptácii zahrali viacero postáv. Tom Hanks si zahral zákerného otrokára, zamilovaného fyzika a zmäteného vodcu kmeňa. Hugo Weawing sa predstavil v úlohe diabla, prísnej ošetrovateľky či vraha. Halle Berry stvárnila manželku hudobného skladateľa, detektívku a vodkyňu vyspelej civilizácie z budúcnosti.

Long Jon Bronze Reviews: Cloud Atlas Review
Zdroj: longjonbronze.blogspot.com

Hlavnú myšlienku tohto filmu si každý divák môže interpretovať po svojom, pretože nie je jednoznačná. Jednou z mnohých interpretácií je tá, že všetci sme navzájom prepojení  naprieč časom a priestorom. Naše dnešné činy majú dopad na to, čo sa bude diať zajtra.

Stopáž filmu je pomerne dlhá, celkovo pri ňom divák strávi 165 minút. Táto dĺžka by vás však určite nemala odradiť, pretože ide o skutočne výnimočné audiovizuálne dielo. Jedným z mnohých plusov je aj povznášajúci soundtrack od skupiny M83 a skladateľa Toma Tykwera.

Videli ste niektorý z filmov od súrodencov Wachowskich? Ktorý je váš obľúbený? Podeľte sa s nami v komentároch! Ak sa vám páčil tento článok, tak si určite vypočujte podcast nášho Ostrého komanda na tému filmov Christophera Nolana.

Zdroj: ČSFD

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -