Dungeons & Dragons: Film vs. hra! Aká je tam podobnosť?

-

Novinky

Drapnutie po nováčikoch alebo odvďačenie veteránom? | Dungeons & Dragons: Film vs. hra

Stolná hra Dungeons & Dragons bola vždy na pozadí popkultúry ako strebodod najväčšieho nerdstva. Posledné roky popularita D&D rastie exponenciálne vďaka spoluprácam so Stranger Things alebo Critical Role. Toto jednoznačne posunulo stolnú hru do spektra „cool“ a vytvorilo publikum pre 151-miliónový projekt, ktorým je film Dungeons & Dragons: Česť zlodejov. Ľudia mimo kruhov stolovky sú uspokojení, ale čo na to hráči? Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerá film vs. hra v prípade Dungeons & Dragons!

dnd6
Zdroj: Cinemart.sk

Fanúšikovská služba s veľkým F

Hráči boli skeptickí. WotC a Hasbro posledné mesiace tancuje na hranici plnej prešľapov, a tak sme očakávali málo. Film je našťastie love letter svôjmu publiku. Počas filmu je ťažké žmurknúť, mohli by ste niečo zmeškať! V tejto spletitej sieti tvorcovia spájajú príbehové upútavky, ktoré boli doteraz roztrúsené po 17 knihách za posledných 9 rokov. Každý má radosť aj z toho, že vidí presné priestory, ktoré boli doteraz dostupné iba v našej mysli, to skrátka preráža strop. Hrali ste príbeh v tomto svete, navštívili čo i len menej známe miesto alebo stretli NPCčko? V tom prípade na striebornom podnose dostávate dosiaľ nedostupnú nadväznosť a pokračovanie osudov v najmenších detailoch na pozadí.

dnd5
Zdroj: Cinemart.sk

Upravili hru samotnú!

Príbeh hreje srdcia spomienkami na Neverwinter alebo Menzobberrenzan, ktorý sme spoznali len jedným pohľadom. Mená, príbehova nadväznosť, dokonca vlajky v pozadí – to všetko sedí. No odhalenie, z ktorého všetkým padá sánka je, že posledné 3 roky boli herné moduly upravované a pripravované spôsobom, ktorý vyhovuje filmovým lokáciam. Hovoríme tu o väzení Revels End zo začiatku filmu, ktoré nebolo tak úplne referenciou na samotnú hru. Vedúci dizajnér Chris Perkins stvoril túto lokáciu priamo pre požiadavky režisérov. Stalo sa tak dávno pred vznikom samotného filmu. Rovnako ako aj magické predmety, tie boli prevedené do hry samotnej. Príprava tam však neskončila. Vedeli ste, že existujú 2 prequel novely?

dnd3
Zdroj: Cinemart.sk

Autentický risk

Namiesto zobrazenia klasických drakov sa tvorcovia rozhodli byť verní predlohe. Vidieť tučného draka je rarita, ale pridáva to na komedickom aspekte a zároveň upokojuje príbehovú predstavu Themberchauda. Tento drak však vo filme nebol jediný. Čierny Rakor prelieta nad bojiskom a vyvoláva určite mnohé zvláštne pohľady. Jeho rohy sú zahnuté dopredu a hlavne nechrlí oheň, ale čiernu kyselinu, čo zmiatlo neznalých ľudí. Vo filme sa taktiež objavili trochu zvláštne kostýmy na istej skupine postáv v aréne. Sú nimi hrdinovia z kresleného seriálu Dungeons and Dragons, ktorý vyšiel v 80. rokoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tenet prichádza do našich kín spolu s ďalšími exkluzivitkami! Na čo sa môžeme tešiť?
dnd2
Zdroj: Cinemart.sk

Doric a Edgin

Okrem príbehového obmedzenia klerickej mágie sa snáď najväčšie prispôsobenie filmu týka týchto dvoch postáv. Vidíme ako Doric mení podobu na z tej ľudskej na zvieraciu, čo je pre druidov charakteristické. Zmenu na Owlbeara vieme brať ako takú dvojitú referenciu. Normálne to možné nie je, avšak každý druid sníva o takomto ohnutí pravidiel (kto nechce byť sový medveď, však?). Zvieracie formy však Doric mení neobmedzene. Toto pridáva filmu na akcii, ale je to určite niečo, čo by ste v stolovke nenašli. Tvorcovia vraj chceli rozdeliť archetypy postáv rovnomerne, a tak ubrali Doric na klasickej mágii. To isté platí aj v prípade Edgina, ktorý je síce bard, ale mágiu (alebo vlastne čokoľvek) ho nevidíme použiť celý film.

dnd4
Zdroj: Cinemart.sk

Pohľad z hráčskeho stola

Veľké percento autenticity sa skrýva hlavne v tejto neviditeľnej sfére: ako by to prebehlo pri hre. Humorné situácie majú vďaka týmto znalostiam šťavu a pri pozeraní sa cítime ako priamo za stolom. Dungeon Master dáva hráčom úlohu, ktorú pokazia. Z paniky im predloží magický predmet, ktorý až do konca príbehu zneužívajú. Nehovoriac o tom, ako všetko ide zlým smerom a za všetko vlastne môžu naši hrdinovia. Čerešnička na torte je tiché spomínanie konkrétných schopností a kúziel, podľa ktorých sme si rýchlo vydedukovali herné role postáv. Je to najmä kúzlo bolo skvelým spôsobom prevedené a zachovalo si svoju rozpoznateľnosť. Príbeh a mechaniky zostávajú absolútne autentické a to film iba vyzdvihuje do výšin, pričom sa nebráni novým divákom.

Toto bolo naše zhrnutie a porovnanie film vs. hra v prípade Dungeons & Dragons! Videli ste už filmovú novinku? Tešíte sa na ďalšie filmové spracovania z tohto sveta?

Zdroje: IMDb.com, YouTube.com, dndbeyond.com
Zdroj titulného obrázka: CinemArt SK

Ďalšie novinky

Populárne