Je umelá Inteligencia nebezpečná? Musk má v tom jasno!

-

Novinky

Elon Musk: Umelá inteligencia je nebezpečná! Bezpečie sveta pred vlastným pokrokom?

Elon Musk, CEO SpaceX, Tesla, Neuralink, podpísal otvorenú petíciu o pozastavení vývoja AI (umelej inteligencie) na 6 mesiacov. Žiada a silne apeluje na vybudovanie riadnej regulácie a štruktúry vývoja AI. Posledné mesiace dáva Elon dôraz na hrozbu AI, keďže podľa neho je umelá inteligencia rovnako nebezpečná ako nukleárne zbrane. Muskova Tesla však taktiež využíva AI, takisto aj jeho Neuralink, ktorý sa snaží prepojiť ľudský mozog a technológiu. Miliardár uviedol, že je ochotný pozastaviť svoj pokrok, verí, že ide o vážne ohrozenie ľudstva.

Nie je AI ako AI

Niektoré sú špecifické na určitú funkciu – napríklad Tesla má obmedzenú inteligenciu, ktorá sa venuje iba záležitostiam auta. Avšak nebezpečná umelá inteligencia je práve tá, ktorú všetci vnímame v posledných mesiacoch. Čiže AI rozvinuté bez cieľa alebo konkrétnej funkcie. Nemá limity, a tak sa dokáže neustále učiť, vystačiť si samo od seba a od iných AI. Digitálna generálna superinteligencia tak už nie je vôbec témou žiadneho filmu, no život o pár mesiacov. „Zahrávame sa s ohňom v suchom lese,“ tvrdí Musk a nazýva ostatných bláznami. Medzi nich patria aj velikáni ako Bill Gates a Mark Zuckerberg. „Múdri ľudia si myslia, že sú múdrejší ako v skutočnosti sú,“ odpovedá Elon na ich protinázory.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vizionár Elon Musk bol v Saturday Night Live! Ako si viedol?
Elon Musk umelá inteligencia nebezpečná
Zdroj: Pexels / Matheus Bertelli

Nebezpečné podvody

Okrem faktu, že vývoj umelej inteligencie je nebezpečne nestrážený, je tu aj ďalšia hrozba. AI sa dostáva do rúk širokej verejnosti. Prístup miliónov ľudí už teraz odhaľuje početné nebezpečenstvá umelej inteligencie. Mnoho jednotlivcov sa začalo napríklad spoliehať na Chat GPT aj napriek tomu, že má potenciál poskytovať dezinformácie. Samozrejme s podobnými botmi sa už spájajú desiatky prípadov o úniku osobných informácii.

Podvodníci tiež nezaostávajú, vďaka tomuto typu umelej inteligencie sa internet zaplavuje podvodnými botmi. Fakt je, že vlna AI nesie so sebou mnoho problémov, na ktoré nikto nestihol poriadne reagovať. Taliansko, aby predišlo podobným problémom, zakazuje Chat GPT úplne, keďže ani jeho tvorcovia nie sú schopní ho kontrolovať. Musk sa bojí budúcich hrozieb, ak bude AI ďalej bez kontroly. „Mali by sme mať nejakú autoritu regulácie, ktorá dohliada na vývoj AI a ujistuje, že operuje v súlade so záujmom verejenosti,“ uvádza Musk.

Vnímate toto riziko rovnako? Má podľa vás Elon Musk pravdu v tom, že umelá inteligencia je nebezpečná?

Zdroje: The Guardian, FutureofLife.org
Zdroj titulného obrázku: Pixabay / marcinpasnicki

Ďalšie novinky

Populárne