Duna: Zaujímavé fakty, ktoré ste o tomto filme roka určite (ne)vedeli!

-

Novinky

Zaujímavé fakty o veľkofilme Duna

Len nedávno vstúpil do kín sci-fi veľkofilm tohto roka menom Duna. Po celom svete, vrátane nášho webu, zbiera pozitívne ohlasy, ktoré naznačujú, že by sme mohli dostať pokračovanie. Ako však vyzeralo nakrúcanie tentokrát? Prečo si režisér vybral hercov, ktorých vybral? Čím sa herci inšpirovali? Toto všetko nájdeš v tomto článku. Toto sú zaujímavé fakty o novom filme Duna. Vedel si o niektorých z nich?

Už odmalička

Duna Denis Villeneuve
Zdroj: theplaylist.ne

Spoluautor scenára/režisér/producent Duny Denis Villeneuve objavil vplyvný román Franka Herberta, ktorý skúma vzťah ľudstva k prírode, už ako tínedžer, keď ešte rozmýšľal, či sa stane filmárom, alebo biológom.

Sen sa stal skutočnosťou

scifi Duna
Zdroj: vanityfair.com

Producentka Mary Parentová sa práve usilovala získať práva k románu, keď natrafila na rozhovor s Denisom Villeneuvom, v ktorom sa vyjadril, že jeho snom je preniesť dielo Franka Herberta na veľké plátno.

Inšpirácia japonským hercom

Oscar Isaac
Zdroj: Vanity Fair

Oscar Isaac hľadal pri príprave na svoju rolu vodcu rodu Atreidesovcov – vojvodu Leta – inšpiráciu vo filmoch s Toširóm Mifunem, ktorý bol hlavnou oporou filmov Akiru Kurosawu a často hrával silné, mocné postavy.

Timothée Chalament bol perfektný výber

duna dune
Zdroj: twitter.com

V románe Duna má postava Paula Atreidesa v čase udalostí, ktoré sa odohrávajú vo filmovej adaptácii Denisa Villeneuva, takmer 15 či 16 rokov. Timothée Chalamet, ktorý hrá Paula vo filme, mal počas nakrúcania 23 rokov, ale ako povedal Villeneuve, „Paul je duchom starý a Timothée vyzerá pred kamerou ako tínedžer, takže je to perfektná kombinácia.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Duna - Mistrovské dílo, které vstoupí do filmové historie!

Gurney je drsňák

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: ign.com

Postava Josha Brolina, Gurney Halleck, je nielen zbrojmajstrom rodu Atreidesovcov a pánom mečov, ale aj básnikom a hrá na malý strunový nástroj, ktorý sa nazýva baliset.

V Dune bol aj Sherlock Holmes

Duna Thufir Hawat
Zdroj: dunemovie.net

Stephen McKinley Henderson čerpal inšpiráciu na rolu mentata Thufira Hawata okrem iného aj z jednej zo svojich najobľúbenejších literárnych postáv – Sherlocka Holmesa.

Ohromná premena

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: dunenewsnet.com

Herec Stellan Skarsgård, ktorý je v úlohe zlovestného baróna Vladimíra Harkonnena   takmer nerozpoznateľný, strávil každý deň pred nakrúcaním takmer osem hodín v maskérni – tak dlho trvalo upraviť mu kostým a mejkap, aby sa stal stelesnením svojej postavy.

Poklona arabským a hebrejským vplyvom

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: sea.ign.com

Javier Bardem, ktorý hrá v Dune fremenského lídra Stilgara, vniesol do svojej postavy beduínske a tuaregské prvky ako poklonu arabským a hebrejským vplyvom, ktoré objavil v románe, a aby divák vnímal, že už jeho samotný pôvod a duša sú neodlučiteľne späté s púštnou krajinou planéty Arrakis.

Menšia zmena, ktorá vôbec nevadila

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: denofgeek.com

Postava doktorky Liet Kynes je v románe Duna muž, ale Denis Villeneuve a scenárista Jon Spaihts sa rozhodli urobiť z postavy ženu a do roly obsadili anglickú herečku Sharon Duncan-Brewsterovú, aby príbeh trochu zmodernizovali a vdýchli mu element ženskej sily, čo by podľa ich presvedčenia odobril aj samotný autor Frank Herbert.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Duna: Klikatá cesta sci-fi románu na velká plátna!

Opustený ostrov plný radosti

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: injuredly.com

Herečka Charlotte Ramplingová, ktorá hrá v Dune Ctihodnú matku Mohiamovú, vystúpila v roku 1976 v relácii stanice BBC Desert Island Discs, v ktorej povedala, že na opustený ostrov by si zobrala román Duna.

Zendaya sa tomu oddala

dune duna
Zdroj: nerdist.com

Herečka/speváčka/modelka Zendaya, ktorá hrá záhadnú postavu zjavujúcu sa Paulovi Atreidesovi v snoch – Fremenku Chani – sa naučila správne vyslovovať všetky vymyslené slová a dopodrobna si naštudovala pozadie každej postavy nielen na účely vlastného výkonu, ale aj z úcty k skalným fanúšikom vplyvného románu.

Ornitoptéry

Duna ornitoptéra
Zdroj: reddit.com

Dizajn  ornitoptér, akýchsi lepších helikoptér, ktoré sa v Dune často používajú ako dopravný prostriedok, je inšpirovaný skôr vážkou, hoci ornitoptéry lietajú ako vtáky aj ich názov je od nich odvodený.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Do kín prišiel triler Neboj sa, zlatko: Tieto fakty ste nevedeli!

Inšpirácia v prírode

Duna zaujímavé fakty
Zdroj: youtube.com

Tím pre vizuálne a špeciálne efekty sa v Dune pri zobrazovaní pohybu piesočných červov nechal inšpirovať kaskádovým pohybom vĺn v oceáne a na vylepšenie efektu v piesku vytvoril podzemný vibračný systém.

Hans Zimmer vytvoril jedinečné zvuky

hans zimmer 3 duna soundtracky
Zdroj: decodedmagazine.com; youtube.com

Skladateľ Hans Zimmer chcel vystihnúť mimozemské zasadenie Duny a rozhodol sa, že namiesto známych nástrojov radšej „vytvorí“ také, ktoré budú vyludzovať rovnako mimozemské zvuky. Preto vytvoril špeciálne dychové nástroje, pridal improvizované gitarové a čelové nahrávky, dokonca použil ľudské hlasy a to všetko skĺbil tak, aby vznikla celá paleta neznámych zvukov.

Toto boli zaujímavé fakty o filme Duna. Našu recenziu na film nájdete na tomto linku. My sa už nevieme dočkať na pokračovanie!

Zdroj: Mediakit Continental film
Zdroj titulného obrázka: hdqwalls.com

Ďalšie novinky

Populárne