Domáce mandľové mlieko: Ako ho pripraviť doma?

-

Novinky

Vyskúšajte si pripraviť domáce mandľové mlieko

Čoraz viac ľudí siaha po rastlinných alternatívach klasického kravského mlieka. Medzi obľúbené rastlinné mlieka patrí kokosové, ryžové, makové, sójové, lieskovo orieškové, ovsené a mandľové mlieko, ktoré je aj mojím favoritom. Milovníci sladkého si prídu na svoje v podobe vanilkovej alebo čokoládovej príchute. Ako pri všetkom, tak aj pri rastlinných mliekach platí, že najlepšie sú tie, ktoré sú pripravené doma alebo v bio kvalite. V tých kúpnych veľakrát nájdeme zahusťovadlá a pridané chemické látky a konzervanty.

Preto je lepšie zájsť do bio obchodu, kde zvyknú mať kvalitnejšie produkty, no nie vždy to platí. Dnes vám prinášam recept na domáce mandľové mlieko, ktoré som si zamilovala, a po jeho ochutnaní som sa rozhodla, že odteraz si vždy dám tú „námahu“ a pripravím si ho doma.

domáce mandľové mlieko
Zdroj: unsplash.com

Ingrediencie:

  • 250 gramov neolúpaných bio mandlí
  • liter vody
  • sušená vanilka alebo čerstvý vanilkový lusk
  • podľa chuti sladidlo (ďatlová pasta, agáve, kokosový cukor, med…)

Postup:

Mandle vložíme do vody a necháme odstáť, najlepšie cez noc, aby pekne zmäkli. Ráno scedíme a zľahka premyjeme pod čistou vodou. Následne ich pomixujeme v mixéri spolu s vodou, vanilkou a sladidlom. Mandle by mali byť pomleté na kašu, aby sa zakalila voda. Potom zmes spolu s vodou precedíme cez sitko do väčšej nádoby. Zmes, ktorá nám ostala v sitku, ešte precedíme cez čistú látku tak, aby bola úplne suchá a aby sme mali ešte viac mlieka. Podľa chuti ešte dosladíme alebo pridáme vanilku, aby bolo mliečko presne podľa našich predstáv. Suchú mandľovú zmes, samozrejme, nezahadzujeme, môžeme ju zamraziť a neskôr použiť na prípravu raw torty, koláčikov alebo tyčiniek.

Mlieko uskladníme v sklenenej nádobe a odložíme do chladničky. Niekde sa píše, že v chlade vydrží chutné aj päť dní. Avšak neviem vám to potvrdiť, pretože to moje bolo také chutné, že som ho vypila za jeden deň.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Jablkovo-škoricová štrúdľa - Koláč môjho detstva
mandle
Zdroj: unsplash.com

Výživové údaje

Dva a pol deci mandľové mlieka obsahuje len 39 kalórií, takže v porovnaní s kravským mliekom a ostatnými rastlinnými mliekami je na tom veľmi dobre. Okrem tuku, cukru a bielkovín obsahuje aj vlákninu, vápnik, draslík, vitamín D a vitamín E.

Pokiaľ máte radi rastlinné mlieka, určite si práve toto vyskúšajte pripraviť aj doma. Dajte nám potom vedieť do komentárov váš názor. Nezabudnite si pozrieť aj naše ďalšie chutné recepty.

Zdroj: vlastné, healthline.com
Zdroj titulného obrázku: unsplash.com

Ďalšie novinky

Populárne