Čitatelský měsíčník #3 uvádí…
Sado maso sérii Sunstone od Stjepana Šejiče, která není jen o tom, co si myslíte. Pak tu budeme mít i trochu těch knih s vážným tématem poválečné doby v podobě románu Na cestě. Pak něco od Šugyho …(Milan Bednář)
A to som ja. Ako je už u nás v Plotpointe zvykom, vďaka Milanovi (čitateľský mesačník bol jeho nápad) máme tu náš Čitateľský měsičník #3. A opäť, ako je zvykom prvú nedeľu v mesiaci tu máme menšie zhrnutie toho, čo nás pár čítalo.(Martin Sugar)
Milan Bednář
Sunstone
Do dnešního měsíčníku jsem si v rámci připravovaného článku vybral Sunsotne. Sunstone je velký, v českém vydání třídílný sado maso komiks od chorvatského tvůrce Stjepana Šejiče. Nejdřív je nutno říct, že Sunstone není narozdíl od ostatních komiksů jen o sexu. Kromě této aktivity se dozvíme hodně informací ze života jednotlivých postav. Šejič ženské téma zvládá hrozně dobře a já se už těším, až ho rozeberu v samostatném článku.
Pavel Hrubeš
Na cestě
Na cestě od Jacka Kerouaca je klasika. V USA je kultovní román, který je výpovědí o jedné generaci a poválečné době, kdy mladý lidé věděli, že se chtějí cítit svobodně a nespoutaně. Poprvé jsem o této knize slyšel, když jsem byl na střední škole a hned jsem si jí chtěl přečíst. Jsem rád, že jsem počkal pár let, protože jako puberťák bych jí nedokázal na plno docenit a pochopit tu myšlenku svobody. Je to zajímavé čtení. Kniha se čte dobře, ale je roztěkaná jako samotné vzpomínky plné alkoholu a drog. Některé jsou klidné a jiné jsou zběsilé. Kerouac nám představí stovky postav, míst a ideologických myšlenek. A ukáže nám krásu cestování, ale i odvrácenou stranu tohoto bezstarostného života plného svobody. Je to působivá kniha a já jí mohu jen doporučit.
Martin Sugar
O písaní
Ja ako človek, čo sa snaží pravidelne vzdelávať v rámci kreatívnych odborov, do ktorých sa počíta aj písanie, som si prečítal titul s nie moc kreatívnym titulom O písaní. Táto kniha, ktorá vzbudzuje záujem čitateľov o to naučiť sa to nádherné umenie písať. A aby toho nebolo málo, je to kniha od absolútneho grafomana a autora horrorovej literatúry Stephena Kinga. Prvú polovicu knihy strávime prakticky autobiografiou už vyššie zmieneného autora. Popisuje tam svoje detstvo bez otca, ktoré bolo strávené vo finančnej tiesni. Neskôr tým ako drel v textilke. Prechádzame v nej aj jeho učiteľskou karierou, ktorá taktiež nebola v hojnom blahobyte. Samozrejme, dostávame sa v nej aj k jeho počiatkom autorskej celebrity, až po drogovú závislosť a všetkými strasťami, ktoré lemujú kreatívnu myseľ.
Dostaneme sa aj k písaniu?
V tretej tretine knihy sa dostáveme už k samotnému „koučingu“ O písaní. King nám tu síce toho o samotnom kreatívnom procese moc nepovie (berie to veľmi metaforicky), ale zato nám dosť motivačne predstaví jeho techniky, ktorými sa riadi. Ale je to jeho osobný návod, ako píše on sám, takže záleží na vašej náture či vám to bude k prospechu. Ja beriem túto knihu skôr ako motivačnú literatúru, ktorú ako žáner úprimne nenávidím. Ale King to vie skrátka predať! To, či vám to teda pomôže v písaní, je na vás.
Ale to podľa mňa nie je málo. V tejto knihe je cítiť srdce, ktoré do nej King dal. Zverí sa v nej nám čitateľom a to je asi aj to, čo chcel! Chcel nám ukázať, že honba za slávou a peniazmi nie je prechádzka ružovou záhradou. Za mňa pekne strávených pár hodín v hlave jedného z najväčších grafomanov, akých poznám.
To byl třetí čitatelský měsíčník #3. Byly tu jak romány, tak i erotické komiksy a my doufáme, že jsme vám dali tip na něco nového.