Cestovanie v čase vo filmoch: Terminátor, Butterfly effect a ďalšie!

-

Novinky

Cestovanie v čase

Vedeli ste o tom, že my ľudia máme schopnosť cestovať v čase? Cestovanie v čase či časové slučky sú fascinujúcim prvkom knižného, hudobného či filmového sveta. Napriek tomu, že sa všetci snažíme žiť v prítomnom okamihu, sem-tam v myšlienkach každý z nás cestuje časom. Či už sú to spomienky na kľúčové momenty našich životov, alebo si predstavujeme našu vysnívanú budúcnosť.

Niekedy cestujeme časom aj v globálnom merítku. Vtedy uvažujeme nad tým, ako asi bude svet vyzerať o pár desiatok rokov či aké to bolo žiť počas druhej svetovej vojny. Cestovanie v čase je fenoménom, ktorý doposiaľ nie je vedecky potvrdený ani vyvrátený, no nepochybne je nesmierne zaujímavý. Čo sa týka časových slučiek, momentálne môžeme mať pocit, že sme v jednej z nich uviazli. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko filmov, ktoré sa zaoberajú týmito konceptami.

Žena cestovateľa v čase/The Time Traveller’s Wife (2009)

Začneme filmom z romantického súdka. Žena cestovateľa v čase je príbehom Henryho, ktorý trpí veľmi jedinečnou chorobou. Nedobrovoľne cestuje v čase a nemôže to nijako ovplyvniť. Popritom sa snaží budovať si vzťah so svojou životnou láskou Clare. Hlavné úlohy v tomto filme stvárnili Eric Bana (známy najmä svojou rolou Hulka) a Rachel McAdams.

Paradox času/Predestination (2014)

Film Predestination natočený na motívy poviedky Všetky tvoje tiene od Roberta Heinleina je príbehom tajného agenta. Tento tajný agent sa pokúša chytiť zločinca, ktorý mu uniká v čase. Na to, aby tento cieľ dosiahol, sa spojí so svojim mladším ja. Predestination je veľmi komplexným dielom a záverečná pointa vám zaručene vyrazí dych. Hlavné úlohu vo filme bratov Spierigovcov stvárnili Ethan Hawke, Sarah Snook a Noah Taylor.

Terminátor/The Terminator (1984-2019)

Túto slávnu sériu pravdepodobne nie je nutné nejako obšírnejšie predstavovať. Skrátka, stroje s tvárou Arnolda Schwarzeneggera (a iných) cestujú časom, aby zabili/ochránili vodcu odboja proti strojom Johna Connora. Séria Terminátor nás postupne previedla udalosťami odohrávajúcimi sa v rokoch 1984-2029. K tomu tu navyše ešte máme aj nejaké tie alternatívne reality. Rolu Sarah Connorovej si zahrali Linda Hamilton či Emilia Clarke. Johna Connora zase Nick Stahl či Christian Bale.

Osudový dotyk/The Butterfly Effect (2004)

Film Osudový dotyk sa zaoberá fenoménom zvaným „Butterfly effect“. Tento fenomén by sa dal vysvetliť veľmi jednoducho – čo by sa stalo, ak by sa niektoré veci v živote človeka udiali inak. Každé jedno rozhodnutie (nech sa nám už javí akokoľvek nepodstatné) formuje našu budúcnosť. Osudový dotyk nám teda predostiera zmes alternatívnych realít života obyčajne neobyčajného človeka – Evana. Hlavné úlohy si zahrali Ashton Kutcher a Amy Smart.

Donnie Darko (2001)

Donnie Darko sa tak trochu vymyká konceptu tohto článku. Tento film sa vlastne vymyká úplne všetkému a  nedá sa jednoznačne tematicky zaradiť. Donnie Darko je príbehom puberťáka, ktorému sa zjavuje králik v ľudskej veľkosti a nabáda ho konať rôzne zvláštne veci. Okrem cestovania časom v tomto filme nájdeme aj koncept osudu či súdneho dňa. Do tohto všetkého ešte režisér Richard Kelly primiešal aj chaos v hlave stredoškoláka, ktorého stvárnil Jake Gyllenhaal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tom Cruise a režisér Na hraně zítřka chystají nadpřirozený thriller

Palm Springs (2020)

Palm Springs je komédia odohrávajúca sa v časovej slučke. Cynická a deprimovaná Sarah stretne na svadbe svojej sestry spontánneho chlapíka Nylesa. Nasleduje ho do jaskyne a od tohto momentu sa zobúdza dookola v ten istý deň. Spolu s Nylesom (ne)hľadajú spôsoby, ako sa z tejto situácie dostať a postupne sa zbližujú. V časovej slučke však s nimi uviazol ešte niekto… Hlavnú dvojicu stvárnili Andy Samberg a Cristin Milotti.

Návrat do budúcnosti/Back To The Future (1985-1990)

Dnes už legendárna trilógia Návrat do budúcnosti je veľmi originálnou sci-fi komédiou atraktívnou aj pre dnešného diváka. Mladík Marty McFly sa zoznámi s bláznivým vedcom Doktorom Brownom, ktorý vyrobil stroj času v podobe auta. Naprieč tromi filmami spolu zažijú niekoľko dobrodružstiev. V Back to the future II (1989) nám tvorcovia ukázali, ako si predstavujú rok 2015 a okrem toho sa Doktor a Marty pozreli aj do dávnej minulosti.        Je možné, že Doktor Brown bol do istej miery inšpiráciou pre postavu Ricka Sancheza v seriáli Rick and Morty (2013 – súčasnosť).

Klik: Život na diaľkové ovládanie/Click (2006)

Keby ste mali možnosť pretočiť čas a vyhnúť sa tak všetkým nepríjemným situáciám, urobili by ste to? Michael Newman alias Adam Sandler dostal túto šancu v rodinnej komédii Klik. Postupne sa mu však „skákanie“ časom vymkne z rúk, a tak dostane veľkú životnú lekciu. Okrem Adama Sandlera si vo filme zahrali aj ďalšie známe mená ako Kate Beckinsale, Christopher Walken či David Hasselhof.

Zdrojový kód/Source code (2011)

Akčný sci-fi triler Source Code je príbehom kapitána Coltera Stevensa (Jake Gyllenhaal). Colter je súčasťou náročnej misie. Pomocou zdrojového kódu sa prevtelí do človeka sediaceho vo vlaku, ktorý už explodoval. Jeho úlohou bude identifikovať útočníka a odvrátiť explóziu, nebude to však jednoduché, keďže jeho čas je obmedzený.

Frekvencia/Frequency (2000)

Kriminálna dráma Frekvencia je opäť príbehom o zvrátení minulých udalostí. Policajt John Sullivan nájde v roku 1999 starú vysielačku, ktorá patrila jeho dávno mŕtvemu otcovi. Vďaka atmosférickej poruche sa mu podarí spojiť so svojim otcom Frankom Sullivanom, ktorý je hasičom v roku 1969. John sa tak pokúša zvrátiť smrť svojho otca, čo sa mu aj podarí. Avšak, ako to už býva, ani v tomto príbehu sa otec so synom nevyhnú následkom svojich činov. Ústredné duo si zahrali James Caviezel a Dennis Quaid AKA Kevin Costner.

Český bonus: Probudím se včera (2012)

Na Slovensku a v Česku vzniklo taktiež niekoľko filmov s tematikou cestovania v čase. Máloktoré z nich však vyčnievajú tak ako práve komédia Probudím se včera. Hlavnou postavou je učiteľ gymnázia Petr, ktorý práve prežíva krízu stredného veku. Jeho vzťahy mu neustále krachujú a u deciek na škole nemá takmer žiadnu autoritu. Naskytne sa mu príležitosť zúčastniť sa experimentu, ktorý ho vráti do júna 1989. Petrova myseľ z roku 2012 sa ocitne v jeho 19-ročnom tele späť na gymnáziu.

Ktorý film o cestovaní v čase je váš obľúbený? Podeľte sa s nami v komentároch!

Zdroje: ČSFD, Youtube
Zdroj titulného obrázku: Netflix

Ďalšie novinky

Viac od autora