utorok, 2 marca, 2021

Batman: Earth One – Moderný štart pre Batmana?

-

Batman: Earth One Vol.1

Komiks Batman: Earth One Vol. 1 je novým dobrodružstvom v Batmanovskej mytológii. Dej sa sústredí na prvé dni Brucea Waynea v Gotham City ako samozvaného strážcu zákona – Batmana. Vo flashbackoch zároveň sledujeme, akú traumu si Bruce odniesol z detstva a čo ho viedlo k tomu stať sa Batmanom. Bruce sa snaží vypátrať, kto stojí za vraždou jeho rodičov. Podobne, ako v jeho predchodcovi v Batman: Year One, sa aj v tomto komikse autor sústredí na Jamesa Gordona z GCPD.

Pozornosť dostáva aj Gordonov nový parťák – Harvey Bullock. Všetkých troch zavedú stopy z ich pátrania až k starostovi mesta – Oswaldovi Cobblepotovi. Situáciu však komplikujú zmiznutia mladých dievčat z ich domov či ulíc. Stojí ešte Gotham za záchranu alebo je stratený už navždy?

-REKLAMA-

Batman Earth One Vol. 1
Zdroj: comicsastonish.com

Nový začiatok

Príbehy z Earth One prinášajú čitateľom nový, doposiaľ nepoznaný svet DC. Ide o alternatívnu realitu k hlavnej dejovej linke DC. Earth One je tej pôvodnej linke v mnohých veciach podobná, ale pritom aj odlišná. DC Comics sa týmito príbehmi snaží nalákať nových čitateľov. Tí totiž nepotrebujú mať žiadne predošlé poznatky, aby si užili tieto nové príbehy. Komiks vás s každou z postáv zoznámi prvýkrát a postupne budete sledovať, ako sa príbeh rozvíja. Navyše je Earth One vhodný aj pre skalných čitateľov, pretože nie všetko sa môže v týchto príbehoch odohrať tak, ako by ste čakali.

Bruce v tomto príbehu ešte len začína ako Batman. Je veľmi impulzívny, agresívny a sám seba ani nepovažuje za detektíva. Je to o dosť iná verzia než tá od Franka Millera z Year One, ale práve preto je zaujímavá. Vidíme Bruceovu tvrdohlavosť a neschopnosť popasovať sa s realitou. Tieto faktory zapríčiňujú jeho zlyhania ako Batmana v boji proti korupcii a zločinu. To, či sa Bruce povznesie nad svoje chyby a stane sa niečím viac, skutočnou nádejou Gothamu, je zatiaľ otázne.

Batman Earth One Vol. 1
Zdroj: view-comic.com

Geoff Johns a Gary Frank

Autormi, ktorí stoja za týmto dielom, sú Geoff Johns a Gary Frank. Johns je v DC svete ostrieľaným hráčom, ktorý stojí za množstvom kvalitných diel. Môžeme menovať napr. Green Lantern: Rebirth, Flashpoint, Blackest Night či Batman: Three Jokers. Jeho komiks Superman: Secret Origin sme už rozoberali v jednej našej recenzii. S Johnsom už skoro ruka v ruke ide kresliar Gary Frank, ktorý okrem spomínaného Supermana prispel aj k sériám ako Doomsday Clock, Justice League alebo DC Rebirth.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenzia: Hrdina - Nerozhodnosť sa v láske nepripúšťa!

Práve vďaka týmto dvom majstrom sa komiks číta ako po masle. Johns nám predstavuje starý známy Gotham, avšak s novými tajomstvami. Celý scenár vás vtiahne hneď do deja, až nebudete vedieť ovládať svoju ruku od otočenia ďalšej stránky. Poskytuje presne toľko informácií, aby zodpovedal vaše zvedavé otázky, ale taktiež necháva priestor pre ďalšie pokračovania. Správanie postáv nadobúda veľmi čerstvý dojem, ktorý vám ani na chvíľu nepríde obohraný alebo nudný. Celé to krásne doplňuje kresba od Franka, ktorého práca na novom výzore či už charakterov, kostýmov, alebo samotného Gothamu sa jednoducho vydarila na výbornú.

Batman Earth One Vol. 1
Zdroj: reddit.com

The Batman (2022)

Na záver by sa hodilo povedať, že film The Batman (2022) od režiséra Matta Reevesa sa čiastočne chystá inšpirovať zopár elementmi z tohto komiksu. Podľa nepodložených správ sa bude jeho film sústrediť najmä na príbehy ako Batman: The Long Halloween či Batman: Ego. Z Earth One si Reeves evidentne bral inšpiráciu z charakteru a výzoru Penguina ako antagonistu a z prešívanej verzie Batmanovej masky. Na ďalšie podobnosti filmu s komiksom si budeme musieť počkať do uvedenia filmu.

8/10

Čítali ste komiks Batman: Earth One Vol. 1? Podeľte sa s nami o vaše myšlienky v komentároch! Pre ďalšie novinky zo sveta popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: DC Comics

-REKLAMA-
Avatar
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
I like storms. "No good deed goes unpunished"
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -