nedeľa, 24 januára, 2021

BATMAN: BÍLÝ RYTÍŘ Seana Murphyho – Joker robí z Batmana záporáka!

-

Batman: Bílý rytíř Seana Murphyho

Jokerova pomsta a vstup do politiky!

V roku 2017 dostal komiksový kreslič Sean Murphy priestor vo vydavateľstve DC Comics na vytvorenie vlastného Batmanovského príbehu. A priniesol nám úplne novú víziu Batmana, Jokera, Harley Quinn a Gothamu. Batman: Bílý rytíř Seana Murphyho presne dodržuje jeden z hlavných motívov filmu Christophera NolanaTemný rytier “Buď umrieš ako hrdina, alebo budeš žiť tak dlho, až sa z teba stane zloduch”. Batman je v tomto príbehu síce zástanca spravodlivosti a spolupracuje s gothamskou políciou, ale po jednom zásahu už nie je nič na svojom mieste!

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 01
Zdroj: Nakladatelství CREW

-REKLAMA-

Sean Murphy urobil niečo, čo asi nikto pred ním. Vyliečil Jokera. Skutočne. A tento príčetný Joker, ktorý si berie späť svoje civilné meno Jack Napier a vyhlasuje Batmanovi vojnu o verejnú mienku. Tá nebude zrovna podľa pravidiel a môžete sa tešiť na poriadnu akciu. Do tohoto vstupuje stará Jokerova láska Harley Quinn, Mr. Freeze sa snaží nájsť liek pre svoju ženu a Alfréd nechce stratiť svojho adoptívneho syna Brucea. Do toho sa v pozadí buduje nová hrozba, ktorá môže zničiť celý Gotham. Joker tu v komorných scénach pôsobí ako Michael Corleone v podaní Al Pacina a Batman ako Clint Eastwood vo filme Drsný Harry (1971).

Ked dostanete na hranie najpopulárnejšiu postavu DC Comics!

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 08
Zdroj: Nakladatelství CREW

Osobne mám Murphyho tvorbu veľmi rád. Tu si dokonca splnil množstvo svojich detských snov a používa elementy, ale aj postavy zo seriálu, ktorý má rád každý batmanovský fanúšik – Batman: The Animated Series Paula Diniho a Brucea Timma. Celkovo je Batman: Bílý rytíř Seana Murphyho prepchatý eastereggmi, ktoré budete spoznávať po celú dobu čítania. To si asi najlepšie uvedomíte pri scénach s Batmobilmi. Do toho si komiks píše Murphy doslova na mieru, keďže je to veľký motoristický fanúšik, tak je tu nejaká autonaháňačka minimálne raz za kapitolu. To sa spája s jedným z (podľa mňa) negatív tohoto komiksu. Priveľa akcie.

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 14
Zdroj: Nakladatelství CREW

Komiks s merítkom filmového blockbusteru!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nový Batman? Jeden z týchto hercov si možno oblečie ikonický kostým!

Ja viem, určite si poviete: “Však je to Batman, musí to byť akčné!”. Ja mám skôr rád tie komorné scény a konverzačky. Tu si Murphy dáva monumentálne finále ako z veľkého filmového blockbusteru, ktoré tam síce sedí, ale keby sa to odohrávala v jednej miestnosti prostredníctvom dialógu, nič by sa nezmenilo. Ale to je asi iba moja osobná výtka, pretože som sa s podobným názorom nestretol.

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 11
Zdroj: Nakladatelství CREW

To, čo tu funguje na jednotku, sú vzťahy medzi postavami. Pritom bol až do Batman: Bílý rytíř považovaný za komiksového kresliča a nie za autora/scenáristu. A to aj napriek tomu, že svoj komiksový scenáristický debut Punk Rock Jesus si odbil už v roku 2012. Každopádne Murphy tu pracuje s celým spektrom emócií, ktoré vie dobre predať čitateľovi. Či už ide o romantiku a až animálnu príťažlivosť dvoch postáv, alebo absolútnu nenávisť pretavujúcu sa až do šialenstva. Určite musím spomenúť aj sociálnu kritiku a otázky, ktoré tu Murphy dáva do pozornosť čitateľom prirodzene bez nejakého núteného podstrkávania.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Hulk proti světu od Grega Paka!

Joker a Harley
Zdroj: Nakladatelství CREW

Batman v kresbe Seana Muphyho

Sean Gordon Murphy je už niekoľko rokov v komiksových kruhoch pojem. Jeho kresbový štýl sa opiera o staré dobré techniky. Kresba klasickými ceruzkami a následne dobrý poctivý tuš v krásnych tenkých líniách dámskym pierkom a čiernych plochách s malými detailami odtlačkov prstov a tušovými fŕkancami. Týmto sa kresba Seana Murphyho skrátka prezentuje. Muphyho nezameniteľný štýl je jednoducho strhujúci. Akcia aj komorné scény pôsobia krásne organicky špinavo, akoby to v digitálnej kresbe nešlo.

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 12
Zdroj: Nakladatelství CREW

“Buď umrieš ako hrdina, alebo budeš žiť tak dlho, až sa z teba stane zloduch.”

To celé podtrhuje perfektný coloring Matta Hollingswotha. Matt Hollingswoth pracuje s Muphym už roky – prakticky od roku 2014, kedy spolu pracovali na komikse The Wake, ktorý písal Scott Snyder. Tam sa spojili dve obrovské persóny, jedna v kresbe a druhá v coloringu. Coloring Matta Hollingswotha sa vyznačuje množstvom textúr, ktoré sám tvorí, a tak vytvára dojem, že sú plochy až hmatateľne drsné. V kombinácii s jemnými pastelovými farbami a temnou Murphyho kresbou je tento komiks vizuálnou orgiou.

BATMAN BÍLÝ RYTÍŘ 03
Zdroj: Nakladatelství CREW

Tak a teraz po tejto vyčerpávajúcej recenzii utekajte rovno na e-shop Nakladatelství CREW a objednávajte, pretože ked objednáte od nich tak to máte so slušnou zľavou!

Zaujímavosť k pivu: Sean Murphy musel dostať písomný súhlas od štúdia Warner Bros. (vlastník DC Comics a filmových práv Batmana), aby mohol použiť civilné meno Jokera – Jack Napier, ktoré do tej doby bolo spojované iba s Jokerom z filmu Batman (1989), ktorého si zahral Jack Nicholson.

Joker
Zdroj: Nakladatelství CREW

Zaujímavosť k pivu 2: Muphyho poňatie Harley Quinn malo taký úspech, že si vyslúžila vlastnú sériu, ktorá práve začína vychádzať!

Zaujímavosť k pivu 3: Skvelé je, že Murphy mal so svojim Batmanom taký úspech, že mu DC Comics doprialo celý vlastný vesmír, kde sa môže hrať, ako len chce. Tretí dejový oblúk už kresbovo zveril do rúk skvelého Mattea Scaleru!

Nakladatelství CREW - RECENZÁK

-REKLAMA-
Avatar
Martin Sugarhttp://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -