Prečo Autá 2 vôbec nie sú takým zlým filmom, ako sa o ňom hovorí?

-

Novinky

Sú Autá 2 neúspešný projekt štúdia Pixar?

Keď si či už športovec alebo spevák drží perfektnú šnúru svojich úspechov, je jasné, že reakcia fanúšikov pri prvom zakopnutí nebude zrovna najlepšia. Filmové štúdio Pixar túto situáciu zažilo v tom pravom zmysle. Pixar je značka, ktorá od roku 1995 kompletne zmenila výrobu kreslených celovečerákov, keďže svetu predstavila počítačovo-animované filmy.

Išlo o radikálnu zmenu, no hlavne veľmi úspešnú. Pixar začal rad za radom vydávať kúsky, ktoré nie len že boli najkvalitnejšie počiny danej doby, ale rovno sa mohli v očiach divákov radiť medzi nové klasiky. Štúdio do svojich filmov vkladalo skvelý humor, výborné tempo, zaujímavé akčné scény, nevídané idei a predovšetkým hlboké myšlienky, ktoré boli cielené na starších divákov (a mnohých dokázali nejedenkrát rozplakať).

autá 2
Zdroj: pixartimes.com

Autá 2 v Pixar filmografii vyčnievajú

V ich filmoch sme opätovne odhaľovali našu detskú nevinnosť, prežívali strach o strate niekoho blízkeho, snažili sa užiť si každý moment v živote alebo skúmali ako funguje náš rozum a cit. Pixar si každým novým počinom len nastavoval novú latku toho, čo by chcelo s ďalším projektom prekonať. Až do roku 2011, kedy sa na ich konte objavil ich prvý negatívne hodnotený film. Autá 2.

Do dnešnej doby sa o tomto počine vraví ako o veľkom prešľape štúdia. Kde ale nastala chyba? Postráda tento film to dobré Pixarovské tempo? Chýba tam väčšia myšlienka? Ako funguje humor? Nuž, nech tento film nemáte radi akokoľvek, Autá 2 aj napriek tomu všetky tieto tri políčka majú odškrtnuté.

autá 2
Zdroj: animesuperhero.com

Kamarátstvo a špionáž

Film sa od začiatku zaoberá témou kamarátstva, o tom ako treba akceptovať jeden druhého bez rozdielu na to, akými cestami sa dokázali ich životy uberať. Sledujeme špionážny príbeh spojený so závodením kde sa tempo skvelo buduje ako v každej druhej bondovke. Humor? Trošku viac detinský, no Autá boli vždy viac mierené na deti, takže to by až taký problém byť nemal. Na prístupe štúdia k tomuto filmu teda nevidím nič zlé. Ako je možné, že sa stali Autá 2 priam nenávideným projektom v očiach fanúšikov?

Odpoveď je jasná, špionážny príbeh sa spolu s témou kamarátstva spája len málokedy a výsledná myšlienka ku koncu nevyznieva ako silná emócia. Plus nezabudnime na to, že viac času na plátne sme venovali vedľajšej postave z predošlého filmu, ktorá možno nie je taká zaujímavá. A to je jediný dôvod, čím sa Pixar oddelil od svojho štandardu. Autá 2 priniesli menšiu nekonzistenciu v tom, čo chcú vlastne divákom povedať a pozrite, ako moc si to publikum všimlo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Svetový deň bez áut ukončil Európsky týždeň mobility! Ako sa zapojili celebrity?
autá 2
Zdroj: pixarcorner.blogspot.com

Autá 2 stále ponúkajú veľa

Aj napriek tomuto problému mi však reakcia divákov príde naozaj prehnaná. Autá 2 totiž podľa môjho názoru vôbec nie sú zlým, nedajbože hrozným filmom. Je to najslabší Pixar? Pravdepodobne. Keďže to ale nie je perfektný štandard, neznamená, že ide automaticky o niečo otrasné. Hlavne keď vezmeme do úvahy, koľko mnoho krásnych a inovatívnych vecí film stále ponúkol.

Autá 2 sa hrajú s myšlienkou medzinárodných pretekov, čím sa naši hrdinovia dostávajú do rôznych svetových metropol. Spôsob akým jednotlivé krajiny dokázali tvorcovia vo filme odreprezentovať mi aj po deviatich rokoch od vydania stále vyrazil dych. Ide priam o špičkovú animáciu a najmä neskutočné nápady tvorcov, ktoré sú pre Pixar naozaj príznačné.

autá 2
Zdroj: pixarcorner.blogspot.com

Zlá kombinácia

Na filme je taktiež výbroné tempo špionážneho filmu, ktoré podľa mňa vyúsťuje v naozaj skvelom tretom akte, kde sa koniec prepája s hlavnou myšlienkou filmu. Celkovo keď si vezmeme tento autíčkarský špionážny kontext, ide o fascinujúci nápad, ktorý podľa mňa vo svete pixarovských Áut vyšiel. Možno nefungoval tak dobre so závodným kamarátskym príbehom, no ako som už spomínal, len zato, že nejde o perfektné kombinovanie, určite nejde o hrôzu.

Film predstavil aj skvelé nové postavy ako Finna McMissilea a formulu Francesca, ktoré okrem našich hlavných hrdinov priniesli do filmu potrebnú šťavu. Nedá mi nespomenúť ani úžasná hudba Michaeala Giacchina, ktorá v obore špionážneho žánru patrí asi medzi to najlepšie, čo tu kedy bolo.

Aj teda napriek jednému, dvom prešľapom… Autá 2 podľa mňa stále ponúkajú animovaný nadštandard a myslím si, že by filmu mali dať ľudia druhú šancu (alebo svoje kritiky aspoň trochu zmierniť). Každopádne, ten pixarovský štandard sa po tomto počine ihneď vrátil v plnej paľbe (aj s ďalším pokračovaním tejto série) a doteraz pokračuje v úžasných projektoch, o ktorých si na tomto portáli budeme baviť ešte veľmi dlho.

Zaujímavosť pri pive: Sériá Autá je druhá najpredávanejšie filmová značka v oblasti hračiek a reklamných predmetov. Sú na druhom mieste za legendárnou značkou Star Wars. V tomto odbore však prekonali aj gigantov ako Harryho Pottera či Spider-Mana.

Ďalšie novinky

Populárne