piatok, 30 októbra, 2020

Rady a Tipy: Ako motivovať deti k čítaniu kníh?

-

Ako motivovať deti k čítaniu kníh?

Ako motivovať deti k čítaniu kníh je otázka, ktorú si isto pokladá väčšina rodičov. Ja síce nie som rodič, no pohybujem sa medzi deťmi a ako milovník kníh by som rada posunula ďalej nejaké rady, ktoré som zachytila.

deti a knihy
Zdroj: cbcpubliclibrary.net

Ako motivovať deti k čítaniu kníh – Nemôžme nikoho do ničoho nútiť

Všetci určite poznáme ten pocit, keď nám niekto niečo zakáže. Automaticky to chceme robiť o to viac. Spoznať chuť zakázaného ovocia. A presne tak to funguje aj opačne. Keď od niekoho niečo neustále očakávame, človek stratí motiváciu a chuť spraviť to. Aspoň tak to je pri mojej mladšej sestre. Ja milujem knihy a ona nie. Napriek tomu od nej všetci (samozrejme, občas aj ja) očakávajú, že sa do nich zamiluje.

-REKLAMA-

Väčšina detí si radšej pozrie film, pretože pri ňom nemusia rozmýšľať. Čítajú každý deň v škole a vôbec sa im nechce robiť to isté aj doma. Ako som si všimla, chlapci majú k čítaniu ešte väčší odpor ako dievčatá, minimálne tí v mojom okolí. Preto nútiť dieťa čítať vo voľnom čase určite nie je najlepšie.

deti a čítanie kníh
Zdroj: travelmamas.com

Hra

Deti sa milujú hrať. Či už vonku s loptou, s bábikami, alebo na počítači. Určite ich to baví viac ako čítanie kníh. Ale čítanie je veľmi dôležité, predovšetkým do budúcna. Preto som toto leto skúsila spojiť čítanie a hru počas toho, ako som strážila svojich bratrancov a sesternice. Hra sa síce volala škola, no neodradilo ich to. Každý si vybral jednu knižku, ktorá ho oslovila, posadali sme si do kruhu a hra mohla začať.

Za každú prečítanú kapitolu dostali nejakú odmenu. V teplých dňoch to bol nanuk, počas upršaných puding. Odmenu vie zvoliť rodič na základe toho, čo má jeho dieťa rado. Keď majú decká prečítané svoje kapitoly, rozprávajte sa s nimi o tom, čo prečítali. Ak budú vidieť, že sa zaujímame o to, čo prečítali, môže ich to motivovať o to viac. Veľa ľudí rozmýšľa nad tým, ako donútiť dieťa čítať knihy, no tým ho ešte viac odradí. Musíme vymyslieť niečo, čím dokážeme to dieťa motivovať, aby nečítalo knihy s nechuťou.

dieťa a nanuk
Zdroj: independent.co.uk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bill Hicks: Génius, ktorý sa nedočkal dlhodobej slávy

Časom sa to môže zmeniť

V mladom veku deti nevedia rýchlo čítať a rovnako nevedia poriadne pochopiť, čo sa autor snažil povedať. Ja som to tiež zažívala. Rovesníci vždy čítali rýchlejšie ako ja, viac rozumeli skrytým významom, a tým pádom ma to nebavilo. Rodičia skúšali všetko možné, aby som si knihy obľúbila. Nakoniec mi spolužiačka požičala jednu knihu, ktorá bola vraj najlepšou knihou v jej živote. Keď mi ju podala, vnútorne som sa zasmiala, pretože nebola možnosť, aby som prečítala knihu, ktorá má 300 strán. Lenže spolužiačka mala pravdu.

Po pár stránkach som si knihu zamilovala a prečítala som aj ďalšie tri časti. Musíte vedieť, ako motivovať deti k čítaniu kníh bez toho, aby ste v nich vytvorili odpor ešte predtým, ako začnú.

Ak sa vám článok páčil, pozrite aj aj článok Rady a Tipy: Ako napísať dobrú knihu?

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Život a kariéra Brendana Frasera: Čím všetkým si musel prejsť?

Život a kariéra Brendana Frasera Život a kariéra Brendana Frasera bola plná vzostupov, ale aj pádov. Vysoký, atletický s  chlapčenským šarmom a bystrým komickým cítením...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

The Haunting of Bly Manor: Povedla se Netflixu nová hororová minisérie?

Jaké je The Haunting of Bly Manor? V dnešních společných rychlo názorech jsem zaměřili na minisérii The Haunting of Bly Manor. Ta nabízí spoustu vedlejších...

Druhé hracie kolo Ligy majstrov: O osude Juventusu rozhodol VAR!

Druhé hracie kolo Ligy majstrov Pri hracích kolách Ligy majstrov sme boli zvyknutí na dvojtýždňové prestávky. Kvôli neskorému začiatku sa program najprestížnejšej európskej súťaže nahustil....
- Advertisement -