Sandman 7: Krátké životy
Sandman 7: Krátké životy (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 7: Brief Lives) je siedma kniha z komiksovej série Sandman od Neila Gaimana (American Gods, Stardust). Ku Gaimanovi sa tentokrát pripájajú Jill Thompsonová (Wonder Woman) a Vince Locke (The Spectre) ako ilustrátori. Komiks obsahuje čísla #41-49, ktoré vychádzali v rokoch 1992-1993.
Najmladšia z Večných, Delírium, si jedného dňa zmyslí, že chce nájsť ich strateného brata Destruction/Skázu. Skáza odišiel od svojej rodiny a svojich povinností pred vyše 300 rokmi a odvtedy sa skrýval na Zemi. Delírium začne prosiť o pomoc členov svojej rodiny, avšak jediný, kto je ochotný jej v pátraní pomôcť, je jej láskou zničený brat Sen aka Morfeus. Dokážu vypátrať svojho brata? A čo to bude stáť?
Pátranie po zabudnutom
Bezspoilerová recenzia sa u tejto siedmej knihy zdá až nemožná. Krátke životy hrá jednu z hlavných a najdôležitejších úloh v celej sérii. Dostávame odpovede na mnoho otázok, veľa vecí sa vyrieši, ale predsa ešte celý príbeh nekončí. I keď ide o jednu z najdôležitejších častí Sandmana, nie je zvládnutá podľa môjho názoru práve najlepšie.
Aspekt, ktorý mi tu prekážal najviac bola dĺžka knihy. Siedma kniha obsahuje dokopy 9 čísel, pričom skutočne kľúčovými sú možno tak 3 až 4 čísla. Celý stred knihy je zbytočne natiahnutý, pôsobí miestami únavne a prezentuje zaujímavé charaktery, ktoré však už ďalej v príbehu nie sú, a teda ich minimum priestoru v konečnom dôsledku pôsobí akosi neopodstatnene. Na konci knihy síce zisťujeme, že každý zo spomenutých charakterov mal v príbehu svoje miesto a rolu, ale ich samotné prevedenie a stvárnenie pre mňa jednoducho nefungovalo a pôsobilo prázdne.
Prázdne sa v mnohých ohľadoch javili aj hlavní dvaja protagonisti – Morfeus a Delírium. Delírium je celkovo zložitý charakter, najmä svojím správaním a replikami. Čitateľom trvá trochu dlhšie, kým jej prídu na chuť, pretože, ako som už spomínal, sa dej naťahuje. Morfeus mal vlastné dôvody, prečo sa k Delíriu pridal, nám sú však ľahko zahalené tajomstvom a teda nemáme tú možnosť sa vcítiť do Morfeovej kože. Nemáme tú možnosť pochopiť, prečo koná tak, ako koná. A i keď sa opäť v závere príbehu dozvieme veci opodstatňujúce Morfeovo správanie, stále to nemá ako taký zmysel.
Ilustrácie sú na druhej strane veľkým ťahačom tejto knihy. Obaja ilustrátori, Thompsonová aj Locke, dali do postáv a scén všetko, čo si scenár vyžadoval. Mnohokrát nechajú obaja viac hovoriť obrázky, miesto toho, aby bol do nich zakomponovaný text. Celá siedma kniha hrá farbami, jemne obmieňa štýly kreslenia a jednoducho funguje na výbornú.
Verdikt
Gaiman si pri Krátkych životoch trochu uletel svojím smerom. Nie je to nijak rušivé, ani kniha nepôsobí nemiestne vo svojej sérii. Koniec koncov samotný príbeh obsahuje všetko, čo dobrý príbeh potrebuje. Gaiman rozoberá rôzne rodinné problémy, dôvody prečo člen Večných odišiel a rieši témy ako povinnosti či rodina. Na druhú stranu však stále mohli dopadnúť isté faktory lepšie. Zbytočne natiahnutý stred knihy, pomerne nezáživné vyvrcholenie a slabá dynamika postáv zapríčinili vo veľmi sľubnom príbehu pokles môjho/čitateľovho záujmu. Ide stále o nadpriemerný čitateľský zážitok, len v rámci sandmovskej série sa radí medzi tie o čosi slabšie.
7/10
Čítali ste komiks Sandman 7: Krátké životy? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!
Pokiaľ vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť na nekonecno.sk!
Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com