18. deň EURO 2020: Španieli a Taliani si zaistili miestenku vo Wembley!

-

Novinky

18. deň EURO 2020

18. deň EURO 2020 otvoril štvrťfinálovú časť európskeho šampionátu. V ruskom Petrohrade si zmerali sily Španielsko so Švajčiarskom. Večerný program obstaralo predčasné finále medzi Belgickom a Talianskom. Kvalita zápasov začína naberať na obrátkach a pomalým krokom sa blížime k vyvrcholeniu v Londýne.

Švajčiarsko opäť v penaltovom rozstrele

Hráči „helvétskeho kríža“ sa na európskom šampionáte predstavili vo štvrťfinálových bojoch prvýkrát v histórii. V bláznivom osemfinálovom zápase zdolali Francúzsko po penaltách a v Petrohrade ich čakala ďalšia náročná výzva. Španielsko taktiež zvládlo svoj zápas s Chorvátskom až po predĺžení a postup si zaistilo po osemgólovej prestrelke.

Úvod stretnutia patril španielskym hráčom. Po rohovom kope sa k odrazenej lopte dostal Jordi Alba, vystrelil spoza šestnástky a jeho pokus stečoval do brány Sommera Zakaria. Fyzická pripravenosť Švajčiarska bola na neuveriteľnej úrovni. Väčšina streleckých pokusov Španielska končila na švajčiarskom brankárovi, ktorý zaklial svoju bránu zo všetkých smerov. Švajčiari sa k príležitostiam dostávali len minimálne, najmä vďaka vysokému napádaniu „Furia Roja“.

Suisse
Zdroj: uefa.com

Po zmene strán vytvorili Švajčiari viac tlaku a hrozili najmä z rýchlych protiútokov. Vyrovnania sa dočkali v 68. minúte. Zaváhanie v obrane využil Freuler, krátkou prihrávkou našiel Shaqiriho, ktorý tretím gólom na turnaji upravil skóre na 1:1. Od 77. minúty hrali Švajčiari o hráča menej. Už spomínaný Freuler nepríjemne fauloval Morena a anglický rozhodca ho poslal do spŕch. Španieli poskytnutú príležitosť nevyužili. Obrovský tlak končil kombinačne pred švajčiarskym pokutovým územím. Zápas museli rozhodnúť pokutové kopy. V nich sa presadil iba jeden švajčiarsky hráč. Na druhej strane sa nemýlili traja Španieli. Po penaltovom rozstrele sme spoznali meno prvého semifinalistu z Pyrenejského polostrova.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vianočný film o slovenských tradíciách: Slovak Christmas EXPLAINED

Neporaziteľnosť Talianska pokračuje

Talianska neporaziteľnosť sa po osemfinálovom víťazstve nad Rakúskom prehupla do štvrtej dekády zápasov. Výborne výkony zverencov trénera Manciniho preverilo vo štvrťfinále Belgicko, jeden z favoritov na celkový triumf. Prvopolčasová gólová fiesta odštartovala v 13. minúte. Po štandardnej situácii našla lopta stopéra Bonucciho a ten dorazil loptu do brány. Radosť Talianov netrvala dlho, pretože gól nebol kvôli ofsajdu uznaný. „Sqaudra Azzurra“ vytvárala po krídelných priestoroch na Belgičanov obrovský tlak, napriek tomu sa hra prelievala z jednej strany na druhú.

Prvý regulárny gól strelil Barella, ktorý si v 16-ke potiahol loptu a nechytatelnou strelou k zadnej žrdi otvoril skóre. Koniec polčasu patril technickému Insignemu. Vzrastovo nízky hráč napriahol spoza pokutového územia a zvýšil na 2:0. O niekoľko minút sa stav menil opäť. Romelu Lukaku využil výhodu pokutového kopu. V druhom dejstve si viac z hry odniesli „Červení Diabli“, ale Lukaku a ani De Bruyne obrovské šance nevyužili. Talianska neporaziteľnosť pokračuje aj naďalej, v semifinále sa stretnú so Španielskom v utorok večer.

Špecifický turnaj ponúkne dnes ostatné štvrťfinálové zápasy. Dánsko sa stretne s Českom vo vzdialenom Baku na Olympijskom štadióne. Anglicko si na svoj štvrťfinálový zápas odbehne do Ríma, kde ich vyzve Ukrajina.

Ste spokojní so štvrťfinálovými výsledkami? Podarí sa Talianom natiahnuť dlhotrvajúca neporaziteľnosť? Nezabudnite si prečítať súhrn posledného osemfinálového dňa

Zdroj titulného obrázka: uefa.com