Záverečné kolo Ligy majstrov: Osemfinálová mozaika skompletizovaná!

-

Záverečné kolo Ligy majstrov

Skupinová fáza Ligy majstrov uzavrela svoju záverečnú kapitolu bojmi o posledné postupové miesta v osemfinále. Zatiaľ čo v niektorých skupinách účastníci získali postupový kľúč už v minulých hracích dňoch, v tých ostatných panoval tvrdý súboj o finálovú 16-ku do posledného hvizdu rozhodcu. Záverečné kolo Ligy majstrov prinieslo okrem kvalitného futbalu aj jeden rozporuplný moment v Paríži.

Priamy súboj zvládli lepšie Madridčania

V skupine A si s predstihom vybojoval postup Bayern Mníchov, ktorý bez viacerých opôr nastúpil v Allianz Aréne proti Lokomotívu Moskva. Hráči z hlavného mesta Ruska by v prípade utopickej výhry mohli pomýšlať nad účasťou v jarnej časti Európskej ligy. Bavorský zázrak sa nakoniec nekonal a po góloch Suleho a Choupo-Moutinga získali tri body domáci.

V druhom zápase skupiny A bojovali o priamy postup Salzburg a Atlético Madrid. Atlético svojou typickou defenzívnou hrou zablokovalo priestor pred Janom Oblakom. Domáci Salzburg vystrelil celkovo 18-krát, no iba dva projektily mierili na madridskú bránu. Skóre zápasu otvoril v 39. minúte hosťujúci Hermosso a v druhom polčase sa k nemu pridal Carrasco. Atlético si výhrou zaistilo miesto v osemfinále.

V skupine B sa po prehre Realu v Donetsku situácia poriadne zamotala. Real potreboval na postup zvíťaziť na domácej pôde proti Monchengladbachu. Hrdinom stretnutia sa stal kanonier „Bieleho baletu“ Karim Benzema, ktorý dvoma gólmi vystrieľal Realu postup medzi najlepších 16. Nie je zvykom, aby si 13-násobný majster Ligy majstrov zachraňoval miesto na poslednú chvíľu, ale šanca na 14. trofej pre Madridčanov naberá reálne kontúry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Druhý deň MS v hokeji 2022: Dánska drtička aj slovenský neúspech!

Zápas medzi Interom Miláno a Šachtarom Donetsk bol pre domácich Talianov rozlúčkovým v tohtosezónnych európskych súťažiach. Inter absolútne nezvládol skupinovú fázu, čo potvrdil aj v zápase s Donetskom bezgólovou remízou. Futbalisti z Ukrajiny, ktorí pred týmto zápasom figurovali na postupovej druhej priečke, si zahrajú vyraďovaciu fázu Európskej ligy.

Postupová matematika priaznivejšia pre Atalantu

Skupina C mala postupovú dvojku určenú už pred poslednými zápasmi. Manchester City aj Porto si tak mohli v záverečnom kole schuti zastrieľať. „Citizens“ privítali na domácom trávniku herne sa trápiace Marseille a aj napriek istote postupu nadelili súperovi pred Vianocami trojitú dávku. Postupne si svoju chvíľku radosti vychutnali Torres, Aguero a záverečný bodku pridal Sterling.

Zdroj: sandiegouniontribune.com

Olympiakos Pireus mal rovnaký počet bodov ako Marseille na chvoste tabuľky, a tak mu stačila prehra futbalistov z prístavného mesta k tretiemu miestu. Pireus hostil doma Porto. „Draci“ sa ujali vedenia v 10. minúte zásluhou Otavia. Na konečných 0:2 zveľadil stav stretnutia v druhom dejstve Uribe.

Skupina D priniesla v záverečnom kole súboj o postup medzi Ajaxom Amsterdam a Atalantou. Ofenzíva Atalanty, ktorá bola schopná na začiatku sezóny bez problémov zasypať súperov aj štyrmi gólmi, v poslednej dobe škrípe. Aj napriek tomu sa im podarilo dôležitý zápas v Amsterdame zvládnuť gólom Muriela z 85. minúty. Po roku sa tak tím z Bergama opäť predstaví vo vyraďovacej fáze. Ajax putuje do Európskej ligy.

Ajax
Zdroj: sport-aktuality.sk

Zápas medzi Midtjyllandom a Liverpoolom bol praktický dodatkový, no v prípade bodového zisku by si dánsky klub pripísal pravdepodobne najväčší úspech v novodobej histórii. Zápas gólom otvoril už v prvej minúte Salah. O prekvapivé vyrovnanie sa postaral v 66. minúte gólom z penalty Scholz. Rovnaký hráč zaznamenal presný zásah aj o niekoľko minút neskôr, ale gól nebol kvôli ofsajdu uznaný. Rovnako nepriaznivý osud postihol aj hostí v 90. minúte, a tak zápas skončil nerozhodným rezultátom 1:1.

Remízový zápas prospel viac Laziu

V skupine E boli postupujúci známi taktiež už pred záverečným kolom. Chelsea Londýn sa v poslednom zápase popasovala s ruským Krasnodarom. Hostia z Ruska otvorili skóre zápasu gólom Cabellu z 24. minúty zápasu. Jorginho o štyri minúty na to vyrovnal z penalty. Nasledujúcich 60 minút na trávniku presný zásah neprinieslo. Krasnodar si zo Stamford Bridge odniesol cenný bod a na jar si zahrá v Európskej lige.

Stade Rennes privítalo v rozlúčkovom zápase na vlastnej pôde Sevillu. Za hostí už dlhšiu dobu nechytá český brankár Vaclík kvôli zraneniu. Medzi troma žrďami ho však výborne zastupuje Bono. Zápas gólovo otvorila Sevilla. V 32. minúte našla lopta cestu do brány zásluhou Koundeho. V nadstavenom čase prvého polčasu zvýšil na 0:2 En Nesyri. Rovnaký hráč zvýšil skóre na 0:3. O čestný úspech domácich sa v 86. minúte postaral Rutter z pokutového kopu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  MS v hokeji 2002: Bondrov zlatý gól 100 sekúnd pred koncom!

Skupina F priniesla nervydrásajúci súboj Lazia Rím a Bruggy o druhú postupovú priečku. Gólovú prestrelku otvoril za domácich Correa v 12. minúte. O tri minúty vyrovnal Vormer, ale v 27. minúte preklopil misky váh na stranu Lazia z penalty Immobile. Na konečných 2:2 vyrovnal v druhom polčase hosťujúci Vanaken. Laziu Rím stačila remíza na postup z druhého miesta.

V druhom zápase skupiny hostil už s istým posledným miestom v tabuľke Zenit Petrohrad Borussiu Dortmund. Domácim sa podarilo v prvom dejstve otvoriť skóre zápasu gólom Driussiho. Priaznivý výsledok si držali až do polovice druhého polčasu, kedy sa za Dortmund presadil Pisczek. Víťazný gól zaznamenal v 78. minúte za hostí Witsel.

Súboj Ronalda proti Messimu a odložený zápas

Po dlhej dobe sa dve žijúce legendy Lionel Messi a Cristiano Ronaldo opäť stretli zoči-voči v jednom zápase. Barcelona hostila v skupine G na Camp Nou Juventus Turín. „Blau Granas“ sa dlhodobo trápia a „Stará dáma“ to využila naplno. Gól z penalty zaznamenal už v 13. minúte Ronaldo a o 7 minút ho nasledoval jeho americký spoluhráč McKennie. Ronaldo pridal v druhom polčase ešte jeden gól z penalty a dokonal tým porážku Barcelony.

V zápase o Európsku ligu medzi Dynamom Kyjev a Makovým Ferencvárošom rozhodoval o osude zápasu jediný gól. Jeho strelcom sa stal v 60. minúte Popov, čím domácemu Kyjevu predĺžil cestu v európskych súťažiach. Robert Mak nastúpil na ihrisko v 80. minúte za nepriaznivého stavu.

Najvyrovnanejší priebeh mala skupina H. Až tri tímy si záverečné kolo Ligy majstrov odkrútili s 9 bodmi. Zaujímavý priebeh mal zápas medzi parížskym Saint-Germain a Basaksehirom. V 15. minúte štvrtý rozhodca zápasu rasistickými slovami urazil hráča na lavičke a z iniciatívy Neymara a Mbappého hráči odišli do šatní. Zápas sa musel dohrať na druhý deň. Práve spomínaní hráči Neymar s Mbappém si Basaksehir vychutnali piatimi gólmi. Prvý menovaný strelil hattrick, zatiaľ čo francúzsky útočník prispel dvoma gólmi. Čestný úspech hostí zaznamenal Topal.

Demba Ba
Zdroj: goal.com

Dôležitý súboj Lipska s Manchesterom United, v ktorom sa odzačiatku očakával vyrovnaný súboj, nakoniec začal v jasnej réžii domáceho Red Bullu. V druhej minúte otvoril skóre Angelino a o 10 minút na to zvýšil na 2:0 Haidara. Keď v 69. minúte zvýšil na 3:0 Kluivert, zdalo sa byť o stretnutí rozhodnuté. Manchester však nehodil flintu do žita a dvoma gólmi v závere zdramatizoval stav stretnutia. Presadil sa Fernandes a vlastný gól si pripísal Konate. „Červeným diablom“ sa nepodarilo stav vyrovnať, a tak si na jar zahrajú Európsku ligu. Lipsko s Parížom postupujú do osemfinále.

Žreb osemfinálových súbojov sa uskutoční 14. decembra vo švajčiarskom Nyone. Prvé osemfinálové súboje budú odohraté 16. februára budúceho roka.

Komu sa podarí prebojovať do ďalšej časti vyraďovacej fázy? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť žreb MS vo futbale 2022.

Zdroj: uefa.com