Slovenskí futbalisti v Lige národov: Úvodný dvojzápas priniesol 1 bod!

-

Novinky

Slovenskí futbalisti v Lige národov

Tradičný formát prípravných medzištátnych zápasov nahradila v minulom roku UEFA Ligou národov. „Slovenskí sokoli“ obsadili v predchádzajúcom ročníku posledné miesto a po správnosti mali vypadnúť do C-skupiny. Rozšírenie počtu mužstiev v skupine B ich však zachránilo a v tohtosezónnej edícii Ligy národov si zmerajú sily s Českom, Izraelom a Škótskom. Štart do novovytvorenej súťaže našim futbalistom vôbec nevyšiel a z úvodných 2 zápasov si odniesli 1 bod. Slovenskí futbalisti v Lige národov odohrajú ešte 4 zápasy a budú mať čo robiť, aby opäť neskončili na poslednom mieste.

Absencia kľučových hráčov kvôli koronavírusu

Kvôli bezpečnostným opatreniam chýbalo v našom tíme pred úvodným zápasom proti Česku viacero kľučových hráčov. Do Bratislavy nepricestoval Marek Hamšík, Albert Rusnák či reprezentačná 1-ka v bráne Martin Dúbravka z anglického Newcastle United. Citeľné straty vypĺňal tréner Hapal z hráčov, ktorí boli k dispozícii a priestor dostal napríklad brankár Slovana Bratislava Dominik Greif či záložník Lukáš Haraslín. Stopérsku dvojicu dopĺňal spolu s Milanom Škriniarom Lukáš Štetina.

Stanko Lobotka
Zdroj: sport-aktuality.sk

V tíme českej reprezentácie sa objavili prípady koronavírusu počas domáceho testovania. Po tomto incidente viacero klubov zvažovalo stiahnutie hráčov späť do klubových prípravných kempov, najmä vedenie Slavie Praha, ktorá reprezentáciu obohatila 8 hráčmi. Zápas proti Slovákom však nakoniec hráči Slavie odohrali, ale do Bratislavy neprišla najväčšia hviezda Čechov Patrik Schick.

Nemastný-neslaný výkon proti Čechom

Od úvodu zápasu bola vidieť dominancia českých futbalistov na ihrisku. Prvé problémy v našom tíme sa začali objavovať v 17. minúte, kedy po zranení musel z ihriska odísť Ondrej Duda a nahradil ho útočník Adam Zreľák. Striedanie spôsobilo zmenu rozostavenia na 2 útočníkov. Najväčšiu šancu našich v 1. polčase spálil Juraj Kucka po hrubej chybe brankára Vaclíka, ten však svoje zaváhanie napravil a lopta v sieti napokon neskončila. Česi pokračovali v aktívnej hre a Slováci dávali súperovi obrovský priestor chybami v obrane. 1. polčas sme napokon ubránili a skončil bezgólovou remízou.

Zdroj: webnoviny.sk

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil a vytúžené ovocie prišlo pre Čechov v 48. minúte. Centrovanú loptu nezachytil Dominik Greif a Coufal poľahky otvoril skóre zápasu. O niekoľko minút neskôr po nešetrnom zákroku Nórberta Gyömbéra získali Česi výhodu pokutového kopu. Z bieleho bodu sa nemýlil Dočkal a zvýšil na 0:2. Slováci ako keby bez motivácie dohrávali aj zvyšok zápasu. Krásna akcia Čechov, na ktorej konci bol striedajúci Krmenčík, upravila skóre zápasu na 0:3 a zabila posledný klinec do rakvy slovenských nádejí v tomto zápase.

Čestný úspech zaznamenal v 90. minúte Ivan Schranz daľekonosnou streľou pod brvno brankára Vaclíka. Výstavný kúsok upravil stav stretnutia na 1:3, ale viac Slováci v tomto zápase nepredviedli. Víťazstvo vo federálnom derby tak išlo do kabíny českých hráčov, ktorí si pripísali prvé 3 body do tabuľky. V súbežne hranom zápase sa v Glasgowe medzi Škótskom a Izraelom zrodila remíza 1:1.

český futbal

Izraelský tlak nepriniesol diamanty

Napraviť chuť a hlavne bodový zisk si mohli naši futbalisti na pôde Izraelu. Do prímorského mesta Nentanya nepricestovalo viacero hráčov a Pavel Hapal bol opäť prinútený premiešať zostavu. V bráne dostal priestor Marek Rodák vďaka skvelým výkonom vo Fulhame, s ktorým postúpil do anglickej Premier League. Na hrote útoku sa namiesto Roberta Boženíka objavil Michal Ďuriš, po ktorého boku na krajoch behali Bero s Mihalíkom. Priestor v reprezentácii dostal aj Erik Sabo so skúsenosťami z izraelskej futbalovej ligy.

Úvod do zápasu mali lepší naši futbalisti a skóre v 21. minúte otvoril Ďuriš, ktorý sa po kombinácii pred 16-kou ocitol sám zoči-voči izraelskému brankárovi. Slováci však od tohto momentu neponúkli oku futbalového diváka absolútne nič. Začalo sa tvrdé bránenie a tlak izraelských futbalistov narastal. Obrovské šance nevyužili Zahavi ani Dabbur a po 1. polčase viedli naši futbalisti 1:0.

SVK futbal

Obrovské teplo a vlhkosť vzduchu našim Slovákom nevyhovovali a stred ihriska ovládali Izrealci. Viacero šancí zmaril skvele chytajúci Rodák, ale na príležitosť Elmkiesa v posledných minútach zápasu bol prikrátky. Po vyrovnávajúcom góle mohli domáci dokonca otočiť stav stretnutia, ale strela Zahaviho skončila iba na tyčke našej brány. Po záverečnom hvizde sme si vydýchli a z Nentanye odviezli aspoň 1 bod za remízu. Česi v oklieštenej zostave prehrali v Olomouci nad Škótskom 1:2, ale s 1 bodom sa na samom spodku tabuľky nachádzajú naši futbalisti.

Tých už 8. októbra čaká skúška ohňom na Tehelnom poli. V barážovom zápase o postup na EURO 2021 sa stretnú s írskym výberom. Pred dôležitým zápasom sme sa víťazne nenaladili a výkonnostne nenadchli. V prípade postupu sa Slováci stretnú s jedným z dvojice Bosna a Herzegovina/Severné Írsko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru! Za sokolov trhal rekordy!

Dokážu Slováci zabojovať o EURO 2021 a postúpiť po 5 rokoch opäť na vrcholový šampionát? Výkony, ktorých futbalistov potešili a naopak najviac sklamali?

Zdroj: uefa.com, futbalsfz.sk