Piráti z Karibiku – Zaujímavosti a fakty
Jedna z najsilnejších filmových značiek 21. storočia. Všetko začalo na prelome tisícročí, kedy sa štúdio Disney rozhodlo urobiť film podľa ich populárnej atrakcie v ich zábavnom parku v Kalifornii. 18. júna 2003 tam bola aj svetová premiéra filmu. Nakoniec sa táto „adaptácia“ stala jednou z najpopulárnejších filmových sérií. Ale to trošku predbieham. Poďme sa pozrieť na zaujímavosti a fakty z filmu Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly (2003)!
Jack Sparrow
Jacka Sparrowa mal ešte pred obsadením Johnnyho Deppa hrať Robert De Niro. Ten však úlohu odmietol, pretože si myslel, že film nebude mať úspech.
Ale Jack Sparrow bol pôvodne písaný na mieru úplne inému hercovi. Scenárista Stuart Beattle písal pôvodne túto úlohu pre Hugha Jackmana. Ale toho zamietlo štúdio, pretože v dobe príprav mal v kinách jediný blockbuster – X-Men (2000). Film, ktorý prakticky odštartoval súčasnú filmovú superhrdinskú vlnu.
Johnny Depp mal veľmi presnú predstavu o tom, ako chce svoju postavu zahrať a prezentovať. Podľa jeho „prieskumov“ boli piráti vlastne rockové hviezdy svojej doby. Preto sa rozhodol inšpirovať gitaristom kapely Rolling Stones Keithom Richardsom. Tento detail sa dostal až tak ďaleko, že si Richards zahral v treťom diele Jackovho otca!
Johnny Depp zaspomínal, ako bolo štúdio Disney vystrašené k smrti, keď prvýkrát videli scény s postavou Jacka Sparrowa. „Boli nervózni. Báli sa, že nikto nebude rozumieť jediné slovo, čo kapitán Jack Sparrow povie. Volali mi s otázkami „Je opitý? Si ty opitý? Čo to robí s rukami?“ Ale to ma vôbec neodradilo, poháňalo ma to. Vedel som, že sa boja, ale ja viem robiť svoju prácu. Keď sa ma spýtali, či by som mohol ubrať, tak som pridal“ komentuje Depp.
Kapitán Jack Sparrow vo filme používa skutočnú historickú pištoľ, ktorú tvorcovia kúpili od predajcu starožitností. Pištoľ bola vyrobená v roku 1760 v Londýne. Táto zbraň sa volá English Flintlock Pistol 50 caliber.
Will Turner
Postavu Willa Turnera, ktorého nakoniec hral Orlando Bloom, mal pôvodne hrať Heath Ledger. Mimo Ledgera boli zvažovaní aj herci Jude Law, Ewan McGregor, Tobey Maguire, Christopher Masterson či Christian Bale.
Ale režisér si nakoniec vybral Orlanda Blooma, pretože hral v trilogii Pán prsteňov a prišlo mu to ako komerčne lepšie rozhodnutie. Meno postavy Orlanda Blooma odkazuje na anglického maliara z obdobia romantizmu Josepha Mallorda Williama Turnera, ktorý sa preslávil maľbami plachetníc v 18. storočí. V pôvodnej verzii scenára z roku 2001 bola postava Willa väzenský dozorca, ktorý pomôže Jackovi utiecť z väzenia.
Historické podklady
Keby som napísal, že je séria Pirátov z Karibiku pretkaná historickými nepresnosťami, bolo by to veľmi nedostatočné. Napríklad mesto Port Royal síce skutočne existovalo, ale bolo na Jamajke. Východoindická obchodná spoločnosť skutočne vypaľovala pirátom písmeno „P“. Ale v skutočnosti im ho vypaľovala na čelo a nie na ruku, ako tomu bolo vo filme. Podobných nepresností sú doslova desiatky.
Ako sa točili Piráti z Karibiku?
Pamätáte si dnes už ikonickú scénu zo začiatku filmu, kedy Jack prichádza do prístavu na stožiari potápajúcej sa lode? Táto scéna je poctou Busteru Keatonovi, ktorý podobnú scénu predviedol vo filme The Navigator (1924). Scéna, kedy Jack a Will idú po hladine v kyslíkovej kapsule pod člnom, je odkazom na film The Crimson Pirate (1952). Táto scéna však z fyzikálneho hľadiska nie je možná. Čln by sa okamžite vymrštil na hladinu alebo by s ním Jack a Will nedokázali pohnúť, pretože by na čln pôsobila tlaková sila viac než 250 Newtonov.
Opicu Jack hrali v skutočnosti dve kapucínske opice. V niektorých scénach ju hrala 10-ročná opica Tara a v iných zase 8-ročný opičiak s menom Levi. Pri scéne, kedy vracia zlatú mincu Barbossovi, sa opičiak smeje. Tento detail však nie je z pera scenáristov ani režiséra.
Vo filme bolo použitých okolo 600 trikových záberov. Takmer polovica (250) bolo použitých na digitálne odstránenie súčasných plachetníc moderných plachetníc. A to štáb strávil na otvorenom mori iba 6 dní!
Truhla plná prekliateho zlata
Pre film bolo taktiež vyrobených 882 kusov aztéckych mincí zo zlatého pokladu. Ale to je nič oproti tomu, že jaskyňu na ostrove Isla de Muerta, v ktorej chcel Barbossa zvrátiť kliatbu, vytváral výtvarný tím celých 5 mesiacov. Museli postaviť priestory, kde bude meter a pol vody, museli vytvoriť obrovské množstvo polystyrénových skál a doslova kopy zlatých predmetov.
Loď, ktorú použili pri natáčaní pod menom „Interceptor“, je skutočná loď s menom Lady Washington a je oficiálnou loďou veľvyslanca štátu Washington. Táto loď sa objavila aj vo filmoch Star Trek: Generations (1994) a Treasure Planet (2002).
Tu máte aj pár vystrihnutých scén, ktoré vo filme nenájdete. Nie je to nič svetoborné, čo by vyslovene chýbalo vo filme, ale pre doplnenie znalostí sa to hodí.
Toto boli zaujímavosti a fakty z filmu Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly. Ktorý film z tejto filmovej série máte najradšej? A boli ste už na Prekliatí Čiernej perly v kine? Ja osobne mám najradšej práve prvý diel, ale dvojku a trojku mám tiež rád. Chceli by ste po rokoch pokračovanie?
Zdroje: disney.fandom.com, ohmy.disney.com, csfd.cz
Zdroj titulného obrázka: Walt Disney