Vesmírny program Artemis, ktorý dostane ľudí na Mesiac

-

Novinky

Vesmírny program Artemis a plány na povrchu Mesiaca

Americká vesmírna spoločnosť NASA opäť posúva bližšie k realite vesmírny program Artemis, ktorý má dostať ľudstvo po 52 rokoch na povrch Mesiaca. Nedávno predstavila svoj plán prežitia astronautov na lunárnom povrchu. Nový 13-stranový dokument predložený Národnej vesmírnej rade sumarizuje víziu NASA pri pristátí v roku 2024. Správa sa však pozerá aj ďalej ako na samotné pristátie. Zdôrazňuje to, čo by dlhší pobyt ľudí na Mesiaci znamenal pre ľudstvo smerom k ďalším vesmírnym misiám.

„Po 20 rokoch nepretržitého života na obežnej dráhe Zeme sme teraz pripravení na ďalšiu veľkú výzvu vesmírneho prieskumu – rozvoj trvalej prítomnosti na Mesiaci a v jeho okolí. V nasledujúcich rokoch bude Artemis slúžiť ako naša Severná hviezda, keď budeme pokračovať v práci na ešte väčšom skúmaní Mesiaca, kde prídeme na kľúčové prvky potrebné pre prvú ľudskú misiu na Mars,“ uviedol vo vyhlásení administrátor NASA Jim Bridenstine.

Štvorčlenná posádka by v roku 2024 mala pristáť na južnom póle telesa, konkrétne v kráteri Shackleton. Ten bude slúžiť ako vhodné miesto na vytvorenie prvej ľudskej základne na Mesiaci, ktorá bude do budúcnosti veľmi dôležitým elementom pri jeho skúmaní. V základni bude mať posádka vytvorené obývateľné prostredie schopné poňať 4 astronautov pri misiách trvajúcich približne týždeň. Z dlhodobého hľadiska bude tento komplex vyžadovať aj infraštruktúru pre tvorenie energie, likvidáciu odpadu, ochranu pred radiáciou a taktiež pristávaciu plochu. Tábor by taktiež mohol slúžiť na testovanie nových techník na vyrovnanie sa s nebezpečným Mesačným prachom či dlhými a mrazivými nocami. Dôležitým bodom z hľadiska dlhodobého osídľovania bude aj výskum a následne získavanie vody, energie a stavebných materiálov z lokálnych zdrojov.

program Artemis
Zdroj: arstechnica.com

Základný tábor Artemis budú sprevádzať a podporovať dva systémy potrebné na mobilitu astronautov. Prvým je terénne vozidlo LTV, ktoré budú používať na transport na kratšie vzdialenosti. A druhým je väčší rover s vlastnou pretlakovou kabínou, ktorý budú môcť astronauti využiť až na 45-dňové cesty. Na rozdiel od misie Apollo budú mať astronauti tentokrát k dispozícií už vopred umiestnený kontrolný modul a riadiaci systém v obežnej dráhe Mesiaca. Tieto moduly budú schopné pracovať aj bez obsluhy, a tak v nich astronauti nebudú musieť byť nepretržite.

Odrazový mostík na Mars

Cieľom programu nebude len rozvinutie podmienok na to, aby na Mesiaci vznikla kolónia ľudí. Hlavným cieľom je príprava na náročné misie na Mars v budúcnosti. NASA sa na červenú planétu chystá po roku 2030 a program Artemis by tam mal Američanom vydláždiť cestu. Skrátka, čo zvládneme vo vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, musíme zvládnuť aj medzi Zemou a Marsom. Len pre porovnanie vzdialeností, cesta na Mars by mala trvať 6 mesiacov a na Mesiac 3 dni. Hovorí sa aj o schopnosti vytvorenia prípadnej tankovacej stanice na Mesiaci, ktorá by slúžila na doplnenie paliva pre rakety smerujúce na Mars. V tom prípade by Mesiac mohol fungovať aj ako čerpacia stanica. NASA okrem toho  plánuje aj simulovať cestu na Mars. Posádku vyšle na orbitálnu základňu pri Mesiaci, čím chce vytvoriť podmienky čo najbližšie k reálnej misií na Mars.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Život a smrť: Fryderyk Chopin - Kto bola táto významná osoba?
program Artemis
Zdroj: arstechnica.com

Program Artemis

NASA pristála na lunárnom povrchu už 6-krát vďaka misiám Apollo, naposledy v roku 1972 (Apollo 17). V máji 2019 Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír predstavil program Artemis, ktorý je po dlhej dobe ďalším programom NASA s cieľom pristátia na Mesiaci.

Program pomenovaný po gréckej bohyni Mesiaca sa bude skladať z troch misií. Artemis 1, prvá časť programu, bude let bez ľudskej posádky, ktorý je naplánovaný na rok 2021. Jeho úlohou bude test hlavnej rakety SLS (Space Launch System) a modulu Orion pre ľudskú posádku. Ak všetko dopadne dobre, práve táto dvojica vynesie astronautov na Mesiac pri misiách Artemis 2 a 3.
Artemis 1 pošle Orion na cestu okolo Mesiaca. Letová skúška preukáže výkon rôznych kľúčových systémov SLS a Orion vrátane tepelného štítu kapsuly posádky. Nasledujúca misia, Artemis 2, bude prvým posádkovým skúšobným letom SLS a Orion, ktorý preletí s posádkou okolo Mesiaca a potom sa bezpečne vráti späť na Zem. Druhá a posledná testovacia misia programu by sa mala odohrať koncom roka 2022.

Všetko je testované a prispôsobené pre najdôležitejší prvok misie, Artemis 3, ktorým je ľudská posádka. NASA na Mesiac v roku 2024 vyšle 4-člennú posádku astronautov, ktorá pocestuje v module Orion. Umiestnený bude na vrchu rakety SLS a jeho hlavným atribútom bude tepelný štíť určený na ochranu posádky hlavne pri pristávaní. Z dola sa na kapsulu s posádkou bude napájať servisný modul so systémom na podporu života, teda napríklad s reguláciou kyslíka či recykláciou vody. Kapsula bude pokrytá tzv. záchrannou vežou, ktorá má ochrániť astronautov pri prípadných problémoch. Vybavená bude vlastnými motormi a palivom, ktoré budú schopné Orion vystreliť preč od rakety.

Tá sa bude skladať ešte z dvoch prídavných stupňov na tuhé palivo a dvoch raketových stupňov, ktoré budú vybavené 8 super výkonnými motormi. Celá raketa SLS bude vážiť okolo 2700 ton, pričom až 86% váhy tvorí palivo. Malo by sa okrem toho jednať aj o najvýkonnejšiu raketu na svete. Tou bola doposiaľ raketa Saturn V, ktorá slúžila misií Apollo. Celý program by mal stáť neuveriteľných 35 miliárd dolárov.

program Artemis
Zdroj: popularmechanics.com

Na cestu na Mesiac sa prihlásilo 12 000 ľudí

NASA na tlačovej konferencií oznámila, že vyše 12 000 ľudí sa prihlásilo do projektu Artemis. Deadline pre prihlášku je 31. marec a podmienkou je byť Američan. NASA vyhlási vhodných kandidátov na program v lete roku 2021. Po výbere absolvujú vyvolení približne dva roky výcviku, ktorý zahŕňa prípravu na stav bez tiaže, robotiku, systémy kozmických lodí ako aj zručnosti v oblasti expedičného správania, ktoré si vyžadujú vodcovské a tímové zručnosti.

Čo hovoríte na vesmírny program Artemis a na vytvorenie ľudského tábora na Mesiaci?

Zdroje: space.com, space.com, eu.usatoday.com, nasa.gov

Ďalšie novinky

Viac od autora