Tretia séria Titans
Titans je seriál z dielne DC Comics, ktorý sa začal vysielať v roku 2018 na stanici DC Universe. Jeho tvorcami sú Greg Berlanti (The Flash, Superman and Lois), Akiva Goldsman (A Beautiful Mind, Star Trek: Picard) a Geoff Johns (Aquaman, Stargirl). Po nie úplne úspešne prijatých prvých dvoch sériách si dali tvorcovia, aj kvôli pandémii koronavírusu, na rok pauzu. Seriál počas pauzy prešiel pod službu HBO Max a natáčanie sa znova začalo na jeseň 2020. Tretia séria Titans mala premiéru 12. augusta 2021.
Tretia séria sleduje Titans už ako pevne zakotvený tím superhrdinov, ktorého členmi sú Dick Grayson/Nightwing (Brenton Thwaites), Koriand’r/Starfire (Anna Diop), Gar Logan/Beast Boy (Ryan Potter) a Conner/Superboy (Joshua Orpin). Po tom, ako Jasona Todda/Robina (Curran Walters) zabije Joker, sa Batman rozhodne opustiť Gotham City a jeho osud prenecháva v rukách Titans. Lenže Jason sa záhadným spôsobom vrátil z mŕtvych a rozhodne sa vládnuť mafii v Gothame ako Red Hood. Titans spájajú sily s Gothamskou políciou na čele s Barbarou Gordon (Savannah Welch) a využívajú pomoc od psychopata Jonathana Cranea, známeho ako Scarecrow (Vincent Kartheiser).
Zlepšenie príbehu?
Jedna z najväčších kritík u prvých dvoch sérii bola, že trvali dokopy 24 epizód, kým sa z Titans stal reálne fungujúci tím, a kým za z hlavného charakteru, Dicka Graysona, stal Nightwing. Scenáristicky mnoho rozhodnutí v predošlých sériách nedávalo zmysel a fanúšikom sa nepáčilo neprimerané správanie sa postáv a ich rozhodnutia naprieč epizódami. Postavy pôsobili dosť nepochopene, priam až miestami cudzie svojím predlohám. S novou sériou prichádzajú pre tím nové výzvy a hlavnou témou série je, či ich dokážu Titans vyriešiť spolu, ako tím.
Z Nightwinga ide konečne pocit, že je skutočný team leader a vodcovská osoba. Tvorcom sa v tejto sérii taktiež podarilo dobre pracovať aj so zvyšnými členmi, u ktorých nemáme pocit, že sú tam navyše. Každý jeden z členov Titans má čo robiť, nepôsobí fádne a má svoj malý story arc. Horšie je to však už s novými postavami ako napr. Blackfire (Damaris Lewis), ktorá v seriáli nemá moc miesto a jej príbeh dokopy ničomu neprospel.
Kvantita prekračuje kvalitu
Príbeh je pekne lineárny a pohybuje sa vpred. Nedostaneme toľko flashbackových epizód ako tomu bolo v minulosti, čo je opäť veľké plus. Tretia séria teda pôsobí viac ucelene, než predošlé. Nevýhodou je však stimulácia scén a počet epizód. Často sa stáva, že nastane strih v momente, kedy sa jednoducho nehodí a odrazu sme v úplnej inej scéne, než predtým. A to sme ešte nestačili spracovať informácie z tej predchádzajúcej. A potom je tu počet epizód.
Trinásť hodinových epizód za jednu sériu je veľa. Možno by to pasovalo, keď zoberieme do úvahy, že máme okolo 10 protagonistov a 2 antagonistov a potrebujeme venovať každému istý priestor. Ale nestane sa tak. Pri trinástich epizódach pôsobí seriál často zbytočne natiahnuto a mnoho scén príde divákovi zbytočných. Seriál teda nakoniec utrpí svojím počtom charakterov a epizód. Podobný problém mala už 2. séria, ale evidentne sa tvorcovia stále nepoučili.
Vhodná adaptácia?
Tretia séria Titans adaptuje jeden z najslávnejších príbehov od DC – Batman: Under the Red Hood. V ňom sa z Jasona Todda, bývalého Robina, stane antihrdina Red Hood a rozhodne sa vyčistiť Gotham City od organizovaného zločinu tak, že sa stane jeho súčasťou. Svojou prítomnosťou k sebe priláka Batmana, ktorému sa chce pomstiť za to, že ho nechal zomrieť rukami Jokera. V samotnom komikse funguje táto myšlienka na výbornú, Jason má svoj motív, plán a ide si za ním. Komiks taktiež poukazuje na zložitý vzťah medzi Red Hoodom a Batmanom. Dokázal však seriál dobre zadaptovať tento komiks?
Jednoducho povedané: nie. Motívy Jasona Todda, tak ako aj jeho plán alebo osobnosť sú v seriáli pomerne na smiech. Všetky jeho činy sú len súčasťou bábkového divadla, za ktorým sa schováva skutočný bábkar – Scarecrow. A ani ten nie je práve najlepšie napísaný. Tvorcovia totiž nemajú práva na to, aby použili presne stvárnené charaktery, takže miesto poriadneho Scarecrowa dostaneme maximálne tak psychopatického doktora Jonathana Cranea. Nehovoriac o tom, že Craneov plán na zničenie Gothamu je len recyklovanou zápletkou z Batman Begins. V konečnom dôsledku postaviť Titans proti jednému batmanovskému záporákovi, s ktorým majú problém celých 13 epizód, pričom hlavná hviezda Red Hood pôsobí miestami ako paródia svojej predlohy, je opäť celkom na smiech.
Verdikt
Od začiatku som mal pocit, že tvorcovia Titans presne vedia, čím chce seriál byť. Ale scenáristi sú pravdepodobne na inej vlne. Vo svojej podstate je celý seriál o tom, čo vlastne robí hrdinu/superhrdinu. Ako sa z nedokonalých ľudí môžu stať inšpiratívne postavy pre širokú verejnosť. Ako sa môžu stať idolmi. Tento samotný koncept je geniálny a v mnohých prípadoch skúmanie psychiky postáv a ich osobné problémy ako superhrdinov pôsobí nesmierne lákavo a autenticky. Lenže ak sa touto témou zaoberá seriál už pomaly 3 série, pričom niektoré charaktery robia toto hrdinstvo už dlhšiu dobu, tak konečný výsledok je akýsi už zastaraný. Pretože sme vyvrcholenie tejto problematiky čakali už skôr a medzitým sa seriál orientuje stále okolo toho istého.
Titans má za mňa vhodné obsadenie, cítiť chémiu aj vybudované vzťahy ako medzi charaktermi, tak aj medzi hercami. Kostýmy, vzhľad, kamera, obsadenie, to všetko funguje na výbornú. S menej epizódami, prepracovanejším scenárom, lepším vyvážením postáv s dejovými linkami a menej novými postavami by z Titans mohol byť jeden z najlepších komiksových seriálov vôbec. Hlavne, keď ma k dispozícii tak zaujímavé charaktery. Ale to sa doteraz nestalo a miesto toho sa seriál sústredí na uvádzanie nových postáv, opätovné vracanie sa k problémom z prvých sérií a pôsobí neschopnosťou pochopiť potenciál svojich charakterov. Tieto všetky faktory robia z Titans len dobre vyzerajúci ľahký nadpriemer.
6/10
Sledovali ste tretiu sériu Titans? Ako sa vám páčila? Pre ďalšie recenzie seriálov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!
Zdroj: IMDb
Zdroj titulného obrázku: wallpapersden.com