piatok, 30 októbra, 2020

Zdá sa, že teória vzniku Mesiaca je opäť o niečo bližšie k pravde!

-

Teória vzniku Mesiaca

Našu planétu sprevádza už približne 4,5 miliárd rokov. Zo začiatku bol k Zemi tak blízko, že pokrýval väčšinu oblohy a následne sa vzdialil až do terajšej pozície, odkiaľ diriguje morské hladiny na našej planéte. Jeho pohyb smerom von spomalil dĺžku pozemského dňa a dosť možno hral dôležitú úlohu aj pri vzniku života. Kde sa však vzal? Nikto s určitosťou presne nevie, ako to bolo, no existuje teória vzniku Mesiaca, ktorá je považovaná za najpravdepodobnejšiu. Tomuto faktu pomohli najnovšie skúmania skupiny výskumníkov vedenej Anthonym Garganom.

Teória vzniku Mesiaca
Zdroj: britannica.com

Zrážka Zeme s obrovským objektom

Vedci sa domnievajú, že Mesiac vznikol pri zrážke obrovského objektu so Zemou. Išlo o takzvanú protoplanétu asi o veľkosti Marsu, zvanú Theia. Dopad mal takú silu, že veľká časť Zeme bola spolu s časťami druhého telesa vyvrhnutá do vesmíru, kde sa z nich v gravitačnom dosahu Zeme časom sformoval samotný Mesiac. Je teda zložený sčasti aj zo zemského materiálu.

-REKLAMA-

Tento druh formácie by vysvetlil, prečo je Mesiac tvorený prevažne ľahšími prvkami, vďaka čomu je menej hustý ako Zem. Materiál, ktorý ho formoval, pochádzal z kôry, zatiaľ čo skalné jadro planéty zostalo nedotknuté. Podľa výpočtov táto kolízia vyprodukovala až 100 miliónkrát viac energie ako dopad asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov. Mesiac okolo našej planéty obieha vo viazanej rotácii, čo je aj dôvodom, prečo vidíme len jeho jednu stranu.

Možný dôkaz

Tím pod vedením NASA preskúmal mesačné horniny privezené späť na Zem ešte astronautmi Apolla pred viac ako 50 rokmi. Pri skúmaní vzoriek pomocou pokročilých nástrojov, ktoré v 60. a 70. rokoch výskumníci nemali k dispozícii, našiel tím ďalšie dôkazy v prospech teórie obrovskej zrážky. Zameral sa na množstvo a typ chlóru v horninách.

Teória vzniku Mesiaca
Zdroj: sk.pinterest.com

Vedci zistili, že mesiac má vyššiu koncentráciu ťažšieho chlóru, kdežto Zem je bohatá skôr na ľahší chlór. Pod pojmami „ťažší“ a „ľahší“ sa myslia druhy atómu tohto prvku (známe aj ako izotopy), ktoré v jadrách obsahujú rozdielny počet neutrónov. Zrážka Zeme s Theiou vytvorila akýsi mix týchto dvoch druhov. Ale to sa začalo meniť, len čo začala Zem gravitačne vplývať na tvoriaci sa Mesiac.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vôbec prvá medziplanetárna helikoptéra už smeruje na Mars!

Ako sa formoval do svojej kompletnej podobizne, Zem k sebe pritiahla ľahší chlór a ten ťažší ostal na Mesiaci. Práve týmto spôsobom bol náš satelit ochudobnený o to, čo by možno mal, ak by vznikol iným spôsobom. Jednou z teórií vzniku Mesiaca totižto bolo aj to, že ho Zem ukradla Venuši, a tým ho v podstate len nadobudla. Preto je nový objav dôležitý a možno naozaj uzrejmil to, ako to vo skutočnosti bolo.

Zdroj: space.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Život a kariéra Brendana Frasera: Čím všetkým si musel prejsť?

Život a kariéra Brendana Frasera Život a kariéra Brendana Frasera bola plná vzostupov, ale aj pádov. Vysoký, atletický s  chlapčenským šarmom a bystrým komickým cítením...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

The Haunting of Bly Manor: Povedla se Netflixu nová hororová minisérie?

Jaké je The Haunting of Bly Manor? V dnešních společných rychlo názorech jsem zaměřili na minisérii The Haunting of Bly Manor. Ta nabízí spoustu vedlejších...

Druhé hracie kolo Ligy majstrov: O osude Juventusu rozhodol VAR!

Druhé hracie kolo Ligy majstrov Pri hracích kolách Ligy majstrov sme boli zvyknutí na dvojtýždňové prestávky. Kvôli neskorému začiatku sa program najprestížnejšej európskej súťaže nahustil....
- Advertisement -