streda, 5 augusta, 2020

Prečo je jedna strana Mesiaca iná ako tá druhá?

-

Jedna strana Mesiaca iná ako tá druhá

Pre niekoho je to možno novinka a pre niekoho známy fakt, no odvrátená strana Mesiaca je na pohľad úplne odlišná ako tá, na ktorú sa pozeráme. Ide o nezvyčajný úkaz, ktorý doteraz nikto nevedel presne vysvetliť. Táto záhada by však podľa najnovších zistení vedcov mohla byť vyriešená. Prečo je jedna strana Mesiaca iná ako tá druhá?

strana Mesiaca iná ako tá druhá
Zdroj: earthsky.com

Mesiac nám dlho klamal

Tisícky rokov sa predpokladalo, že obe strany nášho satelitu sú veľmi podobné. Nikto do roku 1960 nevidel odvrátenú stranu. Až vtedy boli vyhotovené jej prvé snímky dokazujúce to, ako veľmi sa ľudstvo mýlilo. Prví ľudia, ktorí tajomstvo Mesiaca videli na vlastné oči, boli až členovia posádky misie Apollo 8 pri kompletnom oblete telesa v roku 1968.

-REKLAMA-

Dôvodom, prečo vidíme neustále tú istú stranu Mesiaca, je tzv. viazaná rotácia. Znamená to, že jedna strana Mesiaca ja neustále otočená k Zemi a druhá smerom von bez ohľadu na to, kde sa Mesiac nachádza. V dávnej minulosti gravitácia Zeme spomaľovala jeho rotáciu okolo vlastnej osi až do bodu, kedy sa úplne zastavila. Tento jav ani zďaleka nie je jedinečný. V súčastnosti býva detekovaných veľké množstvo exoplanét s viazanou rotáciou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Výlet do vesmíru? V dnešnej dobe je tu už aj takáto možnosť!

Tajomstvo odhalené?

Strany sú natoľko rozdielne, že vedcom riadne motali hlavy. Iba 1% odvrátenej strany je pokryté tmavými rovinami a krátermi spôsobenými vulkanickou aktivitou. To silno oponuje „našej strane“, ktorej až 31% povrchu pokrývajú tieto nám dobre známe črty.

strana Mesiaca iná ako tá druhá
Zdroj: qz.com

Otázky asymetrie strán sesterského telesa Zeme sa chopili vedci z inštitúcie Earth‐Life Science v Tokyu v spolupráci s niekoľkými americkými univerzitami. Pri skúmaní Mesačnej geologickej aktivity na základe počítačových simulácií a modelov prišli k záveru, že za rozdielmi medzi stranami by mohli byť koncentrácie rádioaktívnych prvkov usadené na povrchu. Radiačne nestabilné prvky ako draslík alebo urán vytvárajú teplo pri procese rádioaktívneho rozpadu, ktoré sú schopné taviť horniny na tmavé roviny nachádzajúce sa na strane obrátenej k Zemi.

Tam sa spomínané prvky nachádzajú v oveľa väčšom počte ako kdekoľvek inde na povrchu. Je záhadou, prečo to tak je, no prípadné pochopenie tohto fenoménu nám môže pomôcť pri skúmaní vzniku Mesiaca. Keďže Mesiac je len slabo geologicky aktívny, jeho terajší výzor či vlastnosti sú dielom udalostí siahajúcich až do doby jeho zrodenia.

Ľudstvo sa čoskoro vydá na detailné preskúmanie Mesiaca. O misii Artemis s posádkou si môžete prečítať tu.

Zdroje: space.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Nádherná Malá Fatra – Tie najkrajšie a taktiež najľahšie túry! Kam zájsť?

Malá Fatra – Najkrajšie a najľahšie túry V jednom z najkrajších a najobľúbenejších národných parkov Slovenska si všetci prídu na svoje. Lákajú vás náročnejšie výstupy...

Aktuálne

Hudobné novinky z domácej scény #4 Máme tu nový challenge?

Hudobné novinky z domácej scény #4 Zdravím všetkých čitateľov a vítam vás pri dnešnom článku - Hudobné novinky z domácej scény #4! Dnes si opäť...

Berserk od Kentaró Miura – Legendární manga konečne i u nás!

Berserk od Kentaró Miura - Kultovní manga v češtině! Nakladatelství Crew i přes trable s koronou a posunutí všech vydání nových komiksů dokázala přece jenom...
- Advertisement -