Teória veľkého tresku
Seriál Teória veľkého tresku bol jedným z najpopulárnejších seriálov poslednej dekády. Ale vďaka čomu sa z neho taký celosvetový fenomén? Bezpochyby popularizoval medzi mladými ľuďmi vedu, čo je skvelá vec. Dokonca verejnosť dokázal presvedčiť o tom, že čítanie komiksov a grafických románov (celkovo byť fanúšikom pop-kultúry) je v pohode a rozšíril túto záľubu aj za pomoci supehrdinských filmov širokým masám. Ale čo tomuto seriálu začalo podrážať nohy? Prečo začal byť každou sériou slabší? Prečo v prípade seriálu Teória veľkého tresku nastal taký úpadok kvality naprieč sériami?
Zmena cieľového diváka
Ak ste fanúšikmi tohto seriálu, tak ste určite aj napriek nadšeniu postrehli úpadok kvality seriálu Teória veľkého tresku. Jedným z najväčších dôvodov je iste zmena cieľovky. Od prvej série máme nastavené pravidlá klasického sitkomu, ktorý sa ale líši svojím zameraním na pop-kultúru. To je samozrejme kvôli ústrednej štvorici postáv. Leonard, Sheldon, Kootrapali a Howard sú jasní fanúšikovia komiksov, filmov, anime a podobne. Z toho samozrejme v prvých 4 sériách vyplýva veľa zápletiek a menších gagov. Samozrejme, máme tu ešte Penny, ktorá je jasným protipólom, keďže ide o ženu z iného prostredia s bežnými záľubami a hojným spoločenským životom. Práve tento „konflikt“ fanúšikovia vs obyčajné dievča vytvára tú našu obľúbenú formulu, ktorá tento seriál preslávila.
Ale tu je ten problém, že celosvetovom úspechu Teórie veľkého tresku začali pribúdať dnes už známe postavy ako Amy a Bernadeth, ktoré z počiatku dopĺňali stranu práve fanúšikov vedcov. Ale na prelome 4. a 5. série sa miska váh prevažuje na stranu obyčajných divákov. Je to vidieť najlepšie na samotných zápletkách epizód. Tie už viac sú partnerskom súžití, dámskych jazdách. Tie už iba ako komický prvok dopĺňajú podzápletky alebo často už iba gagy s pop-kultúrnym podtónom. Tu je jasné vidieť, že sa zmenila cieľová skupina divákov. Prvé 3-4 série totiž vychádzali priamo z pop-kultúrnych, alebo vedeckých aktivít, pri ktorých zaznievali odkazy cielené na nás – podobných fanúšikov ako sú ústredné postavy. Tie práve väčšina bežných divákov nepochytila. Oproti tomu neskoršie série túto esenciu už nemajú…
Zmena charakterov
… A to nás privádza k ďalšiemu bodu. Zmena charakterov. To už musí vážne uznať každý, že za tých 12 sérií sa hlavné postavy zmenili. Samozrejme, vývoj postáv je často to, čo od seriálov chceme. Ale v prípade seriálu Teória veľkého tresku neprišlo k vývoju charakterov, ale priamo k zmene.
Rajesh
To je najlepšie vidieť na postave Raja. Celkom sebavedomého (keď sa to netýkalo žien) vedca stojaceho na vlastných nohách v priebehu 5. série a tých neskorších zmenili na doslova rozmaznaného úbožiaka, ktorý je citovo naviazaný na Howarda, zrazu závislého na peniazoch od rodičov. Keď sa pozriete na prvé tri série, toto tam absolútne nie je.
Amy
Ďalším príkladom je Amy. Tá sa nezmenila naprieč sériami, ale doslova z časti na časť. Pôvodne nám predstavená Amy bola kópiou Sheldona v ženskom prevedení. Z jej charakteru vyplývali zápletky podobného duchu ako interakcie medzi Sheldonom a Penny v prvej sérii. To sa mení z časti na časť, kedy po prvých ohlasoch vyšlo na povrch, že práve „bežní diváci“ nemajú postavu Amy radi. A tak prišla zmena o 180 stupňov, kedy sa zrazu stala z asociálnej hyperinteligentnej ženy osoba túžiaca po sociálnych väzbách so zmyslom pre humor, ktorý do tej doby mala ešte menší než Sheldon v prvej sérii.
Sheldon
A dostávame sa k Sheldonovi, ktorý bol v prvej sérii inteligentnou osobou, ktorá síce nerozumela sarkazmu, ale mal svojský zmysel pre humor, dokonca v úplne prvej časti bol osobou, ktorá mala istý sexuálny pud, na ktorý sa poukazovalo aj tým, že Penny označoval ako atraktívnu. Naproti tomu sa v neskorších sériách z neho stáva priamo asexuál, absolútne závislý od svojich zaužívaných návykov. A ak mi neveríte, pozrite si prvé série a dáte mi za pravdu. Sheldon mal v prvých sériách viac všeobecných znalostí z rôznych vedeckých odborov. Oproti tomu neskôr po príchode Amy sa vytratila jeho znalosť neurovedy.
Samozrejme, potom tu máme prirodzené vývoje postáv, ako napríklad u Howarda, ktorý sa z úlisného po sexu túžiaceho podivína stal manželom od rodiny. Z Penny sa stala postupne v posledných sériách trpiteľka vzťahu s Leonardom. Leonard je jediná z hlavných postáv, ktorá sa od prvej série takmer nezmenila.
Chyby v kontinuite
Snáď nie som jediný, komu v posledných sériách vadili určité nezrovnalosti alebo priamo chyby v kontinuite. Napríklad Sheldonov otec podľa jeho rozprávania pracoval ako predavač v obchode. V poslednej sérii bol ukázaný na videu, ako tréner amerického futbalu na strednej škole. To bolo samozrejme kvôli prequelovému seriálu Young Sheldon, kde bol jeho otec ukázaný ako milujúci a láskavý otec. Naproti tomu zo Sheldonových historiek z detstva opisoval svojho otca ako totálneho alkoholika, ktorý sa neustále hádal so svojou ženou a nútil svojho syna k „chlapským“ činnostiam. Takýchto vecí, ktoré sú v rozpore s prvými sériami, je veľa.
Máme tu napríklad prípad vedca Neila deGrasse Tysona, ktorý mal cameo v 4. sérii, kedy ho Rajesh predstavil Sheldonovi. Ten ho obviňuje z toho, že Pluto už nie považované za planétu slnečnej sústavy. V 12. sérii je epizóda, ktorej podzápletka zahrňuje pozvanie Raja do televízie, kde verejne urazí práve Neila deGrasse Tysona. V tejto epizóde povie Raj televíznej moderátorke, že sa s Neilom deGrassom Tysonom nepozná.
V prvej sérii po jednom z rozchodov je Leonard v depresii a hovorí Sheldonovi o hypoalergénnych mačkách kvôli jeho alergii. V 4. sérii po zdanlivom rozchode medzi Sheldonom a Amy kvôli jej názoru, že neuroveda je podstatnejšia než fyzika, si ale Sheldon kupuje jednu mačku za druhou až presiahne počet 20.
Záver
Osobne stále považujem prvé tri série tohto seriálu za jedny z najlepších, aké kedy v sitkomoch boli. Ale postupný úpadok kvality seriálov, akým bola práve aj Teória veľkého tresku je bežný. Či sa pozrieme napríklad na seriál Ako som spoznal vašu matku alebo Priatelia. Ale Teóriu veľkého tresku som mal osobne najradšej a nehanbím sa povedať, že si dávam pravidelný rewatch, či už pri maľbe, varení, alebo ako teraz – pri písaní článkov. Je to aj napriek vyslovene slabým posledným sériám jeden z mojich obľúbených seriálov a pri posednej časti, kedy naši hrdinovia sedia uprostred obývačky na gauči a jedia, vždy uroním nejednu slzu.
Ako vidíte úpadok kvality seriálu Teória veľkého tresku? Alebo na tento seriál pozeráte nekriticky a iba pozeráte piškuntálie svojich obľúbených pop-kultúrne zameraných hrdinov? Dávate si aj vy rewatch?
Zdroje: Fandome.com, HBOGo.sk