Štvrtý deň EURO 2020: Petrohradský betón zabezpečil Slovákom tri body!

-

Štvrtý deň EURO 2020

Štvrtý deň EURO 2020 ponúkol zápas medzi Škótskom a Českom v Glasgowe, premiérové vystúpenie slovenských futbalistov v Petrohrade proti Poľsku a večerné stretnutie skupiny E medzi Španielskom a Švédskom. Na ofenzívny futbal z oboch strán sme najmä v našej skupine mohli zabudnúť. Neúnavné dobýjanie a skalopevná defenzíva priniesla najmä našim futbalistom vytúžené víťazstvo.

Schicková paráda z polovice ihriska

Kurzovo najvyrovnanejší zápas základných skupín šampionátu medzi Škótskom a Českom nemal papierového favorita. V miernej výhode boli hráči z Britských ostrovov kvôli domácemu prostrediu. V prvej veľkej šanci sa ocitla najväčšia česká ofenzívna hviezda Patrik Schick. Jeho ideálne mierenú strelu vytesnil rukavicami brankár Marshall. Na druhej strane sa do vyloženej šance dostal Robertson, ale jeho pokus zneškodnil Vaclík. Skóre zápasu sa menilo v 42. minúte. Patrik Schick zložil hlavičkový reparát a poslal českých futbalistov do vedenia.

Zdroj: uefa.com

Po zmene strán začali aktívnejšie českí futbalisti a Schick sa ocitol v ďalšej vyloženej šanci. O niekoľko sekúnd zamestnal brankára Marshalla aj Darida. Škótsky útok skončil po rýchlom brejku na brvne Vaculíkovej brány. Dva góly Patrika Schicka delilo iba 10 minút. Útočník Leverkusenu sa zmocnil lopty v strede poľa a dlhou strelou prekvapil škótskeho brankára a pravdepodobne aj sám seba.

Gólom z takmer 50 metrov zvýšil na 2:0. Škótska snaha o presný zásah pokračovala, ale väčšina pokusov končila na Vaclíkovi alebo mimo priestoru troch žrdí. V závere predviedli posledný ofenzívny nádych aj Česi zásluhou striedajúcich hráčov. Krmenčíkova strela opečiatkovala Marshallovu hruď a po záverečnom hvizde sa z troch bodov tešili českí hráči.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Štvrťfinále Ligy majstrov rozlosované: Turnaj vyvrcholí v Lisabone!

Slovenská neefektná efektivita slávila úspech

Slovenská futbalová reprezentácia sa na vrcholný európsky šampionát prebojovala druhýkrát v rade. V Petrohrade ich čakal výber Poľska s hviezdnym klenotom na hrote útoku. Robert Lewandowski vzbudzoval pred zápasom najväčšiu pozornosť a jeho meno bolo slovenským hráčom prízvukované niekoľkokrát. „Sokoli“ si v zápase plnili najmä defenzívnu prácu a vybiehali do rýchlych protiútokov, ktoré boli dirigované Marekom Hamšíkom.

V 18. minúte sa individuálne medzi dvoma hráčmi presadil Róbert Mak. Drzým spôsobom prenikol do šestnástky a strelou z veľkého uhľa prekvapil poľského brankára. Lopta sa od tyčky odrazila do Szczesneho a späť do siete. Otváracím gólom spadol kameň zo srdca odpisovaného tímu Štefana Tarkoviča. Poliaci útočili do plných, ale ich akciám chýbalo presné zakončenie. Hviezda Bayernu Mníchov, Robert Lewandowski, bol úplne z hry vypojený a často si po loptu musel zachádzať až do hĺbky vlastného poľa. Po prvom polčase sme viedli 1:0.

To čo sa Poliakom nepodarilo v prvom dejstve, dokonali nazačiatku druhej časti. Linetty sa ocitol nechránený v pokutovom území a jeho nevydarená strela sa doplazila do Dúbravkovej brány. V 62. minúte prišli Poliaci o vylúčeného Krychowiaka. Slovákom sa početnú výhodu podarilo využiť. Rohový kop Maka zúžitkoval vo svoj prospech Milan Škriniar.

Milan Škriniar

Stopér Interu Miláno predviedol zakončenie z hranice šestnástky, za ktoré by sa nehanbili ani prvotriedni útočníci. Nepochopiteľne sme sa pri presilovke stiahli do obrany. Zaujímavé striedania bez vytúženého efektu však Poliaci nevyužili aj napriek enormnému záverečnému tlaku. Nečakane si Slovensko pripísalo tri body a priblížilo k postupu do osemfinále.

Španielska uspávanka na dobrú noc

Španielsko prišlo na turnaj pod vedením Luisa Enriqueho bez hviezd Realu Madrid. Švédom naopak kvôli zraneniu chýba Zlatan Ibrahimovič a koronavírusom sa nakazil Dejan Kulusevski. Obraz hry v prvom polčase neprekvapil. Nekonečné množstvo prihrávok „La Furia Rojy“ striedalo občasné vydýchnutie švédskej obrany. V obrovskej šanci sa v prvom polčase ocitlo Dany Olmo, ale jeho hlavičku famózne vychytal Olsen. Rovnako nepochodil ani Morata, ktorý netrafil bránu v ideálnej pozícii. Zahrozili aj Švédi. Aleksander Isak oklamal klučkami niekoľko španielských obrancov. Jeho strela skončila na žrdi a následný odraz skončil v rukaviciach Simona.

Zdroj: eminetracanada.com

Po zmene strán sa okrem zotmenia v Seville nič nezmenilo. Španieli zmenili celú ofenzívnu trojicu, ale ani to im nepomohlo k vytúženému gólu. Na konci zápasu sa v obrovskej šanci ocitol Gerard Moreno. Brankár Olsen bol na jeho prízemnú hlavičku pripravený. Záverečný hvizd ukončil španielske trápenie o strelený gól. Švédi obrali súpera o dôležitý bod, potrebný pre postup medzi najlepšiu 16-ku.

V utorok ukončia zápasy skupiny F prvé hracie kolo európskeho šampionátu. V Budapešti sa stretne domáce Maďarsko proti Portugalsku. V mníchovskej Allianz Aréne privíta Nemecko úradujúcich majstrov sveta z Francúzska.

Sledovali ste zápas slovenských futbalistov? Nezabudnite si prečítať súhrn z predchádzajúceho dňa

Zdroj/foto: uefa.com