utorok, 30 novembra, 2021

Rozhovor: Jana Dukátová – Slovenská kajakárka ukončila na MS kariéru!

-

-REKLAMA-

Jana Dukátová

Vodný slalom patrí k najúspešnejším športom na Slovensku. Zlatá generácia slovenských kajakárov má najlepšie roky za sebou a na divokej vode sa presadzujú nové tváre. Vízia je jasná, zopakovať úspechy ich predchodcov. Slovenská kajakárka Jana Dukátová, niekoľkonásobná majsterka sveta a účastníčka Letných olympijských hier v Londýne a Riu, sa po dlhých 25 rokoch rozhodla ukončiť kariéru. Na mediálnom stretnutí organizovanom Red Bullom nám prezradila, aké mala pocity počas poslednej vrcholnej jazdy či aké nové projekty plánuje po ukončení kariéry.

Jana Dukátová
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Máš za sebou poslednú jazdu na vrcholnom podujatí, aké si mala pocity počas tejto jazdy a najmä po príjazde do cieľovej rovinky?

Pripravovala som sa na tieto preteky, ako keby to ani nebola moja posledná jazda, príliš som to nevnímala. Až po prechode cieľovej rovinky som vedela, že “Now It´s over” a prišli prvé emócie. Potom som mala možnosť ísť rozlúčkovú plavbu pred samotným finále majstrovstiev sveta, zakývala som divákom a to už bolo vyslovene emotívne. Som veľmi rada, že som sa mohla lúčiť doma, pretože to sa nedá zažiť nikde inde ako na domácich pretekoch.

V individuálnych pretekoch to nevyšlo podľa predstáv, skončila si v semifinále, ale predtým cinkla bronzová medaila v hliadkach. Bolo to zadosťučinenie za celú kariéru?

-REKLAMA-

Určite áno! Veľmi som sa tešila, že sa môžem lúčiť s medailou, je to vždy krásne, keď sa kariéra skončí so želiezkom na krku. V individuálnych pretekoch to nevyšlo ako som si predstavovala, ale ja som nad vecou, viem, že mám určité limity, aj keď hlava by veľakrát chcela, telo ma nepustí. Mám svoj vek a už som vedela, že je ten správny moment.

Jana Dukátová
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Vráťme sa späť do minulosti, pamätáš si ešte na svoju prvú jazdu v Čunove?

Pamätám! Bol to šialene stresujúci zážitok. Divoká voda je extrémne náročná a ja ako dieťa so žiadnymi skúsenosťami, pre mňa to bol boj o prežitie. Bojovala som s tým či vyplávam z lode hneď nazačiatku, v polovici alebo či dopádlujem aspoň do záverečného úseku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nabitý športový december: Koniec roka v znamení mládežníckeho hokeja!

Kariéru si zavesila na klinec. Plánuješ sa v budúcnosti venovať trénerskej činnosti alebo vytvoriť nový projekt?

Plánujeme projekt Red Bull Under My Wings, ktorý chcem zrealizovať už v októbri s mladými slovenskými kajakármi. Bude to Workshop a tréningový kemp, kde sa budem snažiť odovzdať najviac mojich skúseností, nie len z vody, ale zo všetkého, čo zahŕňa život profesionálneho športovca, aby vedeli na čom majú “makať” a čo všetko ich v budúcnosti čaká.

Jana Dukátová
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Po vašej generácii nám vyrastá nová vynikajúca generácia vodných slalomárov, ktorým sa podarilo spraviť úspechy na vrcholných podujatiach, napríklad strieborná medaila Jakuba Grigara z olympiády v Tokiu. Je podľa teba možné, že by sa o tri roky v Paríži mohol zopakovať zlatý “treble” z Pekingu?

-REKLAMA-

Je to extrémne náročná úloha, ale nedá sa povedať, že by sa to nedalo zopakovať. V našom športe je všeličo možné a veľakrát favorit pohorí alebo vyskočí niekto, od koho by sa to nečakalo. Verím, že naši uspejú aj v ostatných kategóriách. Kubo bude, samozrejme, veľkým favoritom a dúfam, že o tých pár rokov to dotiahnu aj ostatní mladí ďaleko.

Čo by si odkázala novým nádejným mladým slalomárom, ktorí by sa chceli venovať tomuto športu?

Aby sa nevzdávali a išli za svojimi snami, pretože to stojí za to. Vodný slalom je obrovská drina, ale keď sa to podarí je to spomienka na celý život.

Jana Dukátová nám prezradila detaily z jej kariéry a zaspomínala aj na prvú jazdu. Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v budúcom živote! Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať interview so slovenským hokejistom Brunom Mrázom. 

Zdroj/foto: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img