sobota, 16 októbra, 2021

Augusto: “Niektorí majú pocit, že Couchsurfing je iba miesto na spanie.”

-

-REKLAMA-

Rozhovor: Augusto Peña: “Niektorí ľudia majú pocit, že Couchsurfing je iba miesto na spanie. Pre mňa je to spôsob, ako sa spojiť s miestnymi a otvoriť srdce surferom.”

Augusto Peña, aktívny účastník komunity CouchSurfing, dnes prijal naše pozvanie na rozhovor. 

Čo je to vlastne ChouchSurfing? Je to svetoznáma sociálna sieť, globálna komunita ktorá spája ľudí čo milujú cestovanie, založená v San Franciscu. Užívatelia si navzájom bezplatne ponúkaju “svoje gauče” s cieľom predstavenia svojej kultúry a nocľahu na potulkách svetom. Členovia komunity si dojednávajú ubytovanie a stretnutie cez webové stránky projektu alebo appku.
Ako na to? Ako člen si vyplníš profil, nahráš svoje fotografie, prípadne fotografie miesta, ktoré ponúkaš a začneš surfovať!

-REKLAMA-

CouchSurfing v podstate funguje na princípe “cestujúcich/surferov” a “hostiteľov.” Je to najlepší spôsob ako stráviť čas s domácimi, a byť na sto percent pohltený miestnou kultúrou. 

Ahoj Augusto, môžeš sa našim čitateľom predstaviť a v krátkosti povedať svoj príbeh?

Ahojte, moje meno je Augusto Peña, som Peruánec (Latinská Amerika) a žijem v Barcelone takmer 3 roky. Som ekonóm a prišiel som do Barcelony študovať magisterské štúdium. Potom som sa rozhodol zostať a dnes pracujem v oblasti dátovej analytiky. Milujem cestovanie a navštívil som 26 krajín, žil som v Peru, Indii, Španielsku a Poľsku. Popri cestovaní rád bicyklujem, čítam a užívam si výtvarné umenie.

Čo ťa viedlo k tomu že si začal s Couchsurfingom?

Ako cestovateľ som vždy rád objavoval kultúry a spoznával nových ľudí na celom svete. Pretože cestovanie s Covid19 je stále ťažšie, našiel som tam perfektnú príležitosť užiť si takmer všetko.

-REKLAMA-

“Pre mňa je cestovanie viac ako len návšteva turistických miest, pre mňa je cestovanie prepojením s miestnou kultúrou a otvorením mysle novým myšlienkam, novým spôsobom videnia sveta. Pre mňa nikdy nie je čierna alebo biela, vždy je tu nejaký bod v strede.”

rozhovor Augusto Chouchsurfing
Zdroj: autorka článku

Najlepšie je, že sa môžete stretnúť s ľuďmi na celom svete bez toho, aby ste vôbec odišli zo svojho mesta. Stretol som úžasných ľudí z Austrálie, Japonska alebo Singapuru. Aj keď tieto krajiny nie sú na zozname mojich priorít ktoré chcem navštíviť, trochu už viem o ich kultúre.

Aké nevýhody prináša Chouchsurfing?

Ako hostiteľ sa domnievam, že hlavnou nevýhodou je, že niektorí ľudia majú pocit, že Couchsurfing je iba miesto na spanie. Našťastie si ale myslím, že je to len malá časť komunity. Pre mňa je Couchsurfing spôsob, ako sa spojiť s miestnymi obyvateľmi a otvoriť srdce surferom. Pre surfera môže byť ťažké nájsť hostiteľa v malých mestách alebo mestách, ktoré nie sú také obľúbené, alebo dokonca získať odpoveď od hostiteľov.

Keď cestuješ, uprednostňuješ hotel alebo používaš Couchsurfing?

Oboje, pretože pokrývajú rôzne potreby. Napríklad ak by som cestoval so svojimi priateľmi, viem, že by bolo ťažšie nájsť akéhokoľvek hostiteľa, takže by sme šli na hotel alebo na airbnb. Ako sólový cestovateľ uprednostňujem Couchsurfing, pretože mi pomôže ľahko sa ponoriť do miestnej kultúry, nájdete ten pekný bar, ktorý poznajú iba miestni obyvatelia a v zoznamoch neobjavuje.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Myslíte si, že dobre poznáte automobilku Seat? Zistite to v našom kvíze!

rozhovor Augusto Chouchsurfing
Zdroj: autorka článku

Pre koho podľa teba Couchsurfing nie je vhodný?

Pre ľudí, ktorí chcú len voľné miesto na spanie. Bude pre nich oveľa lepšie nájsť si lacný hostel namiesto toho, aby hostiteľom robili nepríjemné situácie.

Aký bol tvoj najlepší zážitok?

Povedal by som, že v Poľsku ako surfer. Hostitelia, ktorých som tam mal, boli na mňa takí srdeční a milí, že som sa od prvého momentu cítil ako doma. Od prvého momentu sme si sadli a veľa sme sa rozprávali a smiali. Vďaka Couchsurfingu som si čas v Poľsku skutočne užil.

A naopak, máš z hosťovania nejaké zlé skúsenosti?

Áno, pamätám si 2 situácie. Prvá, keď som musel niekoho hostiť, ale bohužiaľ som to musel na poslednú chvíľu zrušiť, kvôli práci, ale surfer sa začal sťažovať a hovoriť, že to nemôžem urobiť, pretože to bola moja povinnosť.

Druhý s Rakúšanmi, ktorí prišli len prespať. Vyžadovali odo mňa náhradný kľúč a osprchovali sa, akoby môj domov bol hostel. Takže pre mňa bolo najlepším riešením požiadať ich, aby odišli.

A na záver niečo k Barcelone – prečo Barcelona a načo by sa mal pripraviť každý kto by chcel v Barcelone žiť?

Barcelona má “chilling vibes”, má takmer všetko, má pláž, hory, umenie, kozmopolitu, jedlo, párty, mladých ľudí, bycikle a samozrejme pekné počasie. Je veľmi ľahké nájsť v Barcelone niečo, čo si zamilujete. Tiež má v blízkosti krásne mestá.

Odporúčam pokúsiť sa porozumieť miestnej kultúre, Katalánci sú trochu odlišní od Španielov. Je trochu časovo náročné nájsť si bývanie, pretože v tomto meste je skutočne ťažké nájsť pekné miesto na život.

Naučte sa po španielsky, je to užitočné, pretože nie každý v centre hovorí po anglicky. Na turistických miestach áno, ale na normálnych miestach nie. Ľudia sa tu zdržiavajú takmer vždy len dočasne, prídu za prácou, za štúdiom, zostanú tu niekoľko rokov a potom odídu.

Touto cestou by sme sa chceli Augustovi poďakovať za rozhovor a pozdravujeme do slnečnej Barcelony!

Mimochodom, ak si aktivista a máš rád inovácie, určite nevynechaj rozhovor s Braňom. Odkaz nájdeš tu.

English version of this interview can be found on the next page.

-REKLAMA-
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img