Swamp Thing: Roots of Terror
Swamp Thing: Roots of Terror patrí medzi najnovšie prírastky v ságe o Swamp Thingovi. Chronologicky by sme ho mohli zaradiť pravdepodobne kdekoľvek po jeho hlavnej sérii od Vertiga. Komiks pozostáva z piatich poviedok od piatich rôznych autorov. Môžeme spomenúť mená ako Len Wein (Swamp Thing), Tom King (Batman Rebirth) či Brian Azzarello (Joker). O ilustrácie sa postarali taktiež viacerí autori, menovite napr. Jason Fabok (Batman: Three Jokers), Greg Capullo (Batman New 52) alebo Kelley Jones (The Sandman).
The Talk of the Saints
Prvou poviedkou je The Talk of the Saints od dvojice Tom King & Jason Fabok. Komiks štartuje bezpodmienečne najlepšou poviedkou hneď na začiatku. Swamp Thing tu pomáha mladému chlapcovi brodiť sa zasneženou krajinou, pretože chlapec prišiel o rodičov. V pätách je im Snehová príšera, od ktorej sa im nedarí ujsť. Swamp Thing si však žiadne stretnutie s ňou nepamätá. Spolu s príchodom zimy sa však mení aj on a nie práve v to najlepšie. Čo však táto je zmena znamená pre našu ústrednú dvojicu?
Hovoriť o tomto príbehu bez spoilerov nie je úplne ľahké. Osobne som sa ešte nedostal ku Kingovej sérii o Batmanovi, avšak v tomto príbehu nám recipientom ukazuje jeho schopnosť vyhrať sa s napätím a záhadou príbehu na výbornú. Úprimne si nepamätám komiks, v ktorom by Swamp Thing čelil zime, prípadne celému ročnému obdobiu. Je preto veľmi osviežujúce sledovať niečo s tak prirodzeným dejom, no predsa veľmi pútavé. Fabokova kresba krásne doplňuje thrillerovo chladné prostredie, vďaka ktorému vám bude behať mráz po chrbte.
Hollow
Hollow napísal Brian Azzarello s kresbou od Grega Capulla. Kým sme sa v prvej poviedke ocitli v zime, Azzarello sa v tejto sústredil na noc sviatku Halloween. Lepší deň v roku by si ani nemohol vybrať, pretože sa otvorila brána do Pekla a jedine Swamp Thing je schopný včas zastaviť 3 démonov, ktorí stade odišli.
Celý príbeh sa sústredí na pocit strachu. Azzarello sa s ním pohráva a vrhá ho ako do detí, tak aj do samotných démonov. Týmto vnesením strachu sledujeme, ako vplýva na ľudí v tomto svete superhrdinov. Zostali z istoty, že ich vždy zachráni nejaký nadčlovek zaslepený voči skutočnému pocitu strachu? A čo ak má strach aj náš hlavný antagonista?
Heart-Shaped Box
Valentínskeho špeciálu sa chytila dvojica Mark Russell (The Flintstones) & Frazer Irving (Azrael: Death’s Dark Knight). Dejom vcelku jednoduchá, no predsa emotívna, sa táto poviedka sústredí na nové love story pre Swamp Thinga. Už od počiatkov však svojím výzorom lákal pozornosť žoldnierov a tí po ňom idú aj teraz. Môže mať však Valentín dopad na Swamp Thingovo správanie?
Láska a porozumenie sú hlavnými témami tejto poviedky. Pochopenie patrí medzi najdôležitejšie schopnosti v týchto komiksoch a Russell ním krásne vyobrazuje to, čím Swamp Thing vždy bol – mierumilovným stvorením. Definitívne kresbou najviac originálna poviedka zo všetkých piatich. Irving využíva pri svojich prácach najmä prácu s photoshopom, vďaka čomu vznikajú viac realistické kresby. Jeho práca by sa mohla kategorizovať ako fotorealistická.
The Spread
Napísaný Timom Seeleyom (Grayson) a ilustrovaný Kyleom Hotzom (Justice League Dark) je istým spôsobom retrospektívna časť tohto komiksu. Hlavnou zápletkou je pokus Swamp Thinga o záchranu Dr. Wagnerovej, ktorá pracovala na geneticky vylepšených kvasniciach. Tie by dokázali premeniť ľudské bunky na rastlinné vlákno, vďaka čomu by sa dokázali živiť len zo slnečného svetla. Svoju teóriu vyskúšala na sebe a nedopadlo to úplne dobre. To, či sa z nej stane nový Swamp Thing alebo niečo úplne iné, je len na našom protagonistovi.
Komiks reflektuje na nehodu, ktorá sa stala Alecovi Hollandovi/Swamp Thingovi. Tu však Swamp Thing figuruje skôr ako divák sledujúci nehodu podobnú jemu na inom človeku. Kresba od Hotza je krásnou spomienkou na Swamp Thingovu éru od Alana Moora. Hotz si zobral inšpiráciu z pestrých farieb, hororových elementov a psychedelických prvkov Moorovej série. Celé to slúži ako veľká halucinogénna jazda pre váš zrak. A pre Swamp Thinga ako spomienka na záchranu, ktorá sa jemu nedostala.
Spring Awakening!
Bol by to možno najambicióznejší príbeh zo všetkých piatich, ale nie je. Príbeh vymyslel spolutvorca celého charakteru Swamp Thinga – Len Wein. Žiaľ, Wein zomrel tesne pred tým, ako dopísal príbeh tejto poviedky, ktorá mala zároveň slúžiť ako pokračovanie minisérie Swamp Thing: The Dead Don’t Sleep. Na počesť jeho pamiatky sa rozhodli ponechať poviedku bez textu, nech ilustrácie rozprávajú samé za seba.
O ilustrácie sa postaral Kelley Jones (The Sandman). Jones sa tu podobne ako pri Sandmanovi vyhráva s tieňmi, pričom využíva krásne sýte farby. Je to veľmi príjemná zmena od predošlých poviedok a Jonesova kresba má veľmi blízko tým z komiksov z 90. rokov. A všetky tieto faktory sú len dobré, keďže táto kresba, ako som už spomenul na začiatku, je hlavným reprezentantom tejto poviedky.
Celý komiks spája všetko, čím Swamp Thing a jeho príbehy sú. Plné ľudskosti, hororu, prírody, halucinácií, hnevu a lásky. Lepších autorov sa vyjadrenie týchto faktorov si DC asi ani vybrať nemohlo. Ak ste nikdy nečítali žiadnu sériu so Swamp Thingom, táto zbierka piatich poviedok je to najlepšie, po čom môžete v rýchlosti siahnuť. A verte mi, že neoľutujete.
8/10
Čítali ste komiks Swamp Thing: Roots of Terror? Ktorá poviedka sa vám páčila najviac? Pre ďalšie komiksové recenzie sledujte náš portál Plotpoint!
Zdroj: DC Comics