Tento rok bol naozaj plodný, čo sa týka historicky orientovaných filmov. Od jedinečného Oppenheimera od Christophera Nolana, cez skvelý pohľad na históriu značky Nike (AIR) či hry Tetris až po film venovaný tvorcovi automobilky Ferrari. Ridley Scott sa rozhodol taktiež zapojiť opäť raz do historickej drámy, tentokrát ju venoval jednému z najvýznamnejších vojenských generálov vôbec, je ním bývalý francúzsky cisár Napoleon Bonaparte. Ako sa podarilo skúsenému režisérovi preniesť život tohto dobyvateľa, veliteľa či tyrana na strieborné plátno? Toto je naša recenzia filmu Napoleon.
Recenzia filmu Napoleon
Phoenix je ťahačom snímky
Hneď na úvod by som sa zameral na samotné obsadenie filmu. Ridley Scott sa opäť rozhodol spojiť svoje sily s oscarovým hercom, ktorým nie je nikto iný ako Joaquin Phoenix. Spoločne už v minulosti spolupracovali v rámci takého „malého“ filmu menom Gladiátor. Už vtedy si Joaquin Phoenix po prvý raz nasadil korunu na hlavu, keď si zahral rímskeho cisára Commoda. Podobne ako pred viac ako dvoma dekádami, aj tentokrát sa Phoenix do svojej narozdiel ponoril naplno. Joaquin Phoenix podáva vo filme Napoleon skvelý výkon a už tradične využíva svoju záhadnú kamennú tvár, ktorá v človek vyvoláva pocit neistoty, strachu a zároveň tajomstva spojeného s rešpektom. Myslím si, že Joaquin Phoenix je najväčším ťahačom filmu Napoleon.
Vo filme sa ukázala taktiež aj pôvabná Vanessa Kirby, ktorá stvárnila Napoleonovu manželku a neskôr cisárovnú Joséphine de Beauharnais. Herečka podáva, podobne ako Phoenix, kvalitný výkon, ktorý buduje silno na vzťahu s Napoleonom. Moja osobná perspektíva je však taká, že dokázal by som si na jej mieste predstaviť aj inú herečku, ktorá by možno pridala postave niečo navyše. Joséphine má vo filme priestoru celkom dosť, je pravda, že chyba nemusela byť len na strane Kirby, ale taktiež mohol mierne zlyhať v rámci jej postavy scenár.
Ďalej sa vo filme nestretávame s veľkým množstvom postáv, ktoré by boli nad mieru významné a dostávali by viac času. Za zmienku však určite stoja Edouard Philipponnat ako Cár Alexander I., Rupert Everett ako prvý vojvoda z Wellingtonu a Paul Rhys v roli francúzskeho politika a diplomata Talleyranda. Celkové obsadenie filmu je však veľmi príjemné a sedí.
Veľkolepý film, ktorý opráši hodiny dejepisu
Napoleon je naozaj obrovský film vzhľadom na to, kde všade sa odohráva. Začínajúc od Francúzska, naprieč Európou, Afrikou až po ťaženie v Rusku. Film je veľkolepý v tom, že človek si až vďaka nemu uvedomí, aký dopad mal Napoleon Bonaparte na celý svet a najmä Európu ako takú.
Už zo školy vieme, že Napoleon bol skúsený a hlavne múdry vojnový stratég. Dokázal aj s menším vojskom častokrát poraziť silnejších nepriateľov, práve vďaka jeho stratégiam, ktoré zvykli využívať prostredie, v ktorom bojoval vo svoj najväčší prospech. Zrejme najlepší príkladom je neďaleká Bitka pri Slavkove neďaleko Brna, kde „napálil“ nepriateľa a zničil delami armády cára Alexandra I. a cisára Františka I., vďaka skvelej pozícii.
Snímka zachytáva veľké vojny v zahraničí a ponúka ťažkú realitu danej doby. Okrem toho však zároveň ponúka náhľad do francúzskej politiky v 19. storočí a potvrdzuje, že s Napoleonom sa neradno zahrávať. Jeho taktiky a riešenia boli naozaj nemilostné.
Až v kine si človek uvedomí, aká hrozná doba to naozaj bola. Veľký hlad, vojny a utrpenie. Sledovať to, koľko životov vyhaslo v bojoch o územie a politiku vyvoláva v človeku nepríjemný, priam až smutný pocit. Ešte horšie je uvedomenie po filme, keď si pomyslím, že za tých 200 rokov, odkedy sa napoleónske vojny skončili, sa nič nezmenilo a konflikty po celom svete naďalej pretrvávajú. Nuž, ako vraví samotná história, tí ktorí sa z nej nepoučia, sú odsúdení zopakovať si ju znova.
Veľmi sa mi páči balans toho, ako scenárista David Scarpa podáva príbeh filmu, konkrétne budovanie a vývoj postavy Napoleona. Z generála, ktorý nie je až tak výrazný sa stáva časom silná osobnosť. Keď vám sláva stúpne do hlavy, tak sa všetko začne rozpadať. Práve taký je aj príbeh Napoleona, ktorý sa postupne pretvára do podoby egoistického tyrana. Hádam najlepším zosobnením jeho egoizmu je moment, keď korunuje sám seba za cisára Francúzska a obnoví tak dedičnú monarchiu. Od tohto momentu už len vidíme ako Napoleon klesá stále do väčšej hĺbky egoizmu, čo ho privádza k nelogickému zmýšľaniu pri vpáde do Ruska.
Film ukazuje to, aké sú vojny krvavé, ale nie je len o tom. Významná časť patrí vzťahu Napoleona a jeho manželky, ktorý nebol ideálny. Scott vo filme zobrazuje, že byť velikánom nie jednoduché z viacerých perspektív. Nechcem vám však prezrádzať viac, nech je táto recenzia bez spoilerov a film Napoleon si tak môžete poriadne užiť.
Krásne spracovanie
Každý fanúšik kinematografie jednoznačne ocení fantastické vizuálne spracovanie skombinované s úžasným zvukom. Pri scénach, kde vybuchujú delá som bol v absolútnom napätí, úchvate, vlastne až som mal zimomriavky. Pokiaľ máte možnosť ísť do IMAX kina, tak ju jednoznačne využite.
Snímka až tak veľmi nepoteší nadšencov filmovej hudby. Vo filme sa neopakuje žiadna výrazná téma, avšak Napoleon má svoj soundtrack. Častokrát sa stretávame s rôznymi piesňami, či už ide o francúzsku hudbu alebo iné kúsky.
Je film Napoleon pre mňa?
Ak máte radi historicky orientované drámy či vojnové filmy, tak si Napoleona určite užijete. Neočakávajte pomalú politickú drámu ako v prípade Oppenheimera, práve naopak. Napoleon je pomerne rýchly film, aj napriek tomu, že trvá 2 hodiny a 38 minút (kinoverzia). Mnohí ľudia si buď zaspomínajú na hodiny dejepisu v škole alebo zostanú veľmi prekvapení z toho, kam až to Napoleon za svojej éry dotiahol počas napoleonských vojen.
Trafil Ridley Scott opäť do čierneho?
Napoleon je film vhodný pre každého. Áno, film trvá vyše dve a pol hodiny, avšak to takmer vôbec nepostrehnete. Hoci ide o historickú drámu, akcia nechýba a snímka teda príde na chuť veľkému obecenstvu.
Aj keď film nie je 100% historicky presný, tvrdivá časť si zakladá na skutočnostiach a človek miestami ani len nechce veriť tomu, že nejde o fikcii, ale skutočnosť, ktorá sa stala nie až tak dávno. Meno Napoleon Bonaparte si jednoznačne zaslúži mať miesto v učebniciach a ak je niečo, čo sa dá o ňom s istotou povedať, tak práve on bol definíciou Francúzska.
Moja recenzia filmu Napoleon asi už sama odpovedá na otázku, či sa Ridley Scott trafil do čierneho. Predsa to však dám napriamo – určite áno. Zatiaľ som mal možnosť vidieť „iba“ kinoverziu. Ako však už teraz vieme, Scott má tradične aj svoj režisérsky zostrih, ktorý je až o hodinu dlhší. Verím teda, že po zhliadnutí tejto verzii by sa moje hodnotenie filmu mohlo ešte zdvihnúť. Jedno je však jasné už teraz, choďte do kina a pripomeňte si hodiny dejepisu na veľkolepom plátne.
Hodnotenie: 8/10
Toto bola naša recenzia nového filmu Napoleon. Tešíte sa na túto novinku Ridleyho Scotta? Príde sa naňu pozrieť do kina? Novinku Napoleon uvádza už dnes 23. 11. do kín distribútor Itafilm. Páčila sa vám naša recenzia filmu Napoleon?
Zdroj titulného obrázka: Apple Original Films/Sony Pictures Entertainment