Recenzia: Martin Škrtel: Buď, alebo
S dokumentárnymi filmami o športovcoch sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Po Attilovi Véghovi a českom futbalistovi Jánovi Kollerovi sa filmového spracovania svojej kariéry dočkal aj bývalý slovenský futbalista Martin Škrtel. Recenzia filmu Martin Škrtel: Buď, alebo je tu!
Taktovka ostrieľaného režiséra
Dlho očakávaná novinka z dielne režiséra Petra Větrovského zažila exkluzívnu predpremiéru už v nedeľu 10. septembra na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. Veľkolepé premietanie odštartoval koncertom slovenský raper Rytmus a priamo v srdci trnavského futbalu ho sledovalo niekoľko tisíc športových nadšencov. Do kín sa dokument dostal o takmer tri týždne neskôr, no už teraz je jasné, že opäť vzbudí obrovský záujem.
Český režisér a scenárista Petr Větrovský sa divákom predstavil už pred tromi rokmi s filmom Attila o slovenskom bojovníkovi MMA Attilovi Véghovi. Medzičasom stihol vyprodukovať o Véghovi aj seriál a sfilmoval život českého futbalistu Jána Kollera.
Doterajšiu tvorbu nateraz zaklincoval novinkou o dlhoročnom slovenskom reprezentantovi Martinovi Škrtelovi.
Futbal vs. rodina
Petr Větrovský nezostal svojej povesti nič dlžný. Dokument o Martinovi Škrtelovi zobrazuje prierez kariéry slovenského futbalistu. Nevyhýba sa kontroverzným momentom, najväčším úspechom, no emotívnym spôsobom mieša kartami aj v strmých pádoch.
Dlhoročný slovenský obranca nechal okrem svojho futbalového sveta nahliadnuť aj do toho súkromného, prezradil detaily zo svojho života a fanúšikom sa nebál predostrieť pravú tvár.
Od mládežníckych kategórii až po posledné momenty profesionálnej kariéry v drese Spartaka Trnava zohrala rodina Martina Škrtela významnú úlohu, čomu český režisér venoval vo filme zvýšenú pozornosť. Taktiež zobrazuje diametrálne odlišné správanie slovenského futbalistu na ihrisku a v súkromí, čo výrazne ovplyvnilo jeho kariérne smerovanie.
V dokumente sa okrem Škrtelovej rodiny predstavili aj hviezdy svetového futbalu, známe najmä z anglických trávnikov. Bývalí spoluhráči z Liverpoolu nezabudnuteľný Steven Gerrard či uruguajský kanonier Luis Suarez. O Martinovi porozprával aj vtedajší tréner „The Reds“ Rafael Benitéz či dnes už športový moderátor a komentátor Jamie Carragher.
Symbolika
Nie je tajomstvom, že si Martin Škrtel vo svojej kariére prešiel viacerými zahraničnými klubmi. Z AS Trenčín sa rodák z Handlovej prepracoval cez ruský Zenit Petrohrad, až do Liverpoolu, kde vydržal úctyhodných osem rokov.
V Anglicku to nemal ľahké, zväčša utiahnutý chlapec nevedel po anglicky, no napriek tomu sa etabloval rýchlosťou svetla a stal sa pevnou súčasťou liverpoolskeho veľkoklubu.
Život na Britských ostrovoch neskôr vymenil za pôsobenie v Turecku a nevydarený angažmán v talianskej Atalante Bergamo, aby sa z Turecka opäť vrátil na slovenské trávniky do Spartaka Trnava, kde ukončil profesionálnu kariéru.
Dokument sa nezameriava iba na Škrtelovo klubové pôsobenie. Zobrazuje aj najkrajšie či najzložitejšie momenty v reprezentácii, v ktorej urastený stopér a dlhoročný kapitán odohral 104 zápasov a zaznamenal šesť presných zásahov.
Mapuje predovšetkým pestré vzťahy s trénerom Vladimírom Weissom starším, ale aj jeho rivalom o kapitánsku pásku a ocenenie Najlepšieho futbalistu Slovenska Marekom Hamšíkom.
Film má presne 97 minút, lepšie povedané hodinu a 37 minút. Číslo 37 je pre Martina Škrtela špeciálne, nosil ho na drese počas väčšiny vrcholovej kariéry.
Filmová novinka o slovenskej futbalovej legende nie je len pre zarytých športových fanúšikov. Emotívne momenty, pri ktorých sa v kinách budú vyťahovať servítky, chytia za srdce aj laikov.
Hodnotenie 8/10
Martin Škrtel: Buď, alebo si môžete pozrieť v slovenských kinách od 28. septembra. Ak sa vám recenzia páčila, nezabudnite si pozrieť aj náš názor na novinku Saw X.
Zdroj titulného obrázka: Continental film