RECENZIA: Aká bola miniséria od Netflixu Archive 81, na ktorej pracoval aj James Wan?

-

Novinky

Archive 81 – mysteriózny seriál s veľkým nenaplneným potenciálom

Nedávno Netflix zverejnil osemdielnu mysterióznu sériu s názvom Archive 81, na ktorej sa okrem neznámejších mien podieľal (najmä pre hororových fanúšikov známy) James Wan ako spoluproducent. Je však toto zvučné meno zárukou kvality seriálu? To sa dnes dočítate v tomto článku.

Oficiálny trailer seriálu

O čom to je?

Hlavnou postavou tohto osemdielneho seriálu je archivár Dan Turner, ktorý dostane za úlohu obnoviť kolekciu poškodených videonahrávok z roku 1994. Kúsok po kúsku začne dávať znovu dohromady prácu dokumentárnej filmárky Melody Pendrasovej, vďaka ktorým sa dozvedáme, že vyšetrovala niečo skutočne nebezpečné na mieste zvanom Visser. Tá tam pôvodne šla hľadať svoju matku, ktorá ju pred mnohými rokmi dala na adopciu a chcela sa dozvedieť, kto vlastne je a čo sa s jej matkou skutočne stalo.

Dan sa do jej práce ponorí natoľko, až začne byť presvedčený o tom, že Melody môže zachrániť od hrôzostrašného osudu, ktorému musela pred 25 rokmi čeliť. Spolu s pátraním po Melody Dan tiež zisťuje, kto spôsobil požiar v ich rodinnom dome, keď bol ešte dieťa.

Recenzia

Najprv si rozoberieme pozitíva. Jedným z pozitív je meno James Wan, ktoré som už spomenula vyššie. Je pravda, že som seriálu dala šancu najmä pre to meno. Milovníci hororov jeho prácu poznajú a možno aj vďaka nemu som mala od tohto seriálu až príliš veľké očakávania. Po pozretí traileru a zaujímavého námetu som však neváhala a seriál si pozrela.

Vzhľadom na to, že má len 8 epizód, tak sa vám podarí pozrieť si ho v celku rýchlo a konce jednotlivých častí sú také napínavé, že niekedy si ten ďalší diel jednoducho pustiť musíte. Je pravda, že pilotné diely vo všeobecnosti nebývajú také, že vás vtiahnu do deja hneď. Tak to bolo aj v tomto prípade, no keď som na konci videla postavu, ktorú by som v sídle Visser, okolo ktorého sa celý príbeh točí, nečakala, pokračovala som v pozeraní ďalej.

Zdroj: opentapes.org
Pozor, nasledujúce riadky môžu prezrádzať dôležité momenty a zvraty deja! 

Na začiatku už som spomenula, že Melody pátra po svojej matke v sídle Visser a pri rozhovoroch s obyvateľmi sa snaží zistiť, čo sa stalo s jej matkou. Nielen samotné miesto Visser je viac ako strašidelné, ale aj jeho nájomníci. Sú naozaj neuveriteľne čudní a „čudesnosti“, to ja môžem. Keď som videla Samuela, ktorý v seriáli zohrá jednu z kľúčových úloh, tak som z neho mala neskutočne zlé pocity. Herec Evan Jonigkeit tú postavu stvárnil dokonale. Človek by aj veril, že je herec taký v skutočnosti. 

Ako sa dalo očakávať, keď správca sídla zakázal Melody chodiť na šieste poschodie, porušila ho a šla tam nahliadnuť. Veď keď vám niekto povie, aby ste niekam nešli, čo spravíte? A hlavne, keď sa vám všetko, čo sa deje naokolo vás, zdá podozrivé? Ja by som tam šla určite tiež, aby som za každú cenu zistila, čo sa deje. Nebudem veľa prezrádzať, poviem len toľko, že po jej vstupe do tejto zakázanej zóny sa začne veľa vecí rozuzľovať.

Tiež sa mi páčilo na začiatku jednotlivých kapitol vloženie akýchsi „spotov“, ktoré sprvu pôsobili, že nemajú s príbehom nič spoločné a budete si hovoriť, či to tam malo byť alebo nie. Nakoniec to však do seba všetko pekne zapadne a postupne sa nabaľujú ďalšie časti skladačky do veľkého záverečného rozuzlenia.

V súvislosti so zmienenými zvláštnosťami bolo naozaj zaujímavé sledovať akúsi „seansu“, pri ktorej všetci vyzerali, ako keby sa spoločne uspokojovali. Ešte tie zvuky, ktoré pri tom vydávali a ako sa triasli tomu celému dodávalo akýsi punc dokonalej zvrátenosti. Pripravte sa na to, že pri premýšľaní nad tým, čo sa to tam, sakra, deje, budete krútiť hlavou a pýtať sa, čože? Preboha? Vážne? Škoda, že tieto moje pocity sa začali strácať už pri posledných dvoch epizódach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Dexter: New Blood - Jak se povedl návrat našeho oblíbeného zabijáka?

Zhrnutie

Aby som to príliš nenaťahovala a príliš veľa toho neprezrádzala, tak v závere pozitíva boli zaujímavý námet, skvelé herecké výkony, prepájanie viacerých dejových línií, stále hlbšie a hlbšie zamotávanie sa do spleti zvláštností, ktoré sa vo Visseri diali a zistenia, ktoré by ste nečakali a dokonalá atmosféra.

Bohužiaľ, môj celkový dojem zničili záverečné epizódy. Niektoré z tých vecí, čo sa tam diali, som aj čakala, ale ten koniec?! To čo malo byť? Z toho konca by som zhodnotila, že seriál nebol ani trochu hororový a už vôbec nie mysteriózny, ale skôr psycho. V každom prípade to však bol riadny „mindfuck“, ktorý by som v žiadnom prípade nečakala a kladiem si otázku: Bude mať tento seriál druhú sériu? Z môjho pohľadu by ju mať mal, pretože ten otvorený koniec si to priam pýta, aby to bolo celé kompletne doriešené.

A čo vy, už ste mali tú česť so seriálom Archive 81? Ako sa páčil vám? Čakali ste taký koniec alebo ste boli podobne sklamaní ako ja? Dajte nám vedieť do komentára a pravidelne sledujte náš web, aby vám neunikli žiadne novinky zo sveta popkultúry. 

Ďalšie novinky

Populárne