pondelok, 14 júna, 2021

Rádiový teleskop na Mesiaci? Podľa NASA to je možné!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Rádiový teleskop na Mesiaci

Prednedávnom sme vás informovali o budúcom vesmírnom hoteli od spoločnosti OAC. Tentokrát sa do popredia dostáva ambiciózny projekt NASA, ktorý plánuje vybudovať obrovský rádiový teleskop rovno na Mesiaci. Projekt pod presným názvom Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) navyše urobil dôležitý krok. Dostal pol miliónovú dotáciu a je bližšie k tomu, aby nebol len predstavou, ale aj realitou. Aj napriek tomu je však ešte označený za neplnohodnotnú misiu.

Rádiový teleskop na Mesiaci
Zdroj: businessinsider.com

Odvrátená strana

-REKLAMA-

Teleskop by bol vybudovaný v asi trojkilometrovom kráteri na odvrátenej strane Mesiaca. Teda tej, ktorú my nikdy nevidíme, keďže je Mesiac rotáciou viazaný na Zem a jedna jeho strana je permanentne otočená k nám a druhá naopak.

Veľkou výhodou “temnej” strany je, že vôbec nie je ovplyvnená rádiovými signálmi zo Zeme. Tiež je dôležité, že by z nej bolo možné zachytiť rádiové vlny, ktoré prišli z vesmíru, ale nedostali sa na Zem. Tieto vlny by mohli pochádzať ešte z raných čias vesmíru, keď bol len pár stoviek miliónov rokov starý. Toto sú hlavné dôvody, prečo si NASA vybrala odvrátenú stranu Mesiaca pre svoj nový teleskop.

A to nie je jediné, čím sa od tých pozemských líši. Teleskop na Mesiaci má mať priemer až jeden kilometer! Dostať ho na miesto však bude náročné. Musel by byť vytvorený z čo najmenej materiálu a tisícky panelov by museli byť vyrobené na Zemi a potom dopravené na Mesiac. To je veľa váhy a ciest do vesmíru.

-REKLAMA-

NASA vymýšľa nové alternatívy a jednou z nich sú drôtové siete, ktoré by odrážali rádiové vlny. Siete sú oveľa ľahšie ako panely z tvrdého materiálu, no stále ich tam treba dostať a umiestniť presne na svoje miesto. Aj nad tým už projekt Lunar Crater Radio Telescope rozmýšľal a riešením by mohli byť roboty DuAxel. Takýto robot vyzerá ako rover, no pred kráterom sa rozdelí na dve polovice, časť z neho sa po lane spustí dole a časť ostane na mieste.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Kolonizácia Marsu? Ekonomické zákutia, ktoré by musela spĺňať!

Veľa prekážok

Projekt má veľké množstvo prekážok a čaká ho dlhá cesta. Vedci musia ešte poriadne premyslieť dizajn spomínaných drôtov, teda náhrady za reflektívne panely. Na to, aby fungovali, musia byť vyšperkované do detailu a aj najmenšia chyba by projekt zmarila. Navyše, materiál na Mesiaci musí vystáť divoké teploty kolísajúce medzi -173 °C a 127 °C.

Aj napriek tomu, že projekt dostal dotáciu 500-tisíc amerických dolárov, je v podstate stále len zbožným prianím. Tieto peniaze však pomôžu vo vývoji, ktorý potrvá roky. Vedcom sa páči predstava vlastnenia ďalekohľadu na jednom z najtichších miest na rádiové vlny v slnečnej sústave. Koniec koncov, nejde o úplne prvý návrh o vytvorenie teleskopu na Mesiaci.

Zdroj: universetoday.com
Zdroj titulného obrázku: pinterest.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img