Myslíte, že nemáte životné poslanie? Zrejme budete polyhistor

-

Novinky

Ste polyhistor?

Žijeme v dobe, kedy sa od nás očakáva, že budeme vedieť vykonávať nejakú konkrétnu prácu. Spoločnosť očakáva, že zapadneme do systému, v ktorom každý vykonáva svoju úlohu. Zatiaľ čo veľké množstvo ľudí nájde svoje životné poslanie, iní sa len snažia predierať rôznymi zamestnaniami, s ktorými sú častokrát nespokojní a cítia sa, že vo svete neexistuje nič, v čom by excelovali.

Občas je to ťažké

Určite máte kamarátov alebo známych, ktorí svoje životné poslanie našli. Vykonávajú prácu, ktorú vždy chceli robiť a vždy ich zaujímala. Občas si možno poviete, ako im závidíte, že vedia, čo chcú v živote robiť a z ich hobby sa stala vlastne práca. Ako to teda je? Naozaj nemáte žiadnu budúcnosť a ste odsúdení na večnú cestu, ktorá nemá žiaden smer?

S veľmi veľkou pravdepodobnosťou to tak nie je. Zväčša sa v 14-tich rokoch nášho života vyskytne otázka – čo ďalej? Musíme sa rozhodnúť, čo budeme v najbližších rokoch študovať, bude to stredná odborná škola alebo gymnázium? Väčšina mladých ľudí, ktorí sa nevedia rozhodnúť, si zrejme zvolí skôr gymnázium, aby si zväčšili rozhľad a ešte pouvažovali nad tým, čo by od života chceli. Avšak stáva sa, že veľa študentov pokračuje cestou strednej odbornej školy, kde dúfajú, že možno nájdu svoje kariérne volanie, opäť ho nemusia nájsť.

Kto je to vlastne polyhistor?

Vráťme sa ešte do detstva. Ako deti si predpokladám väčšina z nás hovorí, čím by chcela v dospelosti byť. Sme ovplyvnení tým, čo vidíme, počujeme a vlastne náš názor je formovaný na veľmi primitívnom princípe. Iste sa nájdu aj takí, ktorí sa svojho detského sna držia a nepustia, no buďme realisti, takých ľudí naozaj veľa nie je.

Od prírody ľudia nemajú žiadnu špecializáciu. Každý z nás je v zásade polyhistor. Pýtate sa, čo to je? Polyhistor, v angličtine polymath alebo multipotentialite, je osoba, ktorá má rozhľad vo viacerých sférach, nie len v jednej. Ide o všestrannú osobu, ktorej záujmy sú veľmi široké. Takéto označenie sa spája najmä s obdobím renesancie, polyhistória vlastne odkazuje na podobu renesančného človeka.

Leonardo da Vinci

Najlepším príkladom takéhoto renesančného človeka je azda jedno z najznámejších mien na celom svete – Leonardo da Vinci. Pokiaľ si myslíte, že sa jednalo jednoducho o vedca, tak ste na veľkom omyle. Je považovaný za jedného z najväčších polyhistorov všetkých dejín. Jeho záujmy sa pohybovali od matematiky, inžinierstva, geológie, astrónomie až po maľovanie, hudbu, kartografiu a mnoho ďalších.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Peter Jackson: Život a zaujímavosti o režisérovi trilógie Pána prsteňov, ktorý nedávno oslávil 60 rokov!
Leonardo Da Vinci Mona Lisa
Zdroj: Pexels/Gagan Kaur

Ďalšími významnými menami sú napríklad Nikola Tesla, Aristoteles, Helen Keller, Benjamin Franklin či Buckminster Fuller.

Pozícia v spoločnosti

Poďme naspäť do súčasnosti. Zaujímajú vás rôzne témy a sféry, o ktorých máte všeobecné znalosti, no tam váš rozhľad končí? Ak sa s týmto stotožňujete, zrejme budete práve polyhistor. Počkať, ale je to vlastne dobré? Poteším vás, je to veľmi dobré. Sú medzi nami odborníci a ľudia, ktorí zohrávajú v spoločnosti veľmi dôležitú úlohu, no bez polyhistorov by nedokázali až tak úplne fungovať. Sú to práve polyhistori, ktorí ich spájajú.

Ako uvádza vo svojej prednáške Emilie Wapnick, predstavte si odborníka, ktorý sa vyzná vo svojom odbore. Dokáže poskytnúť potrebné informácie a špecializáciu v danej téme, zatiaľ čo, ako spomína Emilie, „multipotentialite“, teda človek s viacerými záujmami, dokáže poskytnúť širší rozhľad. Emilie to považuje za krásnu spoluprácu a naozaj to tak je.

Sú tu ale aj ďalšie prípady, kedy sa pozícia polyhistora hodí. 21. storočie je veľmi rýchlo a drasticky sa meniace obdobie, ktoré od nás vyžaduje, aby sme sa neustále prispôsobovali novým veciam a spôsobom. Práve tu exceluje polyhistor, ktorý sa dokáže aklimatizovať v rôznych sférach a naučiť sa žiť v stále sa meniacich podmienkach. Zručnosť učiť sa rýchlo novým veciam je na dnešnom trhu jednou z najžiadanejších. Polyhistor presne toto dokáže. Odporúčam si pustiť celú prednášku, video obsahuje české titulky (stačí ich zapnúť cez nastavenia).

Polyhistor
Zdroj: Pexels/energepic.com

Napriek tomu, že polyhistor je v spoločnosti potrebný a má v nej miesto, tá ho i tak tlačí do pozície odborníka. Čo máte teda robiť, ak ste polyhistor? V zásade nič. Nemeňte sa, práve naopak, využite vašu dravosť po znalostiach, využívajte svoje postavenie kdekoľvek je to len možné a ukážte ľuďom vaše mnohé kvality.

Dúfam, že som vás aspoň trochu oboznámil s pojmami ako polyhistor, polymath či multipotentialite. Pre lepšie pochopenie jednoznačne odporúčam vyššie uvedené video, poprípade druhé video v zdroji. Ak ste doteraz nevedeli nájsť váš „osud“ alebo „životné poslanie“, tak sa nič nedeje. Nie ste v tom sami.

Zdroje: diygenius.com, wikipedia.com, youtube.com, youtube.com
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Craig Adderley

Ďalšie novinky

Viac od autora