Planéty v systéme TRAPPIST-1 by mohli mať veľmi podobné zloženie!

-

Novinky

Planéty v systéme TRAPPIST-1

22. februára 2017 NASA oznámila prelomový objav. Boli ním planéty v systéme TRAPPIST-1. Inými slovami, vôbec najvyšší detegovaný počet Zemi-podobných svetov v jednom solárnom systéme. Ten sa okamžite stal hlavným kandidátom na ďalšie pozorovanie a hľadanie mimozemského života. Najnovšie štúdiá sa zamerali na hustotu všetkých 7 planét a prišli so zistením, že by sa medzi sebou mohli podobať ešte viac, než sa zdalo!

Minimálne odchýlky v úrovniach hustoty

TRAPPIST-1 vzdialený 40 svetelných rokov je detailne skúmaný Spitzerovým ďalekohľadom už štvrtý rok. Vedci vďaka tranzitnej metóde pozorovania dokážu planétu nielen detegovať, ale aj určiť jej približnú veľkosť či hmotnosť. Všetky planéty (pomenované TRAPPIST-1a až h) sú veľkosťou takmer rovnaké ako Zem a 3 z nich sú v takzvanej obývateľnej zóne.

Planéty v systéme TRAPPIST-1
Zdroj: space.com

Pri precíznejšom skúmaní sa vedcom nedávno podarilo odhaliť aj ich hustotu. Výsledkom je, že všetky ju majú veľmi podobnú – nelíšia sa viac ako o 3%. To by mohlo znamenať, že spomínané svety majú takmer identické rozloženie množstva materiálov, ako sú železo, kyslík, silikón alebo horčík. Ide teda o niečo ako planetárnych súrodencov, nie však úplne Zeme. Podľa vyhlásenia Laboratória prúdového pohonu NASA sú planéty TRAPPIST-1 o 8% menej husté ako naša planéta a majú teda trochu inú kompozíciu. Čo to znamená?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prečo je Urán tak jedinečnou planétou?

Veľa vody?

Vedci na základe týchto dát vytvorili 3 možnosti, ako by mohlo vyzerať vnútorné aj vonkajšie zloženie planét systému TRAPPIST-1. Prvou je, že planéty majú nižšie percento železa – zhruba 21% v porovnaní s 32% na Zemi. Takýto svet by mohol mať kamenný povrch a o niečo menšie jadro bohaté na železo ako Zem.

Druhá možnosť ráta s vnútrom pozostávajúcim so železa zmiešaným s ľahšími prvkami ako napríklad kyslík. To by vysvetľovalo nižšiu hustotu planéty, ktorá by v tomto prípade mohla mať kamenný povrch, no jadro už však nie.

Planéty v systéme TRAPPIST-1
Zdroj: washington.edu

Tretia možnosť je najzaujímavejšia. Tu si vedci myslia, že by planéty mohli mať povrch  bohatý na oceány vody. Pri tejto možnosti by svety mali väčšie železné jadro. Avšak 3 najbližšie planéty k svojej hviezde sú príliš blízko na zachovanie vody v kvapalnom skupenstve. Tá by sa tam vyparila do atmosféry a nastal by proces rovnaký ako na Venuši, ktorý z nej, ako vieme, urobil pekelnú planétu s horúcou a hustou atmosférou. Ale tretia možnosť sa nejaví ako najbližšia k realite, nakoľko nie je veľmi pravdepodobné, že by malo všetkých 7 planét vody presne toľko, aby mali rovnaké hustoty.

Planéty v systéme TRAPPIST-1 skrývajú ešte dosť a určite budú stredobodom pozornosti aj naďalej. Na tento solárny systém, ako aj systémy jemu podobné bude sústredený vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorého hlavným atribútom má byť schopnosť detailnejšie skúmať atmosféry exoplanét a hlavne detegovať kyslík v nich.

Zdroje: space.com, washington.edu

Ďalšie novinky

Viac od autora