pondelok, 14 júna, 2021

Pivný špeciál #1: Ktorá IPA je lepšia?

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Wywar Mandarin

Keď sa mi ozval Kevin z webu @plotpoint, či nemám záujem písať recenzie pre ich web v spolupráci s pivným e-shopom PodVrchnákom popravde som trochu váhal, či do toho ísť. Nakoniec sme sa dohodli na rozumnom koncepte, a tak dnes čítate prvú recenziu – Pivný špeciál #1. Keďže som Záhorák, nemôžem začať inak ako s pivom z nášho regiónu. Pôjde o kúsok holičského pivovaru Wywar. Ide o v našich končinách už pomerne známy štýl IPA (vrchom kvasené pivo, vyšší obsah alkoholu, výrazná horkosť) do tohto však bolo pridané aj mandarínkové pyré, a preto nesie názov Mandarin.

Pivovar:  Wywar, Slovensko
Názov: Mandarin
Druh piva: India Pale Ale
Poddruh piva: Fruit India Pale Ale
Objem: 750 ml
Obsah alkoholu: 6%
Stupňovitosť: 15%
Horkosť: ?
Zloženie: voda, jačmenný slad, ovsený slad, chmeľ, mandarínky, kvasinky

-REKLAMA-

Pena: nízka šumienková pena, rýchlo padajúca
Farba: oranžovo-žltá zakalená
Vôňa: karamel, med, mandarínky, limetka
Chuť: mandarínky, mandarínky, mandarínky… grep, citrusy

Hodnotenie: V celom chuťovom spektre je dominantná chuť mandarínok s výraznou grepovou horkosťou a jemným dojazdom citrusov. Nižšia rezkosť alebo ak chcete nasýtenie, stredne plné telo s dlhou horkou koncovkou. Za mňa slušné letné osvieženie, ale pozor na alkohol. 🙂

SomPivoRating: 6/10

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Retro recenzia: Film Krstný Otec! Drží sa kvalita filmu po rokoch?

Duck&Dog IPA 14

Prvýkrát sa mi do rúk dostala fľaša od moravského pivovaru Duck&Dog s jednoduchým, priamočiarym menom IPA. Pív vo vyššie spomínanom štýle som vypil stovky a máloktoré ma už dokáže chuťovo šokovať. Pivovar vznikol v roku 2016 a nájdete ho neďaleko Brna, konkrétne v mestečku Rajhrad. Veľmi sa mi páči vizuálna identita značky od originálnych etikiet až po logo.
A čo je tá IPA? India Pale Ale – silne chmelené pivo, ktoré podľa použitých chmeľových odrôd najčastejšie zahŕňa tóny citrusov, tropického ovocia, borovicového ihličia či korenie. Vyrába sa použitím kvasiniek vrchného kvasenia, ktoré na rozdiel od kvasiniek spodného kvasenia (napríklad ležiak) fermentujú pivo pri vyšších teplotách.

Pivovar:  Duck&Dog, Česká republika
Názov: IPA 14
Druh piva: India Pale Ale
Objem: 750 ml
Obsah alkoholu: 6,5%
Stupňovitosť: 14%
Horkosť: 33 IBU
Zloženie: voda, jačmenné slady, chmeľ, kvasinky

Pena: biela šľahačková pena so slušnou výdržou
Farba: silne zakalená medová
Vôňa: divoké lesné jahody, štipka červeného grepu, egreš
Chuť: limetka, grep, pomaranč

Hodnotenie: Veľmi slušná IPA, ktorej chuťový profil ovplyvňuje výrazná stopa novozélandského chmeľu Nelson Sauvin. Tento chmeľ je známy svojou intenzívnou až drsnou chuťou ovocia. Napriek IBU 33 (jednotka horkosti, pre predstavu Pilsner Urquell má IBU 35) pivo charakterizuje výrazná grepová horkosť. Plnšie telo, nízka rezkosť, dobrá pitelnosť a dlhé doznievanie v ústach, to sú ďalšie veličiny, ktoré môžete postrehnúť pri popíjaní. Podarená kombinácia citrusov, grepov, pomarančov a sladkého karamelového základu vytvorila dôstojný kúsok,  za ktorý sa pivovar Duck&Dog nemusí hanbiť, skôr naopak. Smelo vyskúšajte.

SomPivoRating: 7/10

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recept: Grankový koláč zo surovín, ktoré máte určite doma

pod vrchnakom
podvrchnakom.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img