Paralympijské hry Tokio 2020
Olympijský oheň v Japonsku zhasol. Po tradičnej olympiáde sa v krajine „Vychádzajúceho slnka“ konali aj paralympijské hry pre hendikepovaných športovcov. Slovenský paralympijský výbor vyslal do Tokia 27 športovcov v 8 odvetviach. Po obrovskom úspechu v Riu si Slováci mädlili ruky na cenné kovy aj v Tokiu. Najväčšie šance sa predpokladali najmä v cyklistike, stolnom tenise a streľbe. Paralympijské hry Tokio 2020 priniesli množstvo radosti pre slovenských fanúšikov.
Paracyklistická mánia Jozefa Metelku pokračuje
O prvý cenný kov sa na ováli Izu Velodrom postaral paracyklista Jozef Metelka na 1000metrovej trati. Bronzový úspech vylepšil o deň na to zlatou medailou na 4000metrovej trati a kompletnú medailovú zbierku zavŕšil Metelka striebornou medailou v časovke. Spolu s Metelkom zabodoval v časovke aj Patrik Kuril, ktorý pridal zlatú medailu. Posledné preteky v upršanom počasí Metelka nedokončil, Kuril skončil po páde na 7. mieste.
O ďalší výrazný úspech sa v stolnom tenise postarala Alena Kánová. 41-ročná rodáčka z Liptovského Mikuláša nestačila vo finále na Číňanku Xue a z Tokia priniesla striebornú medailu. V stolnotenisovom úspechu pokračovali aj dvojice Trávniček s Mihalíkom a Riapoš s Ludrovským. Oba páry si v Metropolitan Gymnasium vybojovali bronzové medaily.
Netradičné športy s medailovým zábleskom
Boccia, šport veľmi podobný petangu, je pre laikov, pravdepodobne, španielskou dedinou, ale o jeho zviditeľnenie sa postarali slovenskí paralympionici. Na Deň ústavy sa Samuelovi Andrejčíkovi podarilo zdolať vo finále Thajčana Larpyana a rovnaký zlatý úspech si Andrejčík zopakoval o tri dni neskôr spolu s Balcovou a Strehárskym v kategórii BC 4.
Jedinú atletickú medailu získal Marián Kuřeja v hode kuželkou. Obhajoba bronzu bola pre Kuřeju obrovským úspechom. V posledný deň získala 11 medailu Veronika Vadovičová v zmiešanej streľbe. Úspechmi ovešaná parastrelkyňa si napravila chuť po nevydarených streľbách z predchádzajúcich dní a navyše vytvorila nový olympijský rekord.
Slováci odchádzajú z Tokia s celkovou bilanciou 5 zlatých, 2 strieborných a 4 bronzových medailí, rovnako ako pred 5 rokmi v Riu. Celoživotná snaha hendikepovaných športovcov s emotívnymi príbehmi bola odmenená výbornými úspechmi a najmä nadľudskými výkonmi. Väčšina z nich sa už teší do Paríža, kde budú o tri roky Paralympijské hry pokračovať.
Sledovali ste výkony slovenských paralympionikov v Tokiu? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn posledného zápasu slovenských futbalistov.
Zdroj: paralympic.sk
Zdroj/foto: paralympic.org