pondelok, 14 júna, 2021

Nudíte sa? Naučte sa hrať na gitaru alebo ukulele!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

V detstve vás hra na hudobný nástroj minula a radi by ste to teraz napravili? Naučte sa hrať na gitaru alebo ukulele, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako zmenšenina gitary, ktorá vás nadchne svojimi vysokými tónmi. Po ktorom ukulele siahnuť a ako sa na neho naučiť hrať?

Čo je ukulele?

Ukulele je štvorstrunový hudobný nástroj pôvodom z Havaja, ktorý svojím tvarom pripomína malú gitaru. Tradične sa vyrába z dreva, no stretnúť sa môžete aj s lacnejšou variantou z plastu alebo prekližky. Je obľúbené aj medzi amatérskymi hráčmi, predovšetkým kvôli svojej skladnosti, ľahkej prenášavosti a relatívne nízkej cene. Na to, aby ste sa na ukulele naučili obstojne hrať, vám postačí sa zoznámiť s akordmi a venovať tréningu nejaký ten čas.

-REKLAMA-

ukulele gitaru
Zdroj: evisions.cz

Najlepšie ukulele pre začiatočníkov

Ukulele ste nikdy nedržali v ruke a nemáte ani skúsenosti s hraním na gitaru? Ideálne pre vás bude sopránové alebo koncertné ukulele, kde oba typy disponujú ladením GCEA. So sopránovým ukulele zahráte typicky vysoký, tenký zvuk. Na druhú stranu má kvôli kompaktným rozmerom pražce pomerne blízko pri sebe a hodí sa tak skôr pre hráčov s útlejším prstami alebo pre deti. O čo viac, koncertné ukulele ponúkne hlasnejší, plnší tón a vďaka väčším rozmerom sa pravdepodobne bude väčšine hráčov lepšie držať.

Ukulele tenorové a barytonové

Tenorové ukulele, podobne ako to koncertné, umožňuje vďaka svojej dĺžke väčšie možnosti pohybu po hmatníku. Vôbec najväčšie, barytónové ukulele je so svojím vzhľadom najviac podobné malej gitare. Na rozdiel od predošlých druhov má ladenie DGHE, a je preto vhodné hlavne pre tých, ktorí hráte na gitaru a nechcete sa príliš trápiť zmenou prstokladu na akordy. Ako jeho názov napovedá, nečakajte od neho klasický vyšší tón, ale skôr o poznanie hlbší zvuk.

-REKLAMA-

ukulele gitaru
Zdroj: evisions.cz

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Filmový festival fakulty informatiky MU představí krátkometrážní filmy

Ako sa naučiť hrať na ukulele?

Na prvý pohľad ukulele síce pripomína gitaru, no hrá sa na neho odlišne. Zatiaľ čo u gitary sa hrá cez ozvučný otvor, u ukulele sa brnká zhruba v mieste, kde končí telo a pokračuje krk. K naučeniu akordov slúžia akordové schémy, ktoré znázorňujú, kde je potrebné struny stlačiť, aby ste získali daný akord. Základné hranie na ukulele sa však najlepšie naučíte z názorných videolekcií. Zistíte napríklad, že keď sedíte, mali by ste mať ukulele opreté o stehno a opierať sa o neho predlaktím. Alebo že pri samotnej hre budete používať iba zápästie a na struny brnkáte ukazovákom.

Rady a tipy

  • Nebojte sa experimentovať – ​​hrajte si so strunami aj s rytmom.
  • Učte sa hraním pomaly. Rôzne kombinácie akordov najprv cvičte pomaly a postupne zrýchľujte až do tempa, ktoré chcete dosiahnuť.
  • Nahrávajte sa a vychutnávajte si záznam vašej hry. Získate tak cennú spätnú väzbu.
  • Učte sa od najlepších. Počúvajte nahrávky a sledujte videá, ktorá vás v hre na ukulele posunú zase o krok ďalej.

Chcete sa aj vy naučiť hrať na ukulele? Ponuku produktov si zoraďte podľa obľúbenosti alebo ceny a nezabudnite si prečítať recenzie zákazníkov, ktorí si ukulele kúpili pred vami. Ďalšie užitočné recenzie na ukulele nájdete prípadne aj na Heureka.cz.

-REKLAMA-
Inzerciahttp://plotpoint.sk/kontakt
Tento profil je určený na publikovanie plateného obsahu na PLOTPOINT.sk. Obsah uverejnený pod týmto profilom je označený kategóriou "Spozorovaný obsah".
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img