TOP 10: Najväčšie futbalové štadióny v Európe! Ktoré sú to?

-

Novinky

Najväčšie futbalové štadióny v Európe

Futbal je hra pre ľudí. Fanúšikovia po celom svete dokážu počas zápasu vytvoriť búrlivú atmosféru a stávajú sa pomyselným 12. hráčom domáceho mužstva. Niektoré štadióny vo vyspelých a civilizovaných krajinách tvoria dominantu mesta či turistickú atrakciu. Kvôli pandémii COVID-19 však takmer dva mesiace zívajú prázdnotou. Poďme sa spoločne pozrieť na najväčšie futbalové štadióny v Európe, tu je 10 z nich!

10. Allianz Arena – Mníchov | 75 024 divákov

Domovský stánok Bayernu Mníchov, ktorý bol postavený hlavne kvôli usporiadaniu Majstrovstiev sveta vo futbale 2006, patrí k najmodernejším štadiónom v Európy. Kapacita štadióna sa mení podľa potreby od 69 po 75 tisíc a známy je hlavne vďaka meniacemu sa osvetleniu na vonkajšej strane architektonického skvostu. Fanúšikovia v metropole Bavorska musia byť skutočne spokojní s chrámom 29-násobného majstra Nemecka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Messi: Čaká nás návrat do FC Barcelona? Je tu kopec špekulácií!

9. Old Trafford – Manchester | 75 731 divákov

Old Trafford, prezývaný aj „Divadlo snov“, započal svoju históriu už začiatkom 20. storočia. Konkrétne v roku 1910, kedy sa po jeho trávniku prvýkrát prehnali kopačky hráčov Manchesteru United. Počas druhej svetovej vojny bol štadión zbombardovaný, a tak museli hráči Manchesteru v rokoch 1941-1949 odohrať domáce zápasy na dnes už zaniknutom štadióne Maine Road.

8. Atatürk Olympic Stadium – Istanbul | 76 092 divákov

Olympijský štadión v Istanbule zažil v posledných rokoch redukciu kapacity. V minulosti sa na štadión zmestilo vyše 80-tisíc zbesilých tureckých divákov, no kvôli bezpečnostným normám UEFA sa počet divákov, ktorí sa na štadión zmestia, o niekoľko tisíc znížil. Dnes slúži štadión pre tureckú reprezentáciu. Najpamätnejším zápasom je jednoznačne finále Ligy Majstrov medzi Liverpoolom a AC Miláno v roku 2005.

7. Luzhniki Stadium – Moskva | 78 360 divákov

Domáci štadión Spartaku Moskva sa počtom divákov zmestil na 7. miesto nášho rebríčka. Pred dvoma rokmi bol tento honosný ruský štadión okrem iného dejiskom otváracieho a finálového zápasu Majstrovstiev sveta vo futbale. Svoje brány otvoril počas Sovietskeho Zväzu v roku 1956 a do pádu totalitného režimu bol pomenovaný po Vladimírovi Iľjičovi Leninovi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tesná prehra Slovákov s Nemeckom! V taktickom boji gól nestačil!

6. San Siro – Miláno | 80 018 divákov

Stadio Giuseppe Meazza, známejší pod názvom San Siro, je domovom pre dva milánske kluby. Okrem Interu Miláno, v ktorom momentálne pôsobí Milian Škriniar, hrá na trávniku San Sira aj milánske AC. Prvý výkop zažil štadión v roku 1926. Vtedy mal štadión zníženú kapacitu na 26 tisíc divákov. Významným turnajom boli Majstrovstvá sveta vo futbale 1934.

5. Estadio Santiago Bernabeu – Madrid | 81 044 divákov

V Španielsku je futbal na prvom mieste, čo dokazujú aj výkony Realu Madrid v posledných ročníkoch Ligy Majstrov. Okrem skvelých výkonov sa „Biely Balet“ môže pýšiť aj nádherným štadiónom pomenovaným po legende madridského futbalu Santiagovi Bernabeuovi. Veľakrát sa na ňom odohrali nezabudnuteľné derby proti rivalovi z Barcelony- El Clásico.  Postavený bol v roku 1947.

4. Signal Iduna Park – Dortmund | 81 264 divákov

Fanúšikovia Borussie Dortmund vytvárajú počas zápasov svojich domácich miláčikov elektrizujúcu atmosféru spôsobujúcu nezabudnuteľný zážitok. Hráči Dortmundu nastupujú na Vestfálskom štadióne už vyše 40 rokov. Počas tejto doby sa fanúšikom odvďačili 8 titulmi. Signal Iduna Park bol taktiež ako Allianz Arena dejiskom Majstrovstiev sveta vo futbale 2006 a dokonca aj 1974.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  LaLiga: Madridské derby ovládol Biely balet!

3. Stade de France – Paríž | 81 338 divákov

Národný štadión „Galského kohúta“ zažil najväčšiu slávu po otvorení v roku 1998, kedy sa Francúzom podarilo získať titul Majstrov sveta na domácej pôde. Multifunkčnosť štadióna sa využíva aj na medzištátne zápasy francúzskych rugbistov a taktiež bude využitý pre potreby otváracieho a záverečného ceremoniálu letnej olympiády 2024 v Paríži.

2. Wembley Stadium – Londýn | 90 000 divákov

Druhý najväčší štadión Európy sa nachádza v metropole Anglicka. Štadión Wembley slúži ako dejisko pre zápasy anglickej futbalovej reprezentácie či finále FA Cupu. Postavený bol v roku 2007 na mieste bývalého štadióna s rovnakým názvom. Domáce zápasy tu pred postavením nového štadióna hrali v minulosti hráči Tottenhamu Hotspurs.

1. Camp Nou – Barcelona | 99 354 divákov

Najväčším štadiónom v Európe je Camp Nou. Bol postavený v roku 1957 v metropole Katalánska. Domáci štadión FC Barcelony je najnavštevovanejším turistickým miestom Barcelony spolu so Sagrada Familia. Do roku 2024 by sa kapacita štadióna mala rozšíriť na 105 000, čím si upevní prvú pozíciu v tabuľke najväčších európskych štadiónov. Návšteva štadiónu Camp Nou je nezabudnuteľným zážitkom.

Predstavili sme vám tie najväčšie futbalové štadióny v Európe, ktorý z nich obľubujete najviac? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť najväčší úspech v ére samostatnosti slovenskej futbalovej reprezentácie.

Zdroj: stadiumguide.com
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Huy Phan

Ďalšie novinky

Viac od autora