MS v hádzanej 2021 mužov: Egypt blízko k prekvapujúcemu postupu!

-

MS v hádzanej 2021 mužov

MS v hádzanej 2021 mužov sa preklopil do semifinálovej fázy. Z 32 krajín, ktoré si vybojovali miesto na MS, zostali posledné štyri, ktoré už dnes zabojujú o finále v Egypte. Majstrovstvá sveta sprevádza množstvo kontroverzných momentov a najmä pandemická bublina, vďaka ktorej bolo možné šampionát usporiadať. Českí a americkí hádzanári prišli o šampionát kvôli množstvu nakazených a boli nahradení Švajčiarskom, respektíve Severným Macedónskom. Štvrťfinálové súboje priniesli zaujímavé súboje, v ktorých sa rozhodovalo až v poslednej možnej chvíli.

O postupe Dánska rozhodoval rozstrel

Štvrťfinálový zápas medzi úradujúcimi majstrami sveta Dánmi a Egyptom nerozhodlo ani dvojité predĺženie a zápas dospel do rozstrelu. V prvom polčase si domáci Egypťania začali vytvárať niekoľkobodový náskok. Najmä vďaka najväčšej hviezde dánskeho tímu, Mikkelovi Hansenovi, sa Severania po polčase tešili z trojbodového náskoku. Začiatok druhého polčasu však opäť patril Egyptu a ani jeden z tímov si až do konca nevybojoval väčší ako jednogólový náskok.

Na konci zápasu mal výhodu posledného útoku Egypt, ale obrovskou chybou pri striedaní a následnom dvojminútovom treste dali možnosť favorizovanému Dánsku rozhodnúť v riadnej hracej dobe. Dáni trestuhodne nevyužili ponúknutú príležitosť a na egyptskú bránku nevyslali ani strelecký pokus. Zápas dospel do dvojitého predĺženia, v ktorom opäť nebola núdza o kuriózne momenty.

Na konci toho prvého boli pri lopte opäť Dáni. Pasívnou hrou však tri sekundy do konca o loptu prišli, ale namiesto toho, aby Hansen loptu položil a dal možnosť zaútočiť súperovi, ju odhodil spoluhráčovi na krídlo. Za tento počin bol potrestaný červenou kartou a Egypt získal 7-metrový hod, ktorý premenil Sanad. V druhom predĺžení Egypt už oslavoval víťazstvo, ale spravil podobnú chybu ako Dánsko. Pri 9-metrovom hode si nervy neudržal El-Masry, za čo bol taktiež ako Hansen suspendovaný a Dáni premenili 7-metrový hod.

Zápas museli za stavu 35:35 rozhodovať penalty, v ktorých sa lepšie darilo dánskemu tímu najmä vďaka skvelým zákrokom brankára Landina. Nervy drancujúci súboj, na ktorý žiaden fanúšik hádzanej tak skoro nezabudne, skončil v prospech Dánov po penaltách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Filmové tržby #17: Mortal Kombat a Demon Slayer nadále vedou!

Španieli si udržali šnúru neporaziteľnosti

Dáni sa v semifinálovom súboji stretnú so Španielskom, ktoré počas šampionátu ešte neprehralo. Štvrťfinále proti Nórsku začali rovnako aktívne ako všetky predchádzajúce zápasy a súpera z Nórska nepustili ani raz v priebehu stretnutia do vedenia. Po polčase viedli Španieli o šesť gólov 21:15 a počas druhého polčasu, aj napriek tomu, že sa Nóri postupne začali doťahovať, nedovolili súperovi ohroziť ich pohodlný náskok a po záverečnom klaksóne sa tešili z postupu do semifinále a víťazstva 31:26.

Maďarská rozprávka končí vo štvrťfinále

Naši južní susedia z Maďarska sa stretli v súboji o semifinále s favorizovaným Francúzskom. Po úvode snov a náskoku 1:7 v 10. minúte však prišla studená sprcha a Francúzi postupne začali doťahovať náskok súpera. Po polčase viedli maďarskí hádzanári 12:14, ale druhý polčas bohatý na góly ovládali hráči z krajiny „galského kohúta“. Aj napriek trojgólovému náskoku na konci zápasu však Francúzi nedokázali tento stav udržať a zápas za stavu 30:30 dospel do predĺženia. V ňom už Francúzi dominanciu na ihrisku potvrdili a po víťazstve 35:32 sa tešia z postupu.

Švédsko deklasovalo Katar

Azda najjasnejším zápasom spomedzi všetkých bolo stretnutie medzi Švédskom a Katarom. Katar vstúpil do zápasu so srdcom a bojovnosťou a ešte v polke zápasu viedol 7:8, ale švédska útočná sila sa naplno prejavila v nasledujúcich momentoch. Po polčase 14:10 pre Švédov navýšili hráči zo Škandinávie náskok na 12 bodov v závere zápasu a po výsledku 35:23 ich v semifinále čaká francúzsky výber.

Semifinále 29. januára:

Švédsko – Francúzsko 17:30       Dánsko – Španielsko 20:30

Podarí sa Dánsku obhájiť titul majstrov sveta? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať rozhovor so slovenským hokejistom Brunom Mrázom

Zdroj: ihf.info