Komentár: Jeden Talian leto nerobí

-

Novinky

Komentár: Jeden Talian leto nerobí

Bolesť, hanba, oči pre plač, vredy na žalúdku. Existuje množstvo výrazov, ktorými sa dá opísať hra slovenskej futbalovej reprezentácie v posledných zápasoch Ligy národov. Katastrofálna prehra na Štadióne Antona Malatinského s Azerbajdžanom a utrápená remíza na neutrálnej pôde v srbskom mestečku Bačka Topola v zápase s Bieloruskom iba podčiarkli celoročnú nevydarenú etapu Štefana Tarkoviča a premiéru nového trénera s talianskym pasom Francesca Calzonu. Jeden Talian leto nerobí, hnisajúcu ranu treba hľadať v útrobách.

Taliansky muzikál

Áno, futbalový zväz na čele s Kováčikom, sa vydal po vzore hokejového brata a angažoval zahraničného trénera. Samozrejme, že nie z Kanady, ale z Apeninského polostrova. Nové meno v slovenskom futbale má skúsenosti z talianskej ligy. Po boku Maurizzia Sarriho pôsobil ako dvorný asistent v Neapole. Skúsenosti s 53-ročným, doteraz v profesionálnom futbale iba asistentom, dnes už trénerom reprezentácie, má najmä Marek Hamšík.

Každý vie, odkiaľ vietor fúka. Dlhoročná opora klubu spod Vezuvu bola, pravdepodobne, hlavná spojka pri výbere nového kormidelníka. Príchod zo Serie A do stredu Európy má však svoje nevýhody. Calzona neovláda slovenský a pravdepodobne ani anglický jazyk, ak áno, veľmi dobre to zakrýva. S novinármi aj hráčmi komunikuje po taliansky, využíva prekladateľa. Po prvom zápase už, pravdepodobne, premýšľal nad okamžitou deportáciou z našej krajiny a návratom na slnkom vyhriaty juh Talianska. Výplatná páska ho však vrátila späť do reality.

Francesco Calzona
Zdroj: sportnet.sme.sk

Mužstvo diriguje veľmi krátko. Po úvodných dvoch zápasoch sa nedajú a ani nemôžu vytvárať unáhlené závery. Každopádne, po tragikomédii v C-divízii Ligy národov spadlo Slovensko až do piateho koša pri žrebe nadchádzajúcej kvalifikácie ME vo futbale. Práve tá bude pre Francesca rozhodujúca. V prípade nečakaného postupu pri reprezentácii zostane, ak klesne na ešte hlbšie dno, čo sa už prakticky ani nedá, teda dá, ešte existuje aj kôš číslo šesť, tak si môže maximálne zbaliť kufor, zamávať do kamery, ospravedlniť sa a odletieť.

Posledný nech zhasne

Povedzme si úprimne, na hre Slovákov sa príliš mnoho pozitív v posledných dvoch zápasoch nájsť nedalo. Iba ľavá noha Milana Škriniara stála viac, ako výbery Bieloruska a Azerbajdžanu dokopy, napriek tomu sme z dvojstretnutia získali iba jeden bod a strelili dva góly. Po odchode Mareka Hamšíka akoby zomrel stred ihriska. Nemáme prirodzeného vodcu, nemáme strelca, obrana robí školácke chyby a hráči si buď kvalitné výkony z klubovej úrovne do najcennejšieho dresu neprenášajú alebo v európskych kluboch nehrajú vôbec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenskí futbalisti v Lige národov: Úvodný dvojzápas priniesol 1 bod!

Nový tréner dal priestor aj menej skúseným hráčom, čo sa odzrkadlilo. V Lige národov nešlo už prakticky o nič, Kazachstan zahatal naše šance ešte predtým, ako sme sa v asosiačnom termíne dotkli lopty. Pri nasadzovaní nám však poriadne horelo pod zadnou časťou. Slovenský futbal dlhodobo padá, pre porovnanie, pred pár rokmi sme balansovali na úrovni prvého a druhého výkonnostného koša, dnes sa na svetový futbal pozeráme z podkrovia.

Najvyšší si vinu nepripúšťa

Pri štipke sebareflexie by prezident zväzu už dávno nevykonával svoju funkciu, no v našej krajine je to inak. Nemenovaný Ján Kováčik zhadzuje všetko svoju zodpovednosť na hráčov, pričom jeho hlavu žiadajú mnohí. Nie len z radu fanúšikov, ale aj bývalých hráčov či odborníkov. Vyskúšali sme zmenu v kádri, ktorá nepomohla, výmena na trénerskom poste zatiaľ nie, tak prečo nezačať od podlahy, respektíve v tomto prípade na samom vrchu potravinárskeho reťazca.

Za posledných dvanásť rokov sa slovenská reprezentácia trikrát prebojovala na záverečný turnaj, raz na majstrovstvá sveta a dvakrát na európsky šampionát, tentokrát nám však skutočne hrozia derby zápasy o cenu útechy s Gibraltárom alebo San Marínom. Situácia je naozaj kritická, nemožno pred ňou zatvárať oči, ani sa utešovať prázdnymi frázami o novej ére a reštaurácii mužstva. Stará garnitúra odišla, ale nová krv akosi neprichádza. Jeden Talian leto nerobí a slovenskému futbalu sa priškrtila infúzna hadička, hlavne, že tečie tá finančná.

Ján Kováčik
Zdroj: sportnet.sme.sk

Zdroj/foto: sport.aktuality.sk

 

Ďalšie novinky

Populárne