Jedenásty deň MS v hokeji 2022: Súboje o zotrvanie aj kanadský výbuch!

-

Jedenásty deň MS v hokeji 2022

Jedenásty deň MS v hokeji 2022 ponúkol priamy súboj o zotrvanie v elitnej kategórii medzi Talianskom a Kazachstanom. V Tampere sa proti sebe postavili výbery Česka a USA. Večer si zmerali sily Kanada s Dánskom a duel medzi Rakúskom a Veľkou Britániou rozhodol taktiež o zostupujúcom do vôd 1A-divízie.

Kazachstan – Taliansko 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Kazachstanu ani Taliansku sa v skupine A nepodarilo zvíťaziť ani raz. Hráči z Apeninského polostrova síce takmer zdolali Francúzov, ale napokon si z tohto zápasu odniesli iba bod. Vzájomný súboj o zotrvanie otvoril gólom v presilovej hre Valk. Talianom sa podarilo vyrovnať, takisto v početnej výhode. Útočník McNally si pripísal prvý a zároveň posledný presný zásah na turnaji. V 16. minúte mal v útočnom pásme dostatok priestoru obranca Orekhov a tretím gólom na šampionáte poslal Kazachov do vedenia.

Zdroj: iihf.com

Úvod druhého dejstva patril taktiež Kazachstanu. V 25. minúte sa za brankára Bernarda natlačil Asetov a zvýšil na 3:1. „Azúroví“ o niekoľko desiatok sekúnd znížili zásluhou Kostnera. Na konci prostrednej časti vylúčili rozhodcovia di Pernu na päť minút a Kazachom sa túto presilovku podarilo v tretej tretine využiť gólom Starchenka. Odpor svojho juhoeurópskeho súpera definitívne zlomili v 47. minúte, keď sa do odkrytej brány presadil Mikhailis. Po víťazstve 5:2 sa Kazachstan udržal v najvyššej kategórii, naopak Taliansko sa po troch účastiach medzi elitou porúča nižšie.

USA – Česko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Zápas vhodný na poobedný spánok odohrali medzi sebou Česko a USA. Našim susedom sa zámorských hráčov podarilo na svetovom šampionáte naposledy zdolať ešte v roku 2014 v Bieloursku, vtedy v tíme hviezdil Jaromír Jágr. Úvodný gól stretnutia priniesla ôsma minúta. Luke Hughes sa pošmykol na modrej čiare, zaváhanie využil Zohorna, vysunul Blumela a ten sa pohral s brankárom Bostonu Swaymanom.

Matej Blumel

Obaja strážcovia svätýň odvtedy uzamkli priestor medzi troma žŕdkami a za svoj chrbát nepustili ani jeden puk. Viackrát sa o to pokúšala prvá česká formácia s Pastrňákom, Červenkom a Krejčím, ale bez úspechu. Nepomohla dlhotrvajúca presilovka, na druhej strane ani záverečný tlak s prázdnou bránkou. Česi po chudobnom víťazstve získali tri body a zaistili si lepšiu východiskovú pozíciu do štvrťfinále.

Kanada – Dánsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Zápas medzi Kanadou a Dánskom zaujímal aj slovenského fanúšika. Ak by sa Severanom podarilo zámorského soka zdolať, skomplikovalo by to našim hokejistom prechod do štvrťfinále. Dáni začali aktívne, Kanade úpenlivo vzdorovali a darčekom im bol gól na 1:0 z hokejky Lauridsena. Favorita šokovalo Dánsko druhýkrát v oslabení. Presadil sa šampionátový veterán Peter Regin. Rovnako ako Švajčiarsko proti Francúzsku, aj „javorové listy“ museli otáčať dvojgólový nepomer.

V druhej tretine sa podarilo znížiť Comtoisovi. Obrovská bojovnosť severského mužstva vyústila v treťom dejstve do poriadnej drámy. Najprv zvýšil na 3:1 v presilovej hre urastený Bau Hansen. Štyri a pol minúty pred koncom znížil Graves a obliehanie dánskej bránky mohlo pokračovať. Tlak pri hre bez gólmana Driedgera Kanade nepomohol. Priam neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a Dáni si pripísali historický triumf. Na štvrťfinále im za určitých okolností stačí bod v poslednom zápase proti Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slováci deklasovali Švajčiarsko v úvodnom zápase Nemeckého pohára!

Rakúsko – Veľká Británia 5:3 (0:1, 0:1, 5:1)

Obrovský šampionátový paradox zasiahol hráčov Rakúska. Naši západní susedia bodovali, rovnako ako naši hokejisti, v troch zápasoch, s tým rozdielom že zverenci Craiga Ramsayho bojujú o štvrťfinále a Rakúsko o zotrvanie v elitnej kategórii. Veľká Británia v poslednom zápase poriadne potrápila Lotyšov, ale napokon sa vlastnou nedisciplinovanosťou o triumf pripravila. Do vedenia však išli hráči z Britských ostrovov. Presilovú hru využil Myers.

Aj druhé dejstvo bolo gólovo v réžii Britov. O jediný presný zásah prostrednej časti sa postaral v 22. minúte Dowd. Za takéhoto stavu by Rakúšania zostupovali do nižšej kategórie, ale s tým sa zmieriť nechceli.

VB

Na 1:2 znížil v početnej výhode Wukovits. Britom sa podarilo odpovedať zásluhou Neilsona. Rakúsko nehodilo hokejky do žita a gólovo odpovedali prakticky ihneď Heinrichom. V 52. minúte vyronal Nissner a začal boj o každý centimeter ľadu. Dokonalý obrat rakúskeho mužstva dokonal dve minúty pred koncom Raffl a do prázdnej bránky upravil na konečných 5:3 Schneider. Ukázalo sa, že spravodlivosť existuje, Rakúsko sa za svoje výkony na tomto šampionáte predstaví aj na tom nadchádzajúcom.

Jedenásty deň MS v hokeji 2022 rozhodol o zostupujúcich do nižšej kategórie aj zaváhanie Kanady. Už zajtra nás čaká záverečný program základných skupín. Doobeda sa proti sebe postavia Švajčiarsku proti Nemecku a Švédsko v poslednom vystúpení vyzve Lotyšsko. Na 15.20 si nastavte budík Slovensko odohrá postupový zápas proti Dánsku, na prienik medzi osmičku najlepších potrebujeme trojbodový zisk. USA si zmeria sily s Nórskom. Večer sa Česko pokúsi obrať o body domáce Fínsko a skupinu A ukončí zápas medzi Kanadou a Francúzskom.

Postupová kalkulačka

My národ slovenský, vyťahujeme opäť postupové kalkulačky, tentokrát je to však veľmi jednoduché. Ak Slovensko vyhrá za tri body proti Dánsku, svojho súpera preskočí, vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu. Problémy nám môže narobiť ešte večerné stretnutie medzi Kanadou a Francúzskom, ale to len za predpokladu, že Slováci vyhrajú o menej ako tri góly.

Keby Kanada prehrala v riadnej hracej dobe proti Francúzsku a naši by vyhrali s Dánskom o maximálne dva góly, vo štvrťfinále nebudeme. Ak zápas Slovenska dospeje do predĺženia, alebo prehráme v riadnom hracom čase, taktiež si medzi osmičkou najlepších nezahráme.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn z desiateho hracieho dňa.

Zdroj/foto: iihf.com