Inšpiratívny rozhovor: Vanes Flimelová, mladá slovenská umelkyňa!

-

Novinky

Vanes Flimelová, mladá slovenská umelkyňa: „Umenie pomáha nájsť samých seba a stratiť sa v rovnakom čase, a toto kombo ma neskutočne napĺňa.“

V redakcii milujeme mladých slovenských umelcov, preto sme nadšení že naše pozvanie na rozhovor prijala Vanes Flimelová. Rozprávali sme sa o jej pocitoch počas tvorby, čomu sa venuje mimo maľovania, odkiaľ čerpá inšpiráciu aj o mnohom inom. Všetko sa dočítate nižšie.

Mohla by si sa nám v krátkosti predstaviť?

Ahoj, som Vanesa, pracujem v malej útulnej kaviarničke v Bojniciach ako baristka a vo voľnom čase sa venujem maľbe obrazov. Keďže prácu s ľuďmi milujem a v budúcnosti by som chcela vlastný ateliér spolu s kaviarničkou, som veľmi vďačná, že môžem pracovať sama na sebe a zdokonaľovať sa vo všetkých oblastiach, aj v kaviarni, a nie len u seba doma v ateliéri. Samozrejme kúsok môjho umenia nesmie chýbať ani v latteart, haha. Taktiež som autorkou a ilustrátorkou knihy BUĎ.

O čo v knihe ide?

Umelecká literatúra je jeden zo základných druhov umenia, je tvorená estetickou funkciou a vyznačuje sa svojským obsahom. Preto som sa rozhodla spísať všetky myšlienky a poznatky, ktoré ma sprevádzali pri každom jednom diele, ktoré som maľovala.

Ako dlho sa venuješ maľovaniu?

Umenie si ma našlo už ako malé dieťa. Takže odpoveď na túto otázku je asi celý život. Keďže som ako malá mala problémy s pľúcami, nebola som vedená k športu ale k pastelkám a papierom. Vďaka predstavivosti pri maľbe sa naša duša dostáva k  veľkému  oslobodeniu od bežných problémov čo sa nám dejú. To som potrebovala,  bol to pre mňa proces vďaka ktorému som sa dostala bližšie k spojeniu so svetom… najmä tým vnútorným prehĺbením. Keď sa spätne obzriem, nie je klišé povedať, že všetko zlé je na niečo dobré, vďaka chorobe v detstve som sa dostala tam, kde som a našla som to, čo tak veľmi milujem.

Čo ťa k maľovaniu viedlo?

My ľudia premýšľame nad tým ako nepriamo vyjadriť svoje tajomstvá, či ukryté myšlienky a emócie. Postupom času som sa začala zamýšľať nad tým, ako darovať svetu svoj príbeh a začala som ho vyjadrovať farbami. Umenie pomáha nájsť samých seba a stratiť sa v rovnakom čase. Toto kombo ma neskutočne napĺňa.

Ako často maľuješ?

Sú dni ale aj týždne kedy absolútne nedokážem držať štetec v ruke a potom sa nájdu dni, kedy dokážem namaľovať obraz behom jednej noci. Myslím si, že život je zahrnutý do umeleckého diela v najčistejšej forme tvojho pravého ja. Byť prítomný prináša farby do krvi, ktorá nám prúdi v žilách, kým svet stráca farbu.

rozhovor Vanes
Zdroj: autorka článku

Môžeš nám priblížiť tvoj tvorivý proces maľby?

Spravím si krásne pokojné zátišie so sviečkami, prírodnými kameňmi a vonnými sviečkami. Zapnem si príjemnú hudbu, ktorá ma maximálne uvoľní a nechávam sa unášať. Je to pre mňa istá forma meditácie. Veľmi často sa mi stane, že absolútne neviem čo idem maľovať a len to všetko nechám plynúť. Po pár hodinách si uvedomím, že počas toho relaxu aj niečo tvorím.

Najviac obľubujem abstrakciu. Pre niekoho je to len nahádzaná farba na plátne. Pre mňa je abstraktnosť ako tep, tlkot srdca či dych. Je to rytmus nášho života a vyjadrenie našej inšpirácie.

Aké materiály a techniku používaš?

Väčšinu obrazov maľujem tak, že si zarobím sadru aby mali obrazy 3D štruktúru, následne po zaschnutí príde na rad akryl. Tým, že maľujem často na zákazky tak sa technika líši ale stále sa snažím zachovať kus seba.

Odkiaľ berieš inšpiráciu?

Už dlho sa hrám s myšlienkami a obrazmi hĺbky duše, na základe našich príbehov, preto sa snažím aby každý môj obraz niesol odraz našich životov, vzťahov, úspechov ale aj pádov.  Inšpirácia si ma väčšinou nájde sama, keďže sa snažím naozaj zanechať v diele aj kus seba. Hľadaním súvislosti, analyzujem vnútorne pocity a nechávam to, čo nebolo vyjadrené slovami len tak ísť a ide to spolu ruka v ruke so štetcom, plátnom a farbami.

rozhovor Vanes
Zdroj: autorka článku

Umenie je ako také individuálnym prejavom kreatívnej schopnosti duše,  kde sa umelec snaží spraviť svet krajším a lepším.

Tak sa snažím vnímať každú jednu zákazku. Všetkým, ktorí si dali u mňa namaľovať obraz z celej duše ďakujem. Vďaka nim robím to, čo tak veľmi milujem. Môžem vytvárať ľuďom miesta zázrakov rovno na plátne, vidieť radosť v ich očiach a obohacovať ich domov svojim umením a stále byť pri tom vo vnútri maľby prítomná.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Inšpiratívny rozhovor: Prečo odísť žiť do Austrálie? Part 2!
rozhovor Vanes
Zdroj: autorka článku

Existuje o umelcoch nejaký stereotyp, ktorý podľa teba nie je pravdivý?

Možno, že sú umelci leniví a nevedia sa presadiť niečím “poriadnym”, možno si stále veľa ľudí myslí, že máme slabý prínos pre spoločnosť. Ťažko povedať.

Aké sú tvoje pocity predtým ako maľuješ, a potom?

Tak ako sa nám dokáže meniť život, tak isto sa nám dokážu meniť aj naše emócie. Viem ti odpovedať na to ako sa cítim po maľovaní. Neviem či si niekedy meditovala ale pre mňa je to veľmi podobný stav. Meditovanie je činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu hlbšieho sústredenia sa. Vnímanie obrátime dovnútra, strácame pripútanosť od materiálneho sveta. Po maľovaní sa vždy cítim uvoľnená a naplnená vyššími silami, mám pokojnú myseľ a viem sa sústrediť na to kam kráčať a ako ďalej postupovať vo svojom živote.

rozhovor Vanes
Zdroj: autorka článku

Patríš k umelcom ktorí veria, že svet dokáže ich prácu dobre ohodnotiť?

Veľmi veľa ľudí je toho názoru, že umenie je vo svete veľmi podcenené. Tiež som to tak donedávna vnímala no uvedomila som si, že limity našich schopností a každodenných návykov, či cieľov určujeme jedine my sami a naša túžba, ktorá nás poháňa vpred. Cieľ je v podstate sen, ktorý dokážeme každý deň snívať, nikto iný nemôže určovať ich hranice. Je to o tom, čomu dávame každé ráno svoju pozornosť a vďačnosť, taktiež je to o trpezlivosti a akceptovaní toho, že všetko na svete má svoj čas. V konečnom dôsledku odpoveď je jednoznačná a verím, že vie byť umenie dobre ohodnotené.

Kde si ľudia môžu pozrieť/objednať/kúpiť tvoje obrazy?

Obrazy si ktokoľvek môže pozrieť na mojom profile na Instagrame vanesaflim alebo na flim_artiste, poprípade v Prievidzkej kaviarni kde je celoročná výstava, holyshot.

rozhovor Vanes
Zdroj: autorka článku

A na záver – Čítala si teraz nejakú dobrú knihu?

Kníh mám veľa načítaných ale momentálne čítam naozaj veľmi zaujímavú knihu Boh nehrá v kocky. Je trochu ťažšia ale veľmi zaujímavá. Nájdeš v nej vysvetlených veľmi veľa teórii ale aj opísané náhodné situácie, ktoré ľudský rozum vysvetliť nevie. Autor Johannes von Buttlar sa snaží prísť na to, či dianie určuje duch alebo logika. Nájdeš tam poznatky kvantovej fyziky ale aj výskumy o existencii materiálnej duše. Naozaj odporúčam.

Touto cestou by sme sa chceli Vanes poďakovať za rozhovor a čas, ktorý nám venovala. Fandíme, a držíme palce v krásnej tvorbe!

V prípade, že rád zbieraš inšpiráciu, odporúčam rozhovor s Laurou, ktorá absolvovala Erasmus program v slnečnom Dubrovníku. Odkaz nájdeš tu.

Zdroj titulného obrázka: autorka článku

Ďalšie novinky

Viac od autora