Inšpiratívny rozhovor: Laura Modrianska – Aký je život v Dubrovníku?

-

Novinky

Inšpiratívny rozhovor: Laura Modrianska: „Ľudia sú menej vystresovaní, vedú tu pokojnejší, menej hektický život.“

Laura Modrianska je študentkou Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave, ktorá strávila Erasmus pobyt v slnečnom Chorvátsku. Táto šikovná, scestovaná Slovenka, nám porozprávala o najväčších rozdieloch, štúdiu, aj mnohom ďalšom. Odkaz na jej Instagram nájdete tu.

Čo ťa presvedčilo o absolvovaní Erasmus pobytu?

Asi moja intuícia. Ten vnútorný hlas hladný po cestovaní, bádaní a vystúpení z komfortnej zóny. Ten hlas ktorý som mala keď som s vrátila z USA. Nevedela som si predstaviť byť doma. Bolo však treba dokončiť bakalára a plán bol ísť znovu v 2020 do USA a po tom zostať semester doma a letný semester ísť preč. Leto však nevyšlo, tak som zmenila letný semester na zimný a odišla už 30. septembra. A lepšie som ani nemohla spraviť!

Prečo práve Chorvátsko? Bolo to aj kvôli počasiu?

Každá univerzita má podpísanú spoluprácu s rôznymi univerzitami v rôznych štátoch. Keďže som milovník mora a slnka vyberala som z pomedzi Tureckej Alanye a ešte tam bol Dubrovník. Pre mňa dovtedy totálne neznáme miesto. (I am not a fan of GOT)

Úprimne, nikdy som nemala záujem cestovať do Chorvátska – veď všade samí Slovák, slovenské more, nič nové, otrepané. To som ešte nevedela, že v Dubrovníku sa necítiš ako v otrepanom Chorvátsku. Dubrovník je úplne iné Chorvátsko – Lepšie Chorvátsko! Nikde skoro žiadny Slovák ani Čech čo sa sťažuje na „hnusný pivo, vole.“  Pivo majú top.

rozhovor Laura Dubrovník
Zdroj: autorka článku

Mala si nejaký problém s komunikáciou? Ako si na tom s angličtinou?

Ako hovoria Chorváti – Nema problema! University of Dubrovnik je škola na vysokej úrovni. Všetci učitelia, dámy na študijnom, dokonca pani upratovačky či vrátnik, hovoria anglicky.

Tu, a viem že aj v Splite funguje ESN -je to Erasmus komunita domácich študentov, ktorí sa starajú o nás Erasmákov. Pomáhajú s komunikáciou, vybaviť papiere o pobyte, doklady. Plánujú akcie, párty, prehliadky, múzeá, výstavy, vstupy do pamiatok, zábavné večery, kvízy, výlety. S komunikáciou z ich strany nebol žiadny problém, a keďže hovorím anglicky naozaj dobre, ani z mojej.

Je niečo, čo ťa na Chorvátsku (resp. v Dubrovníku) prekvapilo? Na čo nie si zvyknutá?

Prekvapilo ma, že je tu draho a tie SCHODY! Všade sú a je ich milón! Je tu tak draho ako v Paríži, Ríme, alebo Londýne. Raz tak draho ako v Makarskej. Miestny majú zľavy v reštauráciách, múzeách a pamiatkach oproti turistom – a to v Chorvátsku nikde inde nie je. Prekvapilo ma, že naozaj každý hovorí anglicky, aj staršie pani predavačky v najmenších potravinách na sídlisku. Rovnako aj tá krásna architektúra a to čisté more.

Výučbu ste mali prezenčne alebo online?

Výučba bola prezenčne do 4. decembra – kedy zavreli aj  bary a reštaurácie. Keďže sme na juhu je tu teplejšie covid sa šíril málo a celkovo turistická sezóna v Dubrovníku bola v roku 2020 naozaj na bode mrazu – minimum turistov, takže naozaj minimálne šírenie covidu.

Aké povinnosti ste museli splniť na uzavretie semestra?

Dôležité bolo spraviť skúšky = mať teda dostatočný počet kreditov, ktorý musel byť totožný s tými, ktoré by som mala doma. Samozrejme mať o tom doklad z primajúcej inštitúcie, v mojom prípade Univesity of Dubrovnik.

Vieš nám priblížiť tvoj bežný deň?

Počas Erasmus štúdia som mala stáž v jednej miestnej firme – Direct Booker, na Marketingovom oddelení. Takže som chodila do práce ráno na 9. bola som tam 4 hodiny a odtiaľ som išla do školy na večernú alebo poobednú prednášku. Medzi tým som stihla obed na intráku so spolužiakmi. Po škole večera a aktivity ktoré pre nás pripravovali študenti z ESN.

rozhovor Laura Dubrovník
Zdroj: autorka článku

Ako si využila svoj voľný čas?

Objavovali sme zákutia mesta, kúpali sme sa v mori ešte 31. októbra. Veľa sme aj cestovali – Road trip po Chorvátsku – aj do Čiernej hory.

Do Dubrovníku si sa na nejaký čas vrátila aj po skončení Erasmus pobytu. Čo ťa k tomu viedlo?

Počas mojej stáže v zimnom semestri som nadobudla skvelé vzťahy s kolegami a nadriadenými vo firme. Doslova sa stali z nás priatelia. Navrhli mi či by som nechcela prísť v lete opäť stážovať. A keďže je to možné cez Erazmus prax, neváhala som a začala som to vybavovať cez agentúru Workspace – Europe. Samozrejme bolo treba vybaviť niekoľko formalít ale v podstate to išlo rýchlo a hladko.

A tak som tu. Robím sociálne siete a marketing vo firme Direct Booker. Venujú sa prenájmu dovolenkových domov. Majú svoj vlastný softwér, ktorý výrazne zľahčuje život majiteľom apartmánov ale aj agentúram. Spolupracujú aj s bookingom aj s airbnb, je to firma ktorej sa naozaj darí a získava aj ocenenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Inšpiratívny rozhovor: Diana Weinberg - Slovenka žijúca v Izraeli

Vedela by si si tam predstaviť žiť?

Po tom ako som tu bola dokopy viac ako pól roka, je toto pre mňa nový normál. Tá facka od reality bude poriadna. Ale odpoveď je áno. Ak by som tu našla prácu po škole, tak áno! Pretože štýl života je tu naozaj odlišný. Aj keď sa aj tu pracuje od 8:00 do 16:00, nie je to ako u nás. Ľudia sú menej vystresovaní, vedú tu pokojnejší, menej hektický život. Sú šťastní, usmievajú sa, užívajú si.

Je niečo, čo by si  na celom priebehu Erasmus pobyte zmenila?

Európska únia by mala dávať viac peňazí, haha.

Čo najlepšie si zo života v Chorvátsku zoberieš?

„Že veci sa dajú robiť aj inak. Dobrá firma môže fungovať a napredovať aj bez vystresovaného šéfa, ktorý sa naháňa za peniazmi. Zdravie je dôležitejšie ako deadliny a čísla a dosahy. Potrebujeme sa viac usmievať a menej stresovať a menej sa ponáhľať. A najlepšie sú tie priateľstvá, ktoré tu mám.“

A na záver, akú radu by si dala študentom, ktorí váhajú s Erasmus pobytom (napr. aj v Chorvátsku)?

Neviem čo za študenta by mohlo váhať. Asi len kvôli jazykovej bariére. Ale ani to nie je dostatočný dôvod prečo ne-ísť. Všetci boli veľmi nápomocní a aj spolužiaci ,ktorí boli s angličtinou slabší to zvládli s prehľadom. Odísť na polroka z domu – peniaze od EÚ, cestuješ, spoznáš nových ľudí, čo viac si priať na začiatku dvadsiatky?

Moja rada znie – Silencio BRUNO! A teda pre tých,  ktorí rozprávku Luca nevideli – Menej rozmýšľajte, a viac konajte – jednoducho choďte – Kto nič neskúsi nič nezažije.

Touto cestou by sme sa chceli Laure poďakovať za rozhovor a držíme palce! Pokiaľ radi cestujete, odporúčam rozhovor o Couchsurfingu. Odkaz nájdete tu.

Zdroj titulného obrázka: Instagram/lili.em

Ďalšie novinky

Populárne