Fínsko získalo titul na domácom ľade! Suomi rozhodli v presilovkách!

-

Novinky

Fínsko získalo titul

Veľkolepé vyvrcholenie 85. svetového šampionátu v ľadovom hokeji ponúklo tretíkrát po sebe finále medzi Fínskom a Kanadou. Fínsko vo štvrťfinále prešlo cez zverencov Craiga Ramsayho po výhre 4:2 a v semifinále si poradilo s USA 4:3. Kanada prehrávala v súbojoch najlepšej osmičky proti Švédsku už 0:3, ale zápas sa jej podarilo otočiť. V semifinálovom dueli to bolo pre javorové listy o niečo jednoduchšie, Česko deklasovali 6:1. Fínsko získalo titul, prvýkrát doma, v krajine tisícich jazier.

Opatrné prvé dejstvo

Domáci Suomi sa už tradične mohli spoliehať na výbornú atmosféru v Nokia Aréne. Kanada vstúpila do stretnutia veľkolepo. Niekoľko vyložených šancí skončilo na pozornom Olkinuorovi.

Zdroj: iihf.com

Zápas sa postupne začal vyrovnávať, na druhej strane sa pred brankára Driedgera dostali aj fínski hráči, ale gólová bodka neprišla ani na jednej strane. Tempo v polovici tretiny upadlo a bez zbytočného kúskovania hry prerušeniami, odišli hlavní protagonisti finálového divadla do šatní za stavu 0:0.

Obľúbená druhá tretina

Finálový vlak sa v druhom dejstve pomaly rozbehol. Prišlo aj prvé zlomové vylúčenie. Za hákovanie si na trestnú lavicu išiel oddýchnuť Friman. Fíni v doterajšom priebehu šampionátu v oslabení neinkasovali. Fantastickú šnúru v početnej nevýhode ukončil Cozens. 21-ročný útočník Buffala využil milimetrovú prihrávku Barzala a z prvej prekvapil dovtedy bezchybného fínskeho brankára – 1:0. Presilovú hru si zahrali aj Fíni.

Po faule Holdena, zatvorili javorové listy v ich obrannom pásme, ale k presnému zásahu to neviedlo. Suomi však po inkasovanom góle zvýšili aktivitu. Viackrát sa dostali do prečíslenia, no kanadská obrana dokázala nebezpečenstvo upratať. Filppulov faul poskytol Kanade druhú príležitosť presilovej hry. V obrovskej šanci sa opäť ocitol Cozens, no tentokrát jeho strela skončila na obetavom Ohtamovi. Po druhej tretine viedla Kanada 1:0.

Presilovkový kolotoč

Úvod tretej tretiny priniesol viacero vylúčení z kanadskej strany. Najprv si na trestnú lavicu sadol za nedovolené bránenie Roy. Nasledoval ho Gregor. Fíni dostali príležitosť zahrať si 5 sekúnd presilovú hru 5na3, po návrate Roya na ľad, však za kontroverznú vysokú hokejku odišiel sedieť Sillinger a Suomi si predĺžili výhodu o dvoch hráčov. Tú už dokázali využiť. Puk sa od zadného mantinelu dostal ku Granlundovi a najväčšia hviezda modrého mužstva vyrovnala na 1:1.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Športový talent Jakub Grigar dostáva vlastný dokument! Čo predstavuje?

Pri presune sa zranil brankár Driedger a v kanadskej svätyni ho musel nahradiť nerozchytaný Tomkins. Presilová hrá Fínov pokračovala v pomere 5na4. Lehtonen našiel prihrávkou skúseného Granlunda a ten nad rameno Tomkinsa zvýšil na 2:1. Fíni v poslednej časti pridali ešte jeden gól. Po vyhranom buly sa k puku dostal Armia a nekompromisne takmer roztrhol kanadskú sieť.

Whitecloud dve minúty pred koncom, ale zápas zdramatizoval. Gól si rozhodcovia išli overiť k videorozhodcovi, no presný zásah platil. Fíni boli veľmi blízko k zisku vytúženého titulu. Záverečný tlak Kanaďanov však využil na vyrovnávajúci gól Comtois. Javorové listy predviedli podobný, ak nie rovnaký, záver ako so Švédskom a finále dospelo do predĺženia.

Sankari (Hrdina) Manninen

V atraktívnom formáte 3na3 sa v predĺžení hra prelievala z jednej strany na druhú. Rozhodnúť mohol Barzal aj Heiskanen. Napokon sa to podarilo Manninenovi. Fínsky útočník dostal v presilovej hre dokonalú prihrávku, ktorú premenil na historický gól. Fínsko získalo po troch rokoch titul, prvýkrát na domácom ľade. Fínska tohtoročná hegemónia pokračuje. Po zlatých medailách na olympijských hrách, ovládli Suomi aj šampionát v Helsinkách a Tampere.

Dvojtýždňová hokejová fiesta je na konci. Víťazmi 85. majstrovstiev sveta sa stali hokejisti Fínska. Druhé miesto zostalo na Kanadu. Z bronzu sa po 10 rokoch tešia Česi. Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn zápasu o bronz.

Zdroj/foto: iihf.com